Pre milovníkov histórie, NIE EXTRÉMISTOV

Už ako malý chlapec mal blízko k histórii, fascinovala ho hlavne vojenská. S kamarátmi sa často chodievali hrávať do bývalých zákopov nad Nižnou. Tu sa mu podarilo nájsť prvé nábojnice či časti výstrojov. Neskôr, v roku 1980, získal motocykel BMW R 71. Pr


áve vtedy sa začala odvíjať „profesionálna” dráha zakladateľa Klubu vojenskej histórie Orava Vladimíra Krúpu.
Vladimír Krúpa sa narodil v Nižnej. Najskôr sa histórii venoval len ako záľube, neskôr však prišla na rad aj jej profesionálna stránka. Vyštudoval vojenskú vysokú školu a takmer dvadsať rokov pracoval v Policajnom zbore. Z Nižnej sa presťahoval do Dolného Kubína, a ten je jeho domovom až podnes. Práve tu minulý rok založil skupinu, okolo ktorej sa zoskupujú milovníci histórie a vojenských udalostí. „Minulý rok, po viacerých úvahách s ďalšími nadšencami, sme sa rozhodli založiť Klub vojenskej histórie Orava. Viedlo nás k tomu predovšetkým nadšenie pre vojenskú históriu a vojenskú techniku, ktorú by sme takýmto spôsobom chceli prezentovať širokej verejnosti,” spomína Vladimír na zrod klubu. Ako sám hovorí, „láska” k vojenskej histórii so sebou síce nesie množstvo starostí, sebazaprenia a finančných nárokov, dôležitejšia je však radosť, pobavenie sa a dobrý pocit, ktorý im táto činnosť poskytuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

PRIBLIŽUJÚ HISTORICKÉ UDALOSTI VEREJNOSTI
Keďže klub je zatiaľ len v začiatkoch, jeho členovia si musia spoločne poradiť so všetkými slasťami, ale aj strasťami, ktoré toto hobby so sebou prináša. No hoci nefungujú dlho, na nedostatok členov a zanietencov sa určite sťažovať nemôžu. „V súčasnosti máme jedenásť stálych členov. Najmladší má štrnásť rokov – je to môj syn Tomáš, a najstarší päťdesiatšesť. Okrem toho sa však stretávame aj s nadšencami, ktorí nie sú našimi členmi, ale majú záujem o vojenskú históriu. S nimi si na stretnutiach vymieňame skúsenosti alebo vojenské historické veci,” približuje zloženie klubu Vladimír. Podľa jeho slov hlavný význam a cieľ tejto zaujímavej skupiny spočíva v združovaní všetkých, ktorí sa zaujímajú o vojenskú históriu z obdobia druhej svetovej vojny. Všetko, čo sa naučia, zistia a naštudujú, si, samozrejme, nechcú nechávať len pre seba. Ide im totiž o to, aby sa mohli podeliť s ostatnými a priblížiť udalosti, ktoré zmenili svet. Spoločne sa však zameriavajú aj na získavanie, sústreďovanie a vyhodnocovanie materiálov o priebehu vojenských operácií z obdobia druhej svetovej vojny. V tomto smere sa sústreďujú hlavne na bojové akcie partizánov, slovenskej, červenej, či nemeckej armády. Dianie však približujú nielen na Orave, ale aj v iných kútoch Slovenska. A ako vlastne takýto klub funguje? „Je to podobné, ako u iných klubov a v iných neziskových organizáciách. Stretávame sa priemerne raz do mesiaca, ak chystáme nejakú akciu, tak častejšie. Na stretnutiach si preberáme historické udalosti a fakty, obnovujeme a rekonštruujeme časti výzbroje a výstroje. Postupne sa pripravujeme na rekonštrukciu vopred dohodnutej udalosti,” vysvetľuje bývalý policajt.

