hopiteľných dôvodov nefigurujú v žiadnych štatistikách, a tak je ich množstvo ťažko zistiteľné. V januári dosiahol počet nezamestnaných v meste číslo 243 a kontinuálne klesal, až sa dostal pod hranicu dvoch stovák.
Najväčším zamestnávateľom v meste je závod spoločnosti Panasonic. Podnik je spolu s ďalšími súčasťou priemyselnej zóny mesta Trstená. Perspektívu rozvoja tohto priemyselného parku nám načrtol primátor Jozef Ďubjak: „Máme pripravené dve zóny, ktoré určite budeme chcieť v budúcnosti rozširovať a ďalej budovať. Čakáme na výzvy zo štrukturálnych fondov národného strategického referenčného rámca. Zatiaľ nevieme, či bude alebo nebude možné čerpať odtiaľ finančné prostriedky. Čo nás však zaujíma najviac, sú tzv. hnedé parky, pretože na nich môžu mestá a obce participovať. Sme radi, že areál ZTS je konečne vysporiadaný a v priebehu mesiaca - dvoch by sa mali jeho vlastníci rozhodnúť, ako ďalej.“
Z informácií z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Námestove vyplýva, že za posledný rok nevznikli v meste Trstená žiadne nové organizácie, zamestnávajúce väčší počet občanov. Veľa nových pracovných miest vzniklo tak, že obyvatelia mesta sa začali venovať samostatnej zárobkovej činnosti. Čo sa týka zániku pracovných miest, bolo za posledných 12 mesiacov hlásené hromadné prepúšťanie v podniku OVP Orava Trstená. Dôvodom boli organizačné zmeny.
Čo sú „hnedé parky“?
Z hľadiska súčasných možností využitia sú to nevyužité územia. Nachádzajú sa v zastavaných alebo nezastavaných zónach vo vnútri obce. Sú výsledkom neplánovanej industrializácie z obdobia socializmu. Ich plochy sú často vo veľmi komplikovaných majetkovo-právnych vzťahoch ako dôsledok rozpadu štátnych podnikov, následnej privatizácie a bankrotov novovzniknutých subjektov.