Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
FLORBAL

Druhý pokus o postup v Prahe opäť neúspešný

Nižnianski florbalisti – tím Forever Young Nižná sa po strastiplnej ceste vrátil v pondelok nadránom zo VII. ročníka Czech Open. Ani pri svojom 2. štarte nedokázali postúpiť zo svojej základnej skupiny, mali však súperov zvučných mien.

V štyroch zápasoch dosiahli nasledovné výsledky:
1. zápas FY Nižná - IBK Gôteborg 0:4 (0:1)
S kvalitným súperom až do konca 1. polčasu udržiavali vyrovnaný stav, no napokon sa prejavil švédsky dôraz a tvrdosť pri mantineloch, na ktorú neboli Nižňania príliš zvyknutí. Súper o výsledku definitívne rozhodol na začiatku 2. polčasu, keď v rýchlom slede vsietil 2 góly. Nižná mala v zápase maximálne dve až tri čistejšie šance.
2. zápas FY Nižná - Fbš Jihlava 0:6 (0:2)
Ak chceli Nižňania ešte premýšľať o postupe, museli uhrať aspoň remízu. V kľúčovom zápase s druhým z favoritov skupiny sa to, bohužiaľ, nepodarilo. Súper posilnený aj o 2 hráčov Sparty Praha ich „vyškolil“ z efektivity. Výsledok celkom nezodpovedá priebehu, no treba si priznať, že bez streleného gólu nemožno v takomto rýchlom športe uhrať prijateľný výsledok.
Na chlapcoch sa začala prejavovať aj únava a hoci Ľuboš Šeling robil v bráne, čo mohol – na konci zápasu ich súper tromi zlepenými gólmi úplne dorazil.
Pod tiažou zlých výsledkov a kritike manažéra nevládla v mužstve optimistická nálada. Na druhý hrací deň už mužstvo spod Ostražice nemalo čo stratiť. Smola však pokračovala.
Tréner preskupil formácie a „mladých“ nechal hrať spoločne. Hru sa skutočne podarilo oživiť.
Na 3. zápas s „družobnou“ Horní Suchou 4:4 (3:1) Oravci najskôr uviazli električkou v pražskej zápche a takmer nestihli začiatok. Ďalší traja hráči preto ani na zápas nedorazili, keďže cestovali z „iného konca“ Prahy. Avšak začiatok zápasu bol ako z partesu. Kto iný, ako kapitán Vlado Chromek zatrúbil do útoku a svojou typickou „beckhandovkou“ vsietil prvý gól. Hneď nato skóroval dvakrát v tesnom slede top kanonier Dušan Petričko po pekných akciách.
Po týchto troch rýchlych góloch viedol Forever Young 3:0. No po hrubej taktickej chybe, minútu pred koncom polčasu, sa súper vrátil do zápasu. Aj druhý polčas vyšiel oravskému zástupcovi dobre. Juro Gracák prudkou strelou podstrelil súperovho brankára a zvýšil na 4:1. V tíme nastala predčasná eufória, hráči začali pristupovať k obranným povinnostiam dosť nezodpovedne a súper ich v priebehu 6 minút „vytrestal“. Zápas sa skončil nakoniec zmierlivou remízou.
4. zápas FY Nižná - 1.OKER JOKER Braunschweig 1:1 (1:0)
Ani v zápase s outsiderom turnaja sa Nižnej nepodarilo zvíťaziť, hoci chlapci robili pre to všetko. Hneď v úvode vsietil svoj doteraz najdôležitejší gól nižniansky „benjamínek“ Timo Dedinský. Nakoniec ani tento presný zásah nebol víťazný. Celý zápas mužstvo Forever Young dobíjalo súperovu bránku a nechalo v nej vynikať nemeckého gólmana. A pokým manažér dobíjal kameru (vo viere v lepší výsledok), skóre sa nemenilo. Až v poslednej minúte po zbytočnom faule súper v presilovke 30 sekúnd pred koncom vyrovnal. Nemecká radosť z jediného bodu bola obrovská, oravské sklamanie veľké.
Forever Young Nižná dohromady strelili 5 gólov (o 1 viac ako minulý rok), no dostali o 9 viac ako vlani.
Záverom treba dodať, že na Orave sa stále máme čo učiť, hlavne od vyspelých florbalových krajín, aj keď turnaj zastihol Nižnú nie v optimálnej forme a nasadení. Czech Open je pre ňu ďalšou veľkou skúsenosťou a zároveň výzvou do budúcna.
Aj keď výsledky nesplnili očakávania, o zážitky (a to nielen florbalové) nebola núdza, nik sa našťastie nezranil ani nestratil. Ba aj cesta bola jedinečná - domov Oravci došli s horiacim zadným kolesom na autobuse.
Na turnaji sa zúčastnili: Brankári: Ľ. Šeling (odchytal 2 zápasy), D. Lukáčik (1 záp.), E. Žuffa (1 záp.)
Obrana: V. Chromek - kapitán (1 gól+1 asist.), P. Pilár, J. Teplanský, J. Vajduľák, V. Komačka (0+1), J. Britaňák
Útok: J. Činčara, P. Žák, J. Gracák (1+1), M. Klimčík, D. Števek, D. Petričko (2+0), M. Richter, T. Dedinský, M. Seman, Š. Abík
Realizačný tím: V. Chromý, M. Gáll, M. Cvanciger a R. Mika

1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji