orených diel v babínskej Galérii ľudového rezbárstva.
Šiesti rezbári zo Slovenska a Poľska pracovali na svojich dielach vo dvore Obecného úradu v Babíne od 16. do 18. augusta. „Témou tohto ročníka bola sakrálna tvorba – svätci, svätice, patróni. Rezbári vyrezávali svoje plastiky do 130-ročnej lipy, ktorá stála v miestnom cintoríne. Vytvoriť sochu z tejto lipy, to bol sen Deda Siváňa i jeho syna. Žiaľ, nedožili sa toho. Na ich počesť to však namiesto nich urobili rezbári, ktorí sa zúčastnili tohto ročníka plenéru,“ povedal pre našu redakciu vedúci Miestneho kultúrneho strediska v Babíne Martin Matys. Štyria z účastníkov plenéru boli Slováci a dvaja Poliaci.
Ján Šeliga z Hruštína vytvoril dielo, ktoré nazval Oravská svätica Zdenka. „Neviem, či je už niekde urobená socha blahoslavenej Zdenky Schelingovej. Viem, že jedna je v kostole v Krivej, ale tá nie je z dreva, ale z nejakého plastu. Uvažoval som medzi Jánom Pavlom II. a sestrou Zdenkou, napokon som sa rozhodol pre oravskú sväticu,“ predstavil nám svoju plastiku Ján Šeliga.
Stanislav Ondrík z Tvrdošína – Krásnej Hôrky vyrezal z lipy Modliacu sa Pannu Máriu. „Zvolil som si Pannu Mária, ktorá je patrónkou obce a je na babínskom erbe. Pod nohami má mesiac a nad hlavou striešku, aké bývajú na dreveniciach v Babíne a akú mal aj dedo Siváň. Tým chcem dať poctu jemu i obci,“ popísal svoj umelecký zámer rezbár z Tvrdošína, ktorý bol spolu s Jánom Šeligom na babínskom plenéri už piaty krát.
Juraj Labdík, najmladší účastník plenéru, je z Tvrdošína – Medvedzia. Za predobraz svojej plastiky si vybral sv. Katarínu. Pri nohách má ako atribút zlomené koleso. „To zlomené koleso symbolizuje skutočnosť, že ju mučili. Chceli ju prejsť na voze, ale koleso sa na nej zlomilo a ľudia vtedy uverili, že bola nevinná,“ vysvetlil mladý rezbár. Juraj Labdík skončil odbor rezbárstvo na SOU v Nižnej a teraz chce študovať na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Plenéru sa zúčastnil po tretí raz.
Milan Mičienka z Kolárovíc pri Bytči vyhlobil z lipy sv. Krištofa. „Je to patrón vodičov, pocestných, aj policajtov. Najskôr som uvažoval, že urobím buď Cyrila a Metoda, alebo Petra a Pavla, pretože vytvorenie dvojice ponúkalo rozdvojené drevo. Napokon som sa rozhodol pre sv. Krištofa, ktorý mal zhodou okolností vo štvrtok sviatok – ale to som sa dozvedel až v piatok,“ usmial sa Milan Mičienka, už štvornásobný účastník podujatia.
Pawel Kos zo Živca sa venuje rezbárstvu iba 5 rokov. Ako nám povedal, priviedol ho k tomu jeho dedo. V Babíne vyrezal sochu sv. Jozefa. „Vybral som si patróna všetkých robotníkov a remeselníkov. Chcem tým dať poctu takým, akí sme aj my, ktorí pracujeme predovšetkým fyzicky, rukami,“ vyhlásil poľský ľudový umelec. Aj so svojím kolegom bol v Babíne prvý krát.
Czieslaw Olma je z Bielsko-Bialej. Hoci sa rezbárstvu venuje už 30 rokov a vystavoval už vo viacerých krajinách, na Slovensku až doteraz nebol. Vytvoril dvojicu svätcov – Petra a Pavla. „Svätí Pavol a Peter boli dvaja najdôležitejší Kristovi apoštoli,“ povedal. A to bol dôvod, prečo si ich rezbár vybral. Aj doma sa venuje prevažne sakrálnej tvorbe. Dozvedáme sa, že dosiaľ vytvoril asi 2000 plastík.
Plenér Návraty k Siváňovcom organizuje spolu s obcou Babín Oravské osvetové stredisko (OOS) v Dolnom Kubíne. Tohto roku ho okrem riaditeľa OOS Miroslava Žabenského navštívil aj riaditeľ Regionálneho strediska kultúry v Bielsko-Bialej Leszek Miloszewski. „Doterajších šiestich ročníkov podujatia sa v Babíne zúčastnilo dohromady 20 rezbárov, ktorí vytvorili spolu 48 plastík. Tie sú vystavené v našej galérii,“ informoval nás M. Matys. „V tomto podujatí chceme pokračovať, aby sme do budúcna zachovali v obci meno, rod a remeslo Siváňovcov. Takto chceme svetu ukázať, že aj malá dedina dokáže robiť veľké veci,“ dodal.