Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky

Začala šachová partia o zdravie Oravcov?

V návrhu bolo 40 nemocníc, ktoré by mali tvoriť minimálnu sieť zdravotných zariadení. Znamená to, že s týmito nemocnicami sú zdravotné poisťovne povinné uzavrieť zmluvy. Ostatné, ktoré v súčasnosti pôsobia, síce nezaniknú, poisťovne však s nimi zmluvy uz


atvoriť nemusia.
O dôvodoch, ktoré viedli poisťovne a štátnych úradníkov ku konkrétnemu výberu, nechcel nikto bližšie hovoriť. Dôvody nepozná ani riaditeľ NsP Trstená Vojtech Koleják. „Nikto sa nekontaktoval ani s nami, ani so Žilinským samosprávnym krajom, ktorý je zriaďovateľom našej nemocnice. Súčasný návrh a jeho logiku však nedokážem pochopiť. Mám pocit, že materiál robil niekto „od zeleného stola”. A vyzerá to tak, že mali pred sebou materiály, ktoré existovali ešte pred bývalým administratívnym členením, kedy bol podľa istých materiálov na Orave len dolnokubínsky okres a Trstená podľa nich ani vôbec neexistuje, ” povedal nám Vojtech Koleják. Riaditeľ však celý materiál vníma zatiaľ len ako návrh, ktorý možno pripomienkovať. Práve v čase našej návštevy dokončoval písomnú námietku voči návrhu.
„Tu nejde len o nemocnicu, ide hlavne o obyvateľov. Ak by sa spomínaný návrh schválil, celá horná Orava by ostala bez akútneho zabezpečenia zdravotnej starostlivosti. Je síce pravda, že pacienti môžu ísť do dolnokubínksej nemocnice, no v tom prípade sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti oddiali aj o cca 60 km. Takáto vzdialenosť je na pomery malého Slovenska veľmi veľká,” pokračuje V. Koleják. Podobný stav, aký by mohol nastať po schválení návrhu, prežívali ženy z Námestovského okresu, keď sa v námestovskej nemocnici rušilo pôrodnícke oddelenie. Pacientky si len veľmi ťažko zvykali, že musia za pôrodom cestovať ďalej. Mnohokrát sa stávalo, že ženy rodili priamo v sanitke. Až po čase si dokázali zvyknúť. V tomto prípade však išlo „len“ o tehotné ženy. Ak by sa naplnil scenár súčasného návrhu, situácia by dopadla oveľa horšie. Všetky akútne prípady by sa potom museli riešiť v Dolnom Kubíne. Či by to však sanitky dokázali stihnúť načas, do 15 minút stanovených zákonom, je už o niečom inom. „Je takmer isté, že sa nájdu pacienti, ktorí nedokážu kvôli rozsiahlym zraneniam takú diaľku zvládnuť. Okrem zlého stavu sa môže objaviť oveľa viac faktorov, ktoré budú sanitke brániť vo včasnom príchode do nemocnice. Môžu nastať skutočne veľké problémy a neviem, kto sa potom bude za ne zodpovedať. Je smutné, že tí, čo návrh zostavovali, sa nepozreli na geografické umiestnenie nemocnice, na tunajšiu infraštruktúru, na súčasnú situáciu. Všetky tieto kritériá hovoria jasne: na niekoľko najbližších rokov je určite opodstatnená existencia obidvoch oravských nemocníc,” dodáva riaditeľ.
V trstenskej nemocnici sa za posledných sedem rokov preinvestovalo viac ako 300 miliónov korún, pričom až 2/3 boli zo štátneho rozpočtu. Kompletne tu vybudovali moderné oddelenie ARO, nemocnica má zrekonštruovanú pôrodnicu, nové operačné aj pôrodné sály, nedávno slávnostne ukončili kompletný nemocničný informačný systém, pracuje sa na prestavbe detského oddelenia. Nemocnica teda spĺňa všetky kritériá, ktoré sú určené v návrhu. Je tak úplne nepochopiteľné, prečo sa trstenská nemocnica v zozname minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nenachádza.
Hoci sme sa v piatok niekoľkokrát snažili skontaktovať s hovorkyňou ministerstva zdravotníctva, nepodarilo sa nám do uzávierky získať ich stanovisko.

