Ako sa dopátrajú pravdy a svojho vlastníctva?

Vo viacerých oravských obciach, medzi ktorými je aj Suchá Hora, sú pozemky vlastníkov zapísané v registri obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Hoci pozemky sa mali do registra prepisovať podľa starých, no stále platných listov vlastníctva či výpisov z kat


astrálnych úradov, parcely niektorých Suchohorčanov sa údajne na ROEP-e buď vôbec neobjavili, alebo sa im objavili úplne iné.
Anna Kubicová s manželom Jozefom sa už niekoľko rokov snažia dopátrať pravdy. Pred rokom 1998 mali všetky svoje pozemky s konkrétnymi číslami parciel riadne zapísané. Nechýbali im doklady o tom, že všetko, čo mali vtedy zapísané v katastri nehnuteľností, im naozaj patrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ZMIZLI PARCELY, AJ PROTOKOL
Prišiel však vládny návrh sústrediť všetky dostupné údaje o pozemkoch v danom katastrálnom území a o právnych vzťahoch k nim. Problémy sa začali ešte pred schválením ROEP-u. „Na úrade mali všetci majitelia pozemkov v katastri obce zaplatiť 100-korunový poplatok a podpísať listinu, v ktorej mali súhlasiť so spresnením pozemkov na ROEP. Chceli sme teda nahliadnuť na svoje pozemky a skontrolovať si, či ich tam máme správne zapísané. Starosta to však odmietol s tým, že vraj „on nás už pozná”. Tak sme listinu nepodpísali a peniaze nezaplatili,” spomínajú manželia. Po čase zistili, že občania, ktorí listinu o spresnení podpísali, vlastne súhlasili s rozčlenením pozemkov aj bez toho, aby vedeli, kde sa ktorá parcela nachádza. „Nemali sme žiadny verejný hovor, na ktorom by nás starosta informoval o zmenách, ktoré mali v ROEP-e nastať. Nevedeli sme dokonca ani to, kto sa v rade ROEP-u nachádza. Až po čase sme zistili, že niektorým ľuďom pozemkov akoby zázrakom pribudlo a iným odbudlo,” hovoria ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

SKRYTÁ KONFIŠKÁCIA?
Od roku 1996 sa podľa zákona NR SR č. 180/1995 Z. z. zostavujú na území Slovenskej republiky registre obnovenej evidencie pozemkov a právnych vzťahov k nim (ROEP) pre jednotlivé katastrálne územia. Cieľom tohto zákona mal byť návrh opatrení zabezpečujúcich usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Prostredníctvom ROEP-ov majú byť do katastra nehnuteľností zapísané vlastnícke práva k pozemkom doteraz v katastri nehnuteľností nezapísané. Ide hlavne o vlastnícke práva, ktoré sú obsahom listín (napr. konfiškačné rozhodnutia, prídelové listiny, dedičské rozhodnutia, atď.), ako aj vlastnícke práva zapísané doteraz len v pozemkovej knihe. Podľa citovaného zákona sa zostavuje register pozemkov a zisťujú sa právne vzťahy k týmto pozemkom z dokladov, ktoré sa v rámci konania o zostavení registra podarí zabezpečiť spracovateľovi a komisii, ale i z dokladov predložených účastníkmi konania, hlavne občanmi. V prípade pozemkov, ku ktorým nebol predložený doklad alebo listina, sa vychádza z údajov zapísaných v pozemkovej knihe.
Pri schvaľovaní tohto zákona v Národnej rade v roku 1995 boli voči nemu zo strany poslancov vtedajšej opozície a dnešnej koalície vznesené vážne výhrady. Prechod pozemkov občanov na štát bol vnímaný ako krádež a násilie na občanoch, resp. ako skrytá konfiškácia súkromného majetku, §15 (o prechode pôdy neznámych vlastníkov na štát) je doteraz na geoportáli odborníkmi označený ako protiústavný a ako svetová rarita. No aj napriek tomu bol zákon prijatý a platí dodnes. Objavujú sa problémy, no nikto z nadriadených sa ich nesnaží riešiť...

