V Taliansku zanechali nie troch, ale štyroch kráľov

Koníčkom Jána Šeligu z Hruštína je okrem rezbárčiny aj poznávacia turistika. A tieto dve záľuby sa mu posledné roky darí dobre spájať. Ako cestovateľ-turista bol už tohto roku v Turecku a ako cestovateľ a rezbár v Taliansku a Maďarsku. V Turecku vyšiel sp


olu s členmi Klubu námestovských turistov na druhú najvyššiu horu krajiny, videl Tróju, Efez, Pergamon, Istanbul, Kapadokiu s jej skalnými obydliami a chrámami, ale aj turecké moria. „Veľa som o tom čítal, tak som bol rád, že som to mohol vidieť na vlastné oči,“ hovorí. „Asi pred 12 rokmi som bol v Istanbule, no teraz som prešiel aj antické mestá a vnútrozemie.“ Najviac ho očarili antické pamiatky, ale priniesol si aj negatívne dojmy. „Prekvapil ma tam doslova nekonečný neporiadok. Vyzerá to, akoby nezbierali odpadky a nič nečistili. Takmer nikde som tam nevidel odpadkový kôš.“ Výnimkou boli vari iba turistické strediská pri mori. „Na druhej strane som bol veľmi milo prekvapený, že sa tam nekradne, ľudia sú čestní. A dobrý dojem som mal aj z ciest, ktoré sú dobre vybudované.“
Do Talianska sa Ján Šeliga dostal vďaka svojmu rezbárskemu umeniu. Do mestečka Cuceglio pri Turíne ho pozval predseda Kysucko-oravsko-liptovského rezbárskeho spolku Daniel Novotný. Okrem nich dvoch boli v Cucegliu ešte traja ďalší slovenskí rezbári. Zúčastnili sa tam prvého ročníka Memoriálu Pavla Šarišského. Pavol Šarišský bol ľudový rezbár z východného Slovenska, preto si každý iste položí otázku, prečo sa jeho memoriál koná v Taliansku. Vysvetlenie nie je také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. V mestečku Cuceglio žije už 7 rokov dcéra Pavla Šarišského – Agneška, ktorá sa tam vydala. Keď bol u nej pred pár rokmi na návšteve otec, náhle zomrel na infarkt. Na jeho pamiatku sa dcéra rozhodla usporiadať rezbársky memoriál. Ten Agneška organizovala v spolupráci s miestnou samosprávou a tak mali slovenskí rezbári všetky náklady spojené s cestou i týždňovým pobytom zaplatené. „Bývali sme v opustenom, ale zachovalom františkánskom kláštore, postavenom začiatkom 18. storočia. Každý z nás mal jednu izbu-celu s jednoduchým nábytkom. Malo to zvláštnu atmosféru a prežívali sme tam zvláštne emócie. Kláštor bol na vyvýšenom mieste, takže z neho bolo vidieť na celé mestečko a okolie,“ popisuje svoju skúsenosť hruštínsky rezbár.
Slovenskí rezbári si dali za úlohu vytvoriť z dreva betlehem v životnej veľkosti, ktorý potom darovali miestnemu kostolu. Z tvrdého dreva, duba, vyrezali troch kráľov, Jozefa, Máriu, Jezuliatko a ovečky. „Ja som urobil jedného z kráľov a Jezuliatko. Bál som sa, že z čerstvého duba sa bude vyrezávať ťažko, ale šlo to celkom dobre,“ hovorí Ján Šeliga. Výsledné dielo bolo potom miestnym obyvateľom predstavené na slávnosti spojenej s ochutnávkou rôznych druhov syra. „Boli sme oblečení v krojoch, tak si nás domáci všímali. Postavami z betlehema boli veľmi nadšení. U nich to vraj ešte nikde nevideli. Deťom sa najviac páčilo Jezuliatko – všetky sa s ním chceli odfotiť.“ Naši rezbári sa museli na slávnosti zapojiť aj do karaoke a spievať. „Neboli sme na to vôbec pripravení. Či sme vedeli, alebo nevedeli, museli sme spievať,“ spomína na zábavnú príhodu J. Šeliga.
Taliani sa o Slovákov veľmi dobre starali. „My sme pohostinní národ, ale oni sú ešte viac. Pozývali nás na obedy a večere, ktoré sa skladali aj z desiatich chodov. Čo ma však prekvapilo, takmer vôbec nepili. Hoci vínne pivnice mali,“ vraví rezbár z Hruštína. Prekvapilo ho aj to, že auto tam mal vari každý, ale internet len máloktorí. Dokonca ani telefón tam vraj nemá každý.