Skryť Vypnúť reklamu

ŽSK: NsP Trstená je nezastupiteľná
Zriaďovateľom trstenskej nemocnice s poliklinikou je Žilinský samosprávny kraj. Podľa slov Petra Kubicu, hovorcu a vedúceho Odboru informácií a zahraničných vzťahov, MZ SR nijakým spôsobom nespolupracovalo so ŽSK pri príprave zoznamu poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti na zabezpečenie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Aj oni sa túto informáciu dozvedeli len v stredu z internetovej stránky ministerstva zdravotníctva. Hovorca ŽSK nás však informoval, čo by sa teraz s trstenskou nemocnicou mohlo diať: „Minister zdravotníctva nemôže zrušiť NsP Trstená, pretože jej zriaďovateľom je ŽSK. Prostredníctvom štátnych zdravotných poisťovní však môže vyvinúť tlak pri uzatváraní zmlúv. Odbor zdravotníctva ŽSK bude samozrejme pripomienkovať uvedený návrh, podobne aj samotná nemocnica, samozrejme, predpokladáme tlak aj zo strany miestnej samosprávy, poslancov zastupiteľstva ŽSK i poslancov NR SR. Spádová oblasť cca 65 000 obyvateľov, pozitívne hospodárenie za 1. polrok 2007: 5620 hospitalizácií, 50 988 ambulantne vyšetrených, 83 886 vyšetrení v laboratóriách, využitie postelí na 70,16 %, priemerná ošetrovacia doba 6,7 dňa, počet postelí 325. Pracuje tu 62 lekárov a 165 zdravotných sestier, celkový počet zamestnancov je 490.
To je len niekoľko argumentov a ukazovateľov hovoriacich proti návrhu MZ SR, keďže v návrhu na verejnú minimálnu sieť poskytovateľov nie je zaradená NsP Trstená. Z hľadiska geografického, demografického aj historického má táto nemocnica nezastupiteľné miesto v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na hornej Orave. Predseda ŽSK Juraj Blanár je proti rušeniu i privatizácii zdravotníckych zariadení. Je jeho prioritou, aby sa zdravotná starostlivos, jej kvalita i dostupnos zlepšovala, nie zhoršovala,“ uzatvára Peter Kubica.

Skryť Vypnúť reklamu

Stanoviská oravských poslancov NR SR
Viera Mazúrová:
„Priznám sa, navrhovaný zoznam som ešte nevidela. No podľa môjho názoru horná Orava so svojou veľkou spádovou oblasťou o svoju nemocnicu prísť nemôže. Pripomínam však, že ide len o prvotný návrh, ktorý ešte prejde rozsiahlym pripomienkovým konaním. Výsledný materiál býva po zapracovaní odôvodnených pripomienok napokon diametrálne odlišný a ešte aj potom prechádza pozmeňujúcimi návrhmi pri schvaľovacom procese v parlamente. Predpokladám, že riaditeľ Koleják sa ešte so mnou skontaktuje, aby sme si prediskutovali fakty a našli spôsob, ako nemocnicu zachovať.“
Jozef Tarčák:
Od jeho asistenta Ľubomíra Jaňáka sme sa dozvedeli, že poslanec NR SR je momentálne na dovolenke v zahraničí, takže o vzniknutom probléme zrejme ešte vôbec nevie. No riaditeľ NsP Trstená V. Koleják sa s ním už snažil skontaktovať a k zhrnutiu pádnych pripomienok by sa mali stretnúť pravdepodobne 2. augusta.
Ivan Šaško:
„Urobím všetko pre to, aby sa do zoznamu opäť dostala aj trstenská nemocnica. Myslím, že súčasný návrh nebol správne posúdený. Je síce pravda, že v Dolnom Kubíne je nemocnica väčšia, obyvatelia dolnokubínskeho okresu majú však neďaleko ružomberskú nemocnicu. Trstenská nemocnica nemôže byť zrušená už len kvôli jej spádovosti a infraštruktúre na hornej Orave. Preto určite požiadam ministrov, aby boli proti návrhu v takej podobe, ako je dnes.”
Peter Markovič, člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo: „Z dielne súčasného ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča sme boli doteraz už svedkami toľkých návrhov na zrušenie najprv lôžok, potom oddelení a neskôr celých nemocníc... No ani jeden sa nerealizoval. Dnes je preto predčasné sa k „rušeniu nemocníc“ vyjadrovať, keďže o ňom ešte nerokovala Vláda SR. Neviem, či návrh opäť neskončí v koši. Aj v posledných vyjadreniach ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že žiadne nemocnice rušiť nechce. Ide tu však o hrubé zavádzanie občanov. Minister tento problém len prehodil na plecia zdravotných poisťovní, aby sa neskôr mohol zbaviť vlastnej zodpovednosti. Predseda vlády Robert Fico sa pred časom vyjadril, že sa žiadne nemocnice rušiť nebudú. Nerozumiem teda krokom ministra zdravotníctva a celej vlády. Je to opäť návrh, ktorý občanovi nič dobré neprinesie. Iba vnáša do zdravotníctva chaos a zneistenie zdravotníkov, ale hlavne našich občanov – pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre lepšiu starostlivosť
Trstenská nemocnica je technickým vybavením opäť bližšie k pacientovi. Tentokrát jej takmer miliónom korún pomohla Nadácia SPP. Nemocnica tak mohla kúpiť nový defibrilátor a resuscitačné lôžka. Tieto zariadenia budú odteraz slúžiť lekárom na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Úlohou defibrilátora je zrýchlenie kriticky pomalej činnosti srdca, ktorá bežne nereaguje na lieky a vyžaduje dočasnú kardiostimuláciu. Po nalepení elektród na hrudník uvedený prístroj „poháňa“ srdce elektrickými impulzmi, kým nie je zavedená elektróda do dutiny srdca cez žilový prístup. „Tohto roku sme mali na jednotke intenzívnej starostlivosti pacientku, ktorá mala veľmi pomalú činnosť srdca. V kritickej situácii lekárka zaistila tento prístroj zo sanitky a tým zachránila pacientke život. Vďaka daru nadácie budeme môcť ošetrovať tieto kritické stavy priamo na JIS-ke, čo nám výrazne uľahčí našu prácu. Aj vďaka nadácii budeme mať už čoskoro vybavenie „na úrovni doby“,” povedal primár interného oddelenia NsP Trstená Milan Koštek.
NsP Trstená okrem defibrilátora získala pre JIS-ku aj štyri technicky dokonalejšie resuscitačné lôžka s elektrickým pohonom, ktoré umožňujú RTG vyšetrenia pacienta priamo na lôžku. Hlavové čelo lôžka je nastaviteľné v dolnej a hornej polohe, čo umožňuje polohovanie v oblasti hrudníka, alebo dolných končatín. Pre prípad resuscitácie personál jednoduchým manévrom lôžko okamžite vyrovná. Súčasťou výbavy je aj špeciálny matrac proti preležaninám s rôznymi automatickými režimami.