SkryťVypnúť reklamu

JE TO TO ISTÉ?
Krátko po schválení ROEP-u sa vyskytli ďalšie problémy. Kubicovci si všimli, že parcela č. 2997 (220 štvorcových siah = cca 792 m2), ktorú na starom výpise z pozemkovej knihy z roku 1998 mali, sa už na zrovnávacom zostavení katastrálneho úradu z nasledujúceho roku nenachádza. Pritom si nie sú vedomí, že by spomínanú parcelu niekomu dali, darovali, či predali. „Podľa starých výpisov by sme mali mať v protokole č. 182 podiel zo spoločného, teda lesného a urbárskeho majetku 120/25920. V zrovnávacom protokole ROEP-u sa však okrem chýbajúcej parcely stratil aj protokol č. 182 a zmenil sa aj podiel zo spoločného majetku,” približuje nám ďalej situáciu Anna Kubicová. Z pôvodného podielu 120/25920 sa stal podiel 35063113/9999999999. Keď sme sa u starostu Suchej Hory Jozefa Zurvalca zaujímali, čo toto číslo znamená, povedal nám, že je to presne to isté, čo predtým. Vraj je to vygenerované počítačom a ak sme sa v škole naučili rátať, máme si to prepočítať a vyjdú nám rovnaké hodnoty. Nech sme to však skúšali akýmkoľvek spôsobom, rovnaký podiel sa nám získať nepodarilo. Podľa jednoduchej matematiky by prvé číslo nového podielu malo byť: 46296296. Kde sa teda stala chyba?

SkryťVypnúť reklamu

OZVALI SA LEN DVAJA
Kubicovci pred schválením ROEP-u dostali z obecného úradu aj písomné potvrdenie o tom, že nepožadovali úpravu podielov podľa návrhu Urbáru Suchá Hora s tým, že majú zostať zapísané tak, ako boli. Aj napriek tomu im však množstvo vecí v novej evidencii nehnuteľností nesedí. „Mama a švagriná sa snažili dať všetko do poriadku. Chodili po katastrálnych úradoch, zisťovali, pýtali sa. Z celej dediny sme sa však ozvali len dvaja, čo sme boli s ROEP-om nespokojní. Na jeho opravu sme sa však museli spojiť viacerí a dohodnúť sa so starostom. Keďže on s nami hovoriť nechcel a mnoho ľudí nemalo chuť púšťať sa do otvoreného boja za to, čo im kedysi právom patrilo, nikde sme nepochodili. Snažili sme sa to vyriešiť súdnou cestou. Ani tu sme nepochodili,” hovorí Anna. Šprlákovci a Kubicovci napokon vymysleli ďalší spôsob. Spísali petíciu za prerobenie ROEP-u, v ktorej vyzbierali 104 podpisov. „Bývalá starostka sem pozvala vedúceho katastrálneho úradu. Ten však ľuďom povedal len toľko, že sa s tým už nič robiť nedá. Viem, že sa to dalo riešiť súdom a že sa to stále riešiť dá, len neviem, prečo nás všetci tak klamú a zavádzajú,” rozpráva rozhorčene.

PRIZERALI SI SVOJE ZÁUJMY...
Do debaty u Kubicovcov sa zapojil aj Vendelín Škvarek. Vendelín je poslancom obecného zastupiteľstva. Okrem toho je však aj nespokojný občan, ktorý buď nemá niektoré pozemky v ROEP-e zapísané, alebo ich má na inom mieste ako kedysi. „Spolu s Kubicovcami a Šprlákovcami sa snažíme robiť, čo sa dá, no zatiaľ bezvýsledne. Ešte stále je nás málo, a ostatní sa k problémom stavajú chrbtom. Ak to pôjde takto ďalej, mladým tu po nás nezostane nič,” hovorí rozčúlene poslanec. Na ROEP má vlastný názor: „V komisii ROEP-u boli ľudia, ktorí si prizerali len svoje záujmy. Bolo im jedno, že naše parcely sú popresúvané. Hlavne, že oni mali viac než predtým. Pri spracovaní registra pritom nedokázali dať do poriadku ani pozemky pod školou, cintorínom a škôlkou. Všetky tri obecné budovy stoja až dodnes na pozemkoch iných vlastníkov.”
Vendelín spolu s Annou sú sklamaní aj z toho, že problémy v dedine sa starosta nesnaží riešiť prostredníctvom verejných hovorov. Keď sme sa Jozefa Zurvalca opýtali, prečo aspoň raz za čas neurobí verejný hovor, na ktorom by sa na neho mohli občania obrátiť s otázkami, nechcel sa nám k tejto téme vyjadriť.

