nskej súťaže, zameranej na terénne mapovania a praktické riešenia výskytu environmentálnych záťaží v krajine (nelegálne skládky odpadov, vypúšťanie žúmp do vodných tokov, úniky znečisťujúcich látok z tzv. pevných hnojísk, spaľovanie nebezpečných odpadov a bio-odpadov, vypaľovanie trávnych porastov...). Súťaž „Na skládky nie sme krátki!“ vyhlásilo občianske združenie TATRY.
Neriadené skládky odpadu sú svojím charakterom závažným problémom odpadového hospodárstva (odhadovaný počet nelegálnych skládok na Slovensku je 9 000 až 12 000).
Tvrdošínski gymnazisti v mesiacoch marec – jún mapovali terén a fotografovali čierne skládky v okrese Tvrdošín a v časti okresu Dolný Kubín. Pôvodná hypotéza, vychádzajúca zo známej ľudovej piesne Na Orave dobre, na Orave zdravo predpokladala, že skládok bude ako šafranu a bude ich treba krvopotne vyhľadávať. Omyl! Zistenia študentov boli šokujúce.
„Divoké“ skládky boli v každej obci, ktorú navštívili. A to aj napriek všeobecne známym faktom, že zo skládok sa šíria do okolia invázne rastliny, rozmnožujú sa na nich hlodavce, hmyz, sú nebezpečné z hľadiska šírenia chorôb, znečisťujú vodu, vznikajú na nich jedovaté skládkové plyny, zapáchajú, môžu mať zdravotné vplyvy na obyvateľov (rakovina močového mechúra, pľúc, žalúdka, leukémia...). Smetiská boli dokonca v bezprostrednej blízkostí obydlí a vodných tokov. Študenti na nich nachádzali všetko možné: plasty, kosti zvierat a iný biologický odpad, batérie, časti nábytku, elektroniku, textil, maliarske potreby, chemikálie, stavebný materiál...
Zákon o odpadoch presne definuje, čo sa pod pojmom skládka, skládkovanie a zneškodňovanie odpadov rozumie. Podľa neho je zakázané uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste, než na mieste určenom v súlade s týmto zákonom. Ak teda ktokoľvek umiestňuje odpad v rozpore so zákonom, jeho konanie je od 1. januára minulého roka podľa Trestného zákona posudzované ako trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi.
Prostredníctvom 1. série fotografií nafotených v prvej polovici tohto roka študenti našim čitateľom prezentujú šokujúce výsledky „hľadania“. Nemuseli použiť žiadne extra metódy na odhalenie skládok. Tie na nich „kričali“ už zďaleka.
Druhú sériu fotografií z ďalších obcí prinesieme v niektorom z ďalších čísiel novín. Aj touto cestou chcú gymnazisti pôsobiť na obyvateľov obcí a samosprávy, apelujúc na dávno nadobudnuté poznanie: nikto z nás tu nie je sám pre seba. Študenti chcú tiež veriť, že keď sa na jeseň opäť vrátia do týchto lokalít, skládky budú odstránené.
Zatiaľ nepodali žiadny podnet orgánom samosprávy, ani štátnej správy, hoci zistené skutočnosti ich k tomu oprávňujú.
Autor: it