SkryťVypnúť reklamu

BOHATÝ „ARZENÁL” ZBRANÍ
Klub vojenskej histórie sa môže okrem početného osadenstva pochváliť ešte niečím – vojenským vybavením, ktoré vlastní. Spoločnosť už spomínanému motocyklu značky BMW R 71 robí motocykel ruskej výroby M72, ktorý počas druhej svetovej vojny používala sovietska armáda. „Okrem vozidiel vlastníme 9 druhov úradne znehodnotených zbraní, používaných nemeckou armádou - od karabíny Kar98 až po guľomet MG42. V zbierke však máme aj množstvo ďalších,” predstavuje vojenský „arzenál” klubu Vladimír Krúpa. Ale ako nás upozornil, nejde celkom o zbrane, ale skôr o expanzné prístroje určené práve na takéto účely. „Každá má svoj historický pôvod a pochádza z obdobia 2. svetovej vojny. Sú to znehodnotené nálezy, ktoré boli úradne prestavané na expanzné prístroje,” vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

CHYSTÁ SA NAVERBOVAŤ AJ ZVYŠOK RODINY
Hoci ukážky bojov a rekonštrukcia rôznych období vojny vyzerajú pre nezainteresovaného diváka naozaj hrozivo, podľa Vladimíra sa „vojakom” nemôže nič stať. Dôležité je však dodržiavanie všetkých bezpečnostných predpisov, na ktoré sa v klube prísne dbá. „Vo všetkom je ilúzia a predstavivosť, ako vo filme. Snažíme sa nakonfigurovať veci tak, aby bol dej príbehu z pohľadu diváka čo najrealistickejší, no pritom nezabúdame, že je to stále len hra,” hovorí. Aj pri tejto nebezpečne vyzerajúcej hre však musia mať „herci” istú dávku odvahy. „Najväčšiu odvahu musíme mať na vystúpenie pred mnohopočetným publikom, aj na vžitie sa do úloh postáv, ktoré stvárňujeme. Snažíme sa čo najviac priblížiť históriu, preto študujeme historické materiály, správanie sa vojsk, aby predstavenie najvernejšie odzrkadlilo dobu. Musím priznať, že nie vždy sa to darí, ale postupne sa zlepšujeme,” priznáva „generál”. Fakt, že to, čomu sa Vladimír v súčasnosti venuje, ho baví čoraz viac, dokumentuje aj skutočnosť, že do klubu postupne verbuje členov svojej rodiny. Vojenskej histórii už podľahli dvaja z jeho troch synov. „Najmladší Tomáš a stredný Samuel bojujú spolu zo mnou, takže zvyšok – teda manželka a najstarší syn Dávid - sa musí podriadiť. Pracujeme na tom, aby sme naverbovali aj ich. S Dávidom to však bude problematické, pretože je zanietený športovec a turista a, žiaľ, ako sa hovorí medzi nami milovníkmi militarií, ´k pušnému prachu nepričuchol´. A manželka? Tá znáša našu vášeň naozaj hrdinsky. Sme predsa v prevahe,” približuje s úsmevom vzťah jednotlivých členov rodiny k tejto zaujímavej a netradičnej záľube.

STOP EXTRÉMISTICKÉMU ZMÝŠĽANIU
Svoje prvé vystúpenie vo vlastnej réžii, no v spolupráci s ďalšími slovenskými klubmi, zorganizoval Klub vojenskej histórie na Pltníckom dni v Nižnej. Ako nám však Vladimír spomenul, mali možnosť zúčastniť sa aj na podujatiach, ktoré organizovali iné kluby. A dokonca nezostali len na Slovensku. Najbližšia zastávka bude pravdepodobne v poľskom Tarnove, kde sú pozvaní koncom septembra. „Všetky vystúpenia závisia od pozháňaných financií, pretože takéto hobby je finančne náročné a mnohokrát sme odkázaní na pomoc sponzorov,” približuje nepríjemnejšiu stránku svoje záľuby. Oveľa dôležitejšie ako finančné ťažkosti sú však zážitky, ktoré svojimi ukážkami pripravujú pre ľudí. „Myslím, že ľudia nás vnímajú pozitívne. Veľmi sa im páči, keď môžu na vlastné oči vidieť dobové oblečenia, techniku, výstroj a výzbroj v akcii. Hlavne pre pamätníkov z tých čias sú to skutočne silné zážitky. Keďže používame výstroj a dobové oblečenia aj nemeckej armády v originálnych prevedeniach, dbáme, aby sa do nášho klubu nedostali ľudia s extrémistickým zmýšľaním, ktorí by to chceli zneužiť. Na to máme v stanovách prísne pravidlá a ja zo svojich skúseností v policajnom zbore pri pohovoroch rýchlo odhalím, kto k čomu inklinuje,” upozorňuje Vladimír potenciálnych extrémistických záujemcov.

NIE VŠETKO MUSÍ BYŤ HRANÉ
Vladimír pripomína, že pri tejto práci, hobby, či záľube človek zažije veľa zábavných zážitkov. Je ich dokonca toľko, že ich ani nedokáže spočítať. Tie najlepšie sú však podľa neho z obdobia, kedy chodil na akcie len so svojimi synmi. „V roku 2004 sme boli v Starom Tekove rekonštruovať koniec vojny. Akcia prebiehala a nás - nemeckú prieskumnú hliadku na dvoch motocykloch - napadli sovietski prieskumníci. Ozvala sa streľba a my sme na motocykloch rýchlo ustupovali. V saidke som sedel sám, pretože syn Tomáš ako obsluha guľometu šiel bojovať do obrneného transportéra. Pri rýchlom presune terénom sa guľomet bez obsluhy uvoľnil a zaklinil medzi saidku a terén. Okamžite ma katapultovalo do vzduchu, motorka sa prevrátila a všetko sa odohrávalo medzi nastraženými výbuchmi. Zdalo sa, že som dostal plný zásah. Diváci začali tlieskať, organizátori onemeli, pretože to nebolo v scenári a ja som ležal na zemi a nevedel, kde je sever. Vtom som začul z hľadiska: Ty brďo, to bolo dobré! Ako to spravili? Po boji, keď sme sa rozutekali po stánkoch s občerstvením, prišiel ku mne starší pán a zavolal na čašníčku: Tomuto pánovi deci rumu! Spýtal som sa, za čo by to malo byť. A dedo mi odpovedal: Za to, ako ste to na tej motorke hrali, keď vás trafili a vy ste sa tam váľali aj s motorkou. Výborne zahrané. Keď som mu napokon povedal, že to vôbec nebolo hrané, že došlo k malej nehode a všetko, čo videli, bolo skutočné, zakričal na čašníčku, nech mi dá hneď dve deci. Vraj si zaslúžim. Potom sme sa spolu schuti zasmiali,” ukončuje zaujímavé rozprávanie kaskadér, otec troch detí, policajt a v neposlednom rade aj „veliteľ“ skupiny nadšencov, ktorých priťahujú a zaujímajú historické udalosti.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 644
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 459
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 438
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 322
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 032
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 823
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 654
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 981
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 578
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 207
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 223
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 670
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 715
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 594
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Petra Jurincová, Alena Lenčuchová a Renáta Kubíková.

Pomocou moderných technológií chcú rozvíjať kritické myslenie.


Angelika Strnádelová
Tím Orava.

Na turnaji Oravci iba raz prehrali.


Jozef Socha a 1 ďalší
Fotovoltika na streche škôlky na sídlisku Brezovec už pomáha mestu šetriť energie.

Dolnokubínčania si chcú sami vyrábať elektrinu.


TASR a 1 ďalší
Práce na rašeliniskovej lokalite Medzi bormi neďaleko Zuberca.

Zo sto hektárov ostalo ledva desať.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 654
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 981
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 578
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 207
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 223
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 670
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 715
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 594
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu