voroch dominovali témy rozvoja miest a ďalšia vzájomná spolupráca.
V Hladovke sa bol veľvyslanec priamo v teréne pozrieť na hniezdiská orlov krikľavých, bocianov čiernych a teritóriá vlkov. Predstavitelia SOS/BirdLife Slovensko a Urbáru Hladovka mu ukázali jeden z možných spôsobov ochrany vzácnych prírodných území, medzi ktoré patrí aj 150 ha podmáčaného smrekovo-borovicového lesa v Oravskej kotline. Rodolphe Valley sa v Hladovke oboznámil aj s tým, že prenájom pozemkov so vzácnymi hodnotami je alternatívnou formou ochrany území. Tá môže následne priniesť lepší vzťah vlastníkov pozemkov k ochrane prírody na Slovensku. Krátko pred svojím odchodom z Hladovky vyjadril americký veľvyslanec podporu prebiehajúcemu projektu na ochranu podmáčaného lesa a druhov, ktoré ho obývajú.
Z Hladovky sa presunul na tvrdošínsku radnicu. Pred vstupom na mestský úrad ho slávnostne privítal primátor mesta Ivan Šaško. Nasledovalo krátke posedenie v primátorovej prijímacej miestnosti, z ktorej prešli do sobášnej siene. Tu sa veľvyslanec stretol s poslancami mestského zastupiteľstva a pracovníkmi úradu. Primátor mu pri príhovore spomenul potrebu zrušenia víz a poprosil ho, aby na túto tému apeloval u amerického prezidenta. Rodolphe Valley spoluprácu prisľúbil a spomenul aj to, že americký prezident sa problematikou víz začal zaujímať už po návrate zo svojej cesty po Európe. Je teda celkom možné, že nepotrvá dlho a budeme môcť vycestovať do Ameriky bez toho, aby sme niekoľko rokov čakali na schválenie víz a platili za to tisíce. Delegácia sa napokon vybrala na krátku prehliadku gotického kostolíka.
Poslednou zastávkou veľvyslanca bola Trstená. Po krátkej zdvorilostnej návšteve na mestskom úrade, na ktorom ho privítal primátor mesta Jozef Ďubjak, sa boli spoločne pozrieť aj na pamätnú tabuľu Štefana Furdeka. Po tom, čo pod ňu hasiči zavesili veniec, veľvyslanec spolu s primátorom sa pred ňou uklonili. Nasledoval krátky obed a odchod delegácie za ďalšími povinnosťami.
Autor: nk