SÚČASNÁ SIEŤ
ŽILINSKÝ KRAJ
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Čadca
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš
Všeobecná nemocnica Martinská fakultná nemocnica
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Trstená
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Žilina

Špecializovaná nemocnica Slovdom Trstená (CPLDZ)
Špecializovaná nemocnica Národný endokrinologický a diabetologický ústav n.o. Ľubochňa
Špecializovaná nemocnica Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok
Špecializovaná nemocnica Centrum pre liečbu drogových závislostí s.r.o. Považský Chmelec

Prírodné liečebné kúpele Fatranské liečebné kúpele a.s Korytnica
Prírodné liečebné kúpele Liptovské liečebné kúpele a.s. Lúčky
Prírodné liečebné kúpele Slovenské liečebné kúpele a.s. Turč.Teplice
Prírodné liečebné kúpele Slovenské liečebné kúpele a.s. Rajecké Teplice

Psychiatrická liečebňa Sučany
Liečebňa pre dlhodobo chorých Štiavnička
Liečebňa Rieka, s.r.o. Šútovo

NAVRHOVANÁ SIEŤ
ŽILINSKÝ KRAJ
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Žilina Žilina
Všeobecná nemocnica Martinská fakultná nemocnica Martin
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Dolný Kubín
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Čadca
Všeobecná nemocnica Nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš Špecializovaná nemocnica Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok Zdroj: MZSR

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 3. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 4. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 5. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 6. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 7. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 4. AURES Holdings sa vydáva na západ
 5. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 6. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Reverzné inžinierstvo na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 900
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 873
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 15 403
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 11 246
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 924
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 699
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 945
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 805
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 6 288
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 5 597
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Nové zábradlie popri Jasenovskom potoku.

Drevené zábradlie na chodníku ku rodnému domu Martina Kukučína skončí v peci.

15 h
Takto to vyzeralo na Medzihradnom.

Likvidácia biologicky rozložiteľného odpadu spaľovaním je zakázaná.

23 h
Polícia bude naďalej dohliadať na dodržiavanie protiepidemických opatrení.

Dostaneme sa do obchodov, kostolov, múzeí, knižníc ale aj na športoviská či do zoologickej záhrady.

16. apr
Vpredu stará zelená stolička za ňou nové.

Teraz už len stačí uvoľniť opatrenia, aby zabávajuci sa aj účinkujúci ocenili investíciu.

16. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Svadbu mladomanželov z Turca sprevádzali aj lavíny.

15. apr

Likvidácia biologicky rozložiteľného odpadu spaľovaním je zakázaná.

23 h

Akcia kukláčov mala krycí názov Breh.

15. apr

Už ste čítali?