ci počasie celkom neposlúchalo tak, ako by si mnohí želali, na dobrej nálade návštevníkov 32. ročníka Podroháčskych folklórnych slávností to ani trochu neubralo.
Program začínal v piatok večer v Oravskom Bielom Potoku súbežne s krátkym programom v Zuberci. V sobotu žili dediny pod Roháčmi folklórom od skorého popoludnia. Najskôr sa všetci sústredili v Múzeu oravskej dediny na Brestovej. Tu bola sprístupnená dlho pripravovaná výstava Zuberec na starej fotografii. Vďaka fotkám, ktoré sú staré aj niekoľko desaťročí, si mohli turisti aj domáci pozrieť, ako vyzerala táto vyhľadávaná turistická oblasť v minulosti. Návštevníci sa dozvedeli množstvo zaujímavých a poučných vecí z rozprávania Eleny Beňušovej. Tá na malom pódiu v skanzene predviedla a opísala goralské kroje. Hoci krátko po slávnostnom otvorení podujatia začalo pršať a vzduch sa poriadne ochladil, podujatie pokračovalo náhradným programom v kultúrnom dome v Zuberci do neskorých nočných hodín.
Najbohatší kultúrny program s množstvom sprievodných akcií bol pripravený na nedeľu. Nepochybne najväčším ťahúňom boli Diabolské husle Jána Berkyho – Mrenicu, ktorému pri vystúpení perfektne asistovala skupina tanečníkov Čarovné ostrohy. Výborné a energické, viac ako hodinové vystúpenie prilákalo ku amfiteátru zástupy ľudí. Hneď po odchode z pódia, ktorý sprevádzal burácajúci potlesk divákov, sa nám na chvíľku podarilo zastaviť lídra skupiny. Nemal problém podeliť sa s nami o pocity z vystúpenia: „Pre každé hudobné teleso je určite veľká pocta, keď dostane pozvanie na takéto veľké fórum, kde, chvalabohu, ľudia ešte stále chodia. Myslím si, že práve návštevou podobného podujatia si mnohí kompenzujú nedostatok folklóru, s ktorým sa stretávajú vo verejno-právnych médiách. Veľký nedostatok vidím v tom, že folklórne slávnosti sa konajú len od júna do augusta. Ľudia sú totiž o takýto druh kultúry na niekoľko mesiacov ochudobnení. Aj keď je pravda, že po celý čas sa tešia a napokon ich príde naozaj obrovské množstvo. Zdá sa mi však, že konečne by sa mali organizátori so súbormi spojiť a začať apelovať na ministerstvo kultúry. Veď už len podľa návštevnosti na každom podujatí vidno, že ľudia majú naozaj hlad po folklóre,” povedal nám líder Diabolských huslí Ján Berky – Mrenica, ukazujúc na davy ľudí pod amfiteátrom. Spomenul aj to, že systém folklóru a jeho usporiadanie v minulosti malo niečo do seba: „Nie každé zriadenie je len o politike a myslím si, že v tom bývalom bola jedna vynikajúca vec. Súbory boli vtedy rozdelené do kategórií A, B, C. Každé A dostalo od štátu odmenu, vďaka ktorej sa jeho členovia mohli ísť pozrieť do zahraničia a reprezentovať tam Slovensko. Skupina B mala zase motiváciu dostať sa vyššie a vďaka svojej šikovnosti tiež vycestovať do sveta.” Ján Mrenica bol nadšený oravskou a hlavne podroháčskou prírodou. Takmer by sa bol vybral do hôr na huby, no napokon mu na to neostal čas. „Nikdy nešpecifikujem, ktoré publikum je lepšie a ktoré horšie. Každé na Slovensku je totiž výborné. Vidím, že ľudia sa chcú zabávať. Sme skupina, ktorá nemá prinášať veľké filozofické odkazy. Hlavne chceme divákov pobaviť.“
„Myslím si, že tohtoročné slávnosti vyšli perfektne. Dúfam, že aj návštevníci, ktorí prišli, boli spokojní s ponúknutým programom. Škoda, že nám v sobotu začalo pršať a museli sme sa presťahovať do sály kultúrneho domu. Na druhej strane tam vládla výborná atmosféra,” uviedol jeden z hlavných organizátorov Podroháčskych folklórnych slávností Pavol Šroba. Do Zuberca si prišli oddýchnuť aj známe osobnosti. V dave bolo možné stretnúť europoslanca Miroslava Mikolášika, poslankyňu NR SR Vieru Mazurovú, predsedu ŽSK Juraja Blanára a mnoho ďalších. A ako sa vlastne tvorí program na také veľké podujatie? „Vždy sa snažíme odprezentovať najskôr oravské súbory. V podstate však vychádzame z nejakých jubileí. Teraz mal napríklad Oravan 50 rokov vzniku a 35 rokov obnovenia činnosti. Práve preto sme im venovali celý večerný program. Tak isto sme postupovali aj pri detských súboroch. Detským folklórnym súborom Pilsko a Kašunka sme dali tiež väčší priestor. Koncepcia podujatia je teda vždy iná a nedá sa dopredu predpokladať, ako bude vyzerať,” dodal Pavol Šroba.