c. Kým rodine neprišiel účet za teplo, nemali ani tušenia o tom, že už nebývajú vo vlastnom, ale v cudzom byte. Na účte však už figurovalo iné meno. A o niekoľko týždňov prišiel do bytu nový majiteľ s požiadavkou: Do konca augusta sa musíte z bytu vysťahovať! Až vtedy s určitosťou vedeli, že byt už patrí niekomu inému.
Nedoplatky sa trojčlennej rodine začali kopiť už dávnejšie. V byte boli najskôr len ako podnájomníci. Istý muž ho však od bytového spoločenstva odkúpil aj s ich vyše stotisícovým dlhom a vzápätí im ho predal. Na hypotéku. Neboli už teda len nájomníkmi, byt bol konečne ich. Istý čas platili správcovi bytu všetko, čo bolo treba. Potom však prišiel začiatok konca, hoci vtedy ani len netušili, ako sa všetko obráti proti nim. Mladší so synov mal úraz, kvôli ktorému bol tri mesiace na PN. V tom období stratil prácu aj starší a chorľavá matka pracovať nemohla. Do rodinného rozpočtu teda neprichádzali takmer žiadne peniaze. Neuhradené platby spojené s užívaním bytu, ako napríklad platba za teplo, vodu, užívanie spoločných priestorov a iné, sa začali kopiť. Postupne sa k nim nabaľovali aj penále z omeškania a dlžná suma závratne rástla. Takmer rok sa rodine nedarilo zaplatiť dlžnú čiastku. Úver by im banka pravdepodobne už nedala, pretože jeden si vzali pred dvomi rokmi na odkúpenie bytu. Snažili sa zohnať peniaze od príbuzných, no nepožičali im. Tak išiel mesiac za mesiacom. Prišla prvá výzva na zaplatenie, druhá, tretia. Neignorovali ich, no na zaplatenie dlžoby nemali peniaze. Riešenie však odkladali a odkladali, až kým problém nevyriešili za nich iní. Byt sa po neuposlúchnutí výziev dostal do dražby. Rodina však nemala ani potuchy o tom, čo sa deje s ich bytom. Nevedeli o dražbe, o novom majiteľovi, o vysťahovaní sa dozvedeli len nedávno. A nečudo, že sú zúfalí...
DRAŽBA BEZ VEDOMIA MAJITEĽA
Podľa platnej legislatívy na Slovensku však o spomínaných krokoch majiteľ naozaj nemusí byť informovaný. Podobné prípady neplatičov posiela správca bytu, v tomto prípade BSS, s.r.o., Nižná spoločnosti, ktorá dlh buď vymôže, alebo pokračuje exekučným konaním. Od riaditeľa BSS Ivana Šnapka sme sa dozvedeli, že správca bytu nie je povinný oznámiť vlastníkovi, že jeho byt ide do dražby. Je však povinný zabezpečiť k dražbe súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov v bytovom dome, kde sa byt nachádza. A dôvod? Náklady, ktoré neplatič neplatí, musia hradiť ostatní obyvatelia bytovky – čerpá sa z fondu opráv. Ak sa teda v dome vyskytne viac neplatičov, fond opráv, do ktorého prispievajú všetci nájomníci aj majitelia, môže byť veľmi rýchlo úplne „vybielený“.
„V súčasnosti nám neplatiči dlžia 1 600 000 Sk. Spravujeme 1 100 bytov, takže každý si môže vypočítať, akou sumou nedobrovoľne „sponzoruje“ neplatičov,“ dodáva Ivan Šnapko. „Ani spoločnosť, ktorá dlhy vymáha, nepokračuje v konaní bezohľadne. Vždy osloví najprv majiteľa bytu, či dokáže dlh zaplatiť. Iba ak sa nenájde spoločné riešenie, byt ide do dražby. No veľmi často sa stretávame s tým, že vlastník bytu zostane v polohe „mŕtveho chrobáka“ v domnienke, že nič horšie sa mu predsa stať nemôže. Sú to zväčša ťažké situácie pre obe strany, no donekonečna to tak nemôže ísť.“
PONÚKA POMOC MESTO?
Oslovili sme aj primátora Tvrdošína Ivana Šaška s otázkou, či má mesto nejaké náhradné ubytovanie pre ľudí, ktorí stratia strechu nad hlavou.. „Ľudia sú svojprávni a podľa toho, ako žijú, by mali vedieť, čo ich čaká. Problémy takýchto ľudí sa snažíme riešiť, pomáhame im skontaktovať sa s blízkymi. Mnoho z nich potom odchádza k nim. Mesto však zatiaľ neponúka náhradné ubytovanie a v blízkej budúcnosti o niečom podobnom ani neuvažujeme. Škoda, že ľudia nás vyhľadávajú až vtedy, keď je už neskoro,” informoval nás I. Šaško.
ČO Z TOHO VŠETKÉHO VYPLÝVA?
Synovia s matkou, ktorí sa musia zo „svojho” bytu vysťahovať, si uvedomujú svoje chyby. Vedia, že mali reagovať na výzvy. Akýmkoľvek spôsobom. Neurobili tak. Mrzí ich však to, že v našom štáte vás vysťahujú bez toho, aby ste o tom vedeli...
No už s tým nemôžu nič robiť. Všetko prebehlo podľa platnej legislatívy. Ich prípad by však mal byť výstrahou a ponaučením pre ostatných. Podľa skúseností správcov bytov je totiž aj na Orave veľa ľudí, ktorí na viac mesiacov odchádzajú za prácou. Pokiaľ im príde akákoľvek výzva, nemajú šancu reagovať. V presvedčení, že ich zatiaľ nikto nevysťahuje, sa tvária, že o ničom nevedia. No je to napokon to najhoršie, čo môžu robiť.