ich požiadavke môže, ale nemusí vyhovieť. Závisí to hlavne od obecného zastupiteľstva. Zisťovali sme preto u oravských primátorov a starostov, či sociálne odkázané rodiny majú takéto požiadavky a či im vyhovejú.
Ivan Šaško, primátor Tvrdošína: Snažíme sa sociálne slabším rodinám pomáhať aj v priebehu roka, nielen na jeho začiatku. Ale väčšinou sa k nám žiadosti dostanú až v prvý školský týždeň. Spolupracujeme so školami, riaditelia nás informujú, ktoré rodiny sú na tom finančne horšie a nemôžu si dovoliť rozsiahle školské nákupy.
Jozef Ďubjak, primátor Trstenej: Samospráva zatiaľ neprispieva žiakom zo sociálne slabších rodín na nákup školských pomôcok. Doteraz sa na nás s takou požiadavkou ani nik neobrátil. Pokiaľ by sa tak stalo, určite by sme hľadali spôsob, ako pomôcť.
Imrich Šefčík, starosta Čimhovej: Na nákup školských pomôcok deťom zatiaľ neprispievame. Ak by o podporu niekto požiadal, muselo by to najskôr odsúhlasiť obecné zastupiteľstvo. Rozpočet obce je totiž presne stanovený a zásahy do neho by museli schváliť poslanci.
Vladimír Šiška, starosta Zuberca: Asi pred tromi rokmi sme sa stretli s prípadmi, kedy rodiny v hmotnej núdzi žiadali o finančnú podporu na školské potreby pre deti. Vtedy sme im vyhoveli. V súčasnosti však takéto požiadavky nemáme, takže nemáme komu prispievať.
Zdenko Kubáň, starosta Malatinej: Každému prváčikovi, ktorý nastúpi do školy v obci, samospráva prispeje sumou 3 tisíc korún. Tisíc korún sme odovzdali riaditeľovi školy už pri zápise, aby nakúpil potrebné technické pomôcky pre deti. Zvyšné dve tisícky dostali rodičia budúcich školákov na konci júna. Z nich by mali zaobstarať napríklad športový úbor na telocvik. Týmto krokom sme chceli prilákať do našej školy aj deti z okolitých dedín, ktoré doteraz navštevovali prevažne školy v Dolnom Kubíne.
Jozef Kazárik, starosta Zázrivej: Príspevok na školské potreby pre žiakov zo sociálne slabších rodín nedávame z rozpočtu obce. Na základe žiadostí rodičov im na pomôcky prispieva štát a to 500 korunami na polrok.
Jozef Gruchalák, vedúci sociálneho odboru v Dolnom Kubíne: Deťom zo sociálne slabých rodín prináleží zo zákona štátna dávka. Mesto ich podporuje vecne, na základe individuálneho prístupu. Na tento účel je z rozpočtu vyčlenených 50 tisíc korún. Hovoríme tomu jednorazová dávka sociálnej pomoci. Aby nebola zneužitá, pri nákupe potrebných pomôcok každej rodine asistuje nami poverený sociálny pracovník.
Mária Juríčková, starostka Mutného: Prostredníctvom obce chodia dotácie na školské pomôcky sociálne slabším rodinám v rámci platnej legislatívy, dvakrát do roka. Prostriedky sú adresované priamo na dieťa z takejto rodiny, takže jedna rodina môže získať podporu aj pre viac školákov. V predchádzajúcom polroku u nás dostalo tento štátny príspevok až 58 detí. Dostávajú tiež príspevok na stravu. Obec na to nemá vyčlenené vlastné prostriedky.
František Poleta, starosta Novote: Ak mám pravdu povedať, u nás sa snažia ľudia do takejto situácie radšej nedostať. Aj za tú cenu, že cestujú za prácou do zahraničia alebo na týždňovky či dvojtýždňovky. Hoci sme veľká dedina, počas minulého školského roka dostávalo sociálnu výpomoc na školské pomôcky od štátu 25 – 30 detí.
Ján Peňák, starosta Klina: Sociálne odkázaným rodinám vypomáhame iba v rámci zákona o sociálnej pomoci. No trošku sa snažíme uľahčiť nástup do školy prváčikom. Tento rok ich máme 45. Obec im kúpila na začiatok aspoň perá, dosky na zošity, pastelky a podobné drobnosti.
Autor: nk, mp