AK BUDE OCHOTNÝ S NIMI HOVORIŤ...
Podľa slov starostu, sťažnosti ľudí nie sú až také opodstatnené. Vie o tom, že pozemky v ROEP-e boli zapísané zle. Podľa neho sa však až 70% sťažností vyriešilo kladne a k spokojnosti občanov. „Zistilo sa, že niečo nie je v poriadku. Problém bol v nesprávne a nezrozumiteľne zapísaných listinách z predchádzajúcich období,” tvrdí starosta. Podľa neho mali ľudia možnosť vysporiadať si pozemky, prípadne pripomienkovať ROEP ešte za jeho minulého volebného obdobia. V tom čase sa veľa sťažností vyriešilo. Teraz, povedal nám, sa už s námietkami príliš nestretáva. Nemá však pocit, že by bola situácia „až taká zlá, ako niektorí hovoria“. „Chybou možno bolo, že ROEP podľa zákona vychádzal z pôvodných máp. Ak sa to nezhodovalo s novšími listinami, už sa to nedalo zapísať,” dodáva Jozef Zurvalec. K 100-korunovému poplatku a podpísaniu listiny, ktorú ľudia dostali pred schválením ROEP-u, nám povedal len toľko, že obec s tým nemala nič spoločné. Poplatky vraj smerovali na vtedajší okresný úrad, ktorý ich spolu s porovnávacími protokolmi ľuďom rozposielal. K podozreniu ľudí, ktorí sa rozhorčovali nad tým, že namiesto upresnenia pozemkov na ROEP podpísali v podstate súhlas s registrom, sa nám odmietol vyjadriť. V niektorých prípadoch ide teda len o tvrdenie proti tvrdeniu. Starosta však poradil ľuďom, ktorí nejakú chybu zistili. „Mali by sa obrátiť na katastrálny úrad, prípadne na spracovateľa ROEP-u. Samozrejme, ak bude ochotný s nimi hovoriť.“
Možnosť riešenia pozemkových nezrovnalostí na obecnom úrade však Jozef Zurvalec úplne vylúčil.

ČO NA TO KATASTRÁLNY ÚRAD?
S otázkami sme sa po rozhovore s dotknutými stranami obrátili aj na Katastrálny úrad v Žiline. „Pozemok súkromného majiteľa môže prejsť do vlastníctva druhej osoby len vydržaním, príp. chybou pri vyhotovení. Vlastník môže do troch rokov od zapísania pozemkov do katastra požiadať o zmenu v prípade zistenia, že mu vo výpise z katastrálneho úradu nejaký pozemok chýba alebo je zmenený. Musí však nespochybniteľne zdokumentovať, že pozemok je skutočne jeho. Ak je vec jednoznačná, žiadosti sa vyhovie. No ak išlo o prechod pozemkov na nového vlastníka vydržaním, problém sa rieši súdou cestou. My totiž v žiadnom prípade nemôžeme odoprieť vlastníctvo jednému a priznať ho niekomu druhému. Zmeny robíme len na základe právoplatnej dokumentácie,” povedala nám Dáša Blažeková, zaoberajúca sa podobnými chybami v zápisoch.

Z TOHO VYPLÝVA JEDINÉ
Keďže sú pozemky v Suchej Hore zapísané v ROEP-e už osem rokov, nespokojní majitelia pozemkov nemôžu postupovať podľa rád odborníčky. Ich jedinou možnosťou je obrátiť sa svojou sťažnosťou na súd. Ešte stále však existuje možnosť, vďaka ktorej môžu zistiť, čo sa s ich pozemkami stalo. „Môžu si podať žiadosť na najbližšiu správu katastra o prešetrení pozemku po prvom zapísaní do katastra. Tak budú môcť vidieť, ako sa s ich majetkom nakladalo počas niekoľkých rokov,” dodala na záver Dáša Blažeková.
Peripetie, ktorými už roky prechádzajú Suchohorčania, zrejme ešte tak skoro neskončia. No mali by byť výstrahou, že akékoľvek pozemkové úpravy, nech sú hoci aj v réžii obce, by mali prebiehať za aktívnej účasti majiteľov pozemkov.

Autor: nk

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 195
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 284
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 375
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 313
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu