árie po prvý raz uskutočnili Mariánske dni. Kvôli týmto slávnostiam postavili Veselovčania amfiteáter. Umiestnili ho na trávnaté priestranstvo medzi kultúrny dom a základnú školu. A keďže hneď vedľa je aj kostol, Mariánske dni mohli sláviť na pomerne sústredenom mieste v okruhu niekoľkých sto metrov.
Sedembolestnú Pannu Mária, Patrónku Slovenska, oslávili v Or. Veselom hlavne spevom. A to už počas slávnostnej sv. omše, ktorej sa v amfiteátri zúčastnili stovky ľudí. Celebroval ju rodák z Or. Veselého, dolnokubínsky dekan Ľubomír Pekarčík za asistencie správcu miestnej farnosti Mateja Radúcha. Hneď po omši patrilo pódium amfiteátra speváckym zborom, ktoré sa predstavili mariánskymi piesňami. Konferencier programu Marián Stopjak ako prvý uviedol miestny mládežnícky spevácky zbor, ktorý vedie Janka Kureková a v ktorom spieva aj účastník prvej slovenskej Superstar František Kumor. Ten prítomným veľmi pekne zaspieval náročnú pieseň Ave Mária. S uznaním sa o ňom vyjadrila i známa oravskoveselovská folkloristka Pavlína Ganobčíková: „Ferko je spevák, aký sa málokedy vyskytuje. Vždy keď spieva – a nech je to kdekoľvek, no hlavne v chráme – je to sviatok.“ Veselovčanov na pódiu vystriedal spevácky zbor Burizón z Novote, ktorý už 15 rokov úspešne vedie Mária Kobellová. Po dvoch mládežníckych zboroch prišiel na rad ženský chrámový zbor Marana Tha z Rabče. Ten si pod vedením Kataríny Budzeľovej koncom roka pripomenie už 12. výročie svojho vzniku. Napokon sa v Or. Veselom prezentovali hostia z poľskej družobnej obce Ślemień. Najskôr to bol mládežnícky dychový orchester Denta a po ňom detský folklórny súbor, ktorý vedú súrodenci Martin a Annia Pokusovci. Súbor okrem spevu zaujal aj tým, že ako jediný vystúpil v ľudových krojoch a detských spevákov sprevádzala ľudová hudba. Annia Pokusa pre našu redakciu povedala, že so súborom pracuje iba druhý rok, takže zatiaľ zbierajú skúsenosti. Preto ju teší, že mali možnosť vystúpiť aj na Mariánskych dňoch v Or. Veselom. Tam boli už po druhý raz, prvýkrát sa v družobnej obci predstavili pri príležitosti osláv 35. výročia vzniku Detského folklórneho súboru Pilsko.
Sobotňajší program ukončila voľná zábava v kultúrnom dome, kde hrala do tanca skupina Čierny Peter. Aj v nedeľu sa mariánske slávnosti začali sv. omšou. Po nej nasledoval sprievod z amfiteátra do kostola so sochou Panny Márie. Nedeľné popoludnie potom patrilo športovým súťažiam v areáli základnej školy, a tým boli Mariánske dni v Or. Veselom ukončené.
„Čoho sme sa najviac obávali, bolo počasie,“ povedal nám po sobotňajšom programe v amfiteátri starosta obce Vladimír Borák. „Celé dva týždne pršalo, ale dnes – a možno to súvisí práve s témou dnešného sviatku – sme ako zázrakom boli bez dažďa. Takže už preto dopadol tento prvý ročník Mariánskych dní dobre,“ dodal s úsmevom. Slávnosti sa v obci mohli uskutočniť vďaka úspešnému projektu, ktorý podporila Európska únia v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg III Poľsko – Slovenská republika. Obdobný, tzv. dvojičkový projekt realizovali v júli tohto roku aj v poľskej partnerskej obci Ślemień. Starostka tejto samosprávy Małgorzata Pępek nám povedala, že kým oravskoveselovský projekt mal viac náboženský charakter, v Ślemieni sa orientovali hlavne na prezentovanie regionálnej kultúry a ľudových remesiel. Predstavitelia oboch obcí vyslovili odhodlanie vo vzájomnej spolupráci pokračovať a prehlbovať ju.