ník Rabčickej heligónky, z toho 4. na nádvorí horárne pod Babou horou.
Podujatie otvorila svätá omša, ktorú správca rabčickej farnosti celebroval pod holým nebom. A potom už nasledoval maratón vystúpení miestnych i cezpoľných folkloristov. Nechýbala Ľudová hudba z Rabčíc i nová tunajšia folklórna skupina, ktorá ešte ani meno nemá – jej zakladateľom je heligónkar Jozef Jagelek.
Oravské múzeum pripravilo pre divákov živé príklady, ako sa kedysi obliekali Oravci v goralských obciach a prečo boli jednotlivé časti oblečenia vytvarované či zdobené tak, ako si ich pamätajú hádam už len najstarší Oravci. Dnes už na Orave nenájdeme človeka, ktorý by šil autentické kroje, staré umenie pomaly, ale isto vymiera. Niektoré súčasti krojov goralskí folkloristi ešte zoženú u výrobcov v susednom Poľsku, no zvyšok si musia vyrobiť „krvopotne“ sami, amatérsky. Niekedy sa to podarí, inokedy menej...
Rabčická heligónka nebola však len o folklóre na javisku, diváci mali voľný vstup do expozície Hájnikovej ženy a rabčického rodáka Mila Urbana, na lúke obďaleč sa súťažilo v najrôznejších vtipných disciplínach od najmenších po najstarších, hostí rozvážali štyri parádne kočiare. Nad hlavami všetkých sa občas prehnalo nízko letiace lietadlo, ktorým zdravil účastníkov folklórneho podujatia rodák z Rabčíc a vášnivý paraglajdista Jozef Klinovský – muž, ktorý občas vyjde na vrchol Babej hory len preto, aby si „skočil“ a zalietal na farebnom padáku.
Keď už bola zábava v plnom prúde, prišli na rad heligónkari, ktorých najväčšia hustota na kilometer štvorcový je zaručene práve v Rabčiciach. Veď len organizátor Rabčickej heligónky Miroslav Tropek ich vychoval viac ako 15. Práve jeho skupina malých heligónkarov je zárukou, že v Rabčiciach tento typický prvok ľudovej kultúry nezahynie. Miroslav Tropek je obzvlášť hrdý na to, že krstným otcom ich najnovšieho CD sa stal premiér Róbert Fico, ktorému boli mladí heligónkari zagratulovať a zahrať aj na jeho posledných narodeninách.
„Veľmi sa nám osvedčila organizácia Rabčickej heligónky na nádvorí horárne, preto aj o rok bude podujatie prebiehať nielen v našej réžii, ale aj v réžii Oravského múzea. Tohtoročná návšteva bola dokonca oveľa vyššia ako minulý rok. Ešte šťastie, že lúky okolo horárne sú dosť veľké,“ usmieva sa spokojne mladý organizátor Miroslav Tropek. „Úspech mali nielen naši heligónkari, folkloristi či detský súbor z Oravského Veselého Pilsko, ale aj hostia z Čiech, Detvy a Terchovej. Nálada bola taká výborná, že večer sa už len spievalo a tancovalo až do noci. A o rok musíme pripraviť znova viac guľášu. Poľovníci nám ho navarili síce tri kotle, ale ukázalo sa, že je to málo...“
Autor: mp