Na budúci rok sú slovenskí rezbári pozvaní do Cuceglia znova. „Dohodli sme sa, že tentoraz by sme vyrezali nejaké postavičky pre deti v škole.“ Ján Šeliga napokon zostal v Cucegliu o pár dní dlhšie ako jeho kolegovia. Jednému z miestnych obyvateľov, lekárovi, sa totiž jeho kráľ tak zapáčil, že si ho chcel hneď kúpiť. Socha však nebola na predaj, pretože bola darovaná farnosti. A tak lekár napokon rezbára prehovoril, aby mu vytvoril ešte jedného kráľa. V Taliansku teda Oravci zanechali nie troch, ale štyroch kráľov.
Päť dní bol hruštínsky ľudový umelec aj v maďarskom Sarvaši. Boli tam s ním aj Stanislav Ondrík z Krásnej Hôrky a mladý rezbár z Tvrdošína Peter Kuník. V miestnej slovenskej škole viedli detský rezbársky tábor a zároveň vytvorili pre školu dve sochy. Ján Šeliga slovenskú dievčinu s džbánom a Stanislav Ondrík spolu s Petrom Kuníkom tri metre vysokého slovenského mládenca – Paľa. Slovenská škola v Sarvaši rezbársky tábor organizovala v spolupráci s Oravským osvetovým strediskom v Dolnom Kubíne. Oravskí ľudoví umelci priniesli do školy vôňu dreva, priblížili deťom starú ľudovú tradíciu a odovzdali im svoje bohaté skúsenosti. Pod ich dohľadom a s ich pomocou aj pod rukami detí vyrástli prvé umelecké výtvory, ktorým sa taktiež dostalo uznania. „Ľudovoremeselné tábory usporadúvajú na škole v Sarvaši už šesť rokov, vždy na konci školského roka. Vlani sa napríklad venovali košikárstvu,“ vysvetľuje Ján Šeliga. V škole sa učia deti slovenskej národnosti nielen zo Sarvaša, ale i z okolitých dedín. „Žiaci do nej chodia kvôli prestíži, pretože je lepšie dotovaná ako ostatné. Je perfektne vybavená. Je tam aj materská škola a internát, v ktorom cez týždeň bývajú žiaci zo vzdialenejších obcí.“ Deti však napriek tomu vedia lepšie po maďarsky ako po slovensky. „Najmä mladší síce slovensky rozumejú, ale horšie rozprávajú,“ dozvedáme sa od Jána Šeligu.
Minulý týždeň sa už ľudový rezbár z Hruštína zúčastnil ďalšieho podujatia. Tentoraz však doma na Orave. V rámci sprievodného programu súťaže Drevorubač 2007 vyrezával na Nábreží Oravskej priehrady spolu s dvomi kolegami sochy z kmeňov topoľa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 189
  2. Každý piaty zomrie 9 100
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 779
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 669
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 810
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 732
  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

V rámci neho môže vydavateľ získať podiel na príjmoch z predaja svojich čítaných kníh na eshope martinus.sk. V pilotnej fáze sa do projektu zapojilo tucet vydavateľstiev.


Vo finále sa stretli hokejisti Rabče (vľavo) a Novej Bystrice (vpravo). Majstra určili až trestné strieľania.

Z bronzu sa tešia hokejisti Klina.


Krúžky sa tešia veľkému záujmu.

Zdravotné znevýhodnenie už nie je prekážkou.


Andrea Kalužová
Myšlienka behu okolo kostolov vznikla počas covidu.

Podujatia, turistické akcie, kiná, múzeá aj výstavy.


  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 249
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 206
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 681
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 784
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 168
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 532
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 976
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu