tupiteľstva pre cestovný ruch a podnikanie. „K zorganizovaniu niečoho takéhoto ma viedla túžba neustále udržiavať a zviditeľňovať tradície Oravy. Naše zvyky som propagoval aj v Írsku, kde som bol pracovať. Tam vnímajú Slovákov ako úplne zaostalý národ. Vtedy som sa rozhodol, že musím zmeniť ich názor. Pozval som ich sem a keď videli, koľko tu máme krás, nezmohli sa ani na jediné slovo. A aj to bol dôvod zorganizovania plenéru. Chcem, aby aj turisti videli, aké krásne veci u nás vieme vyrobiť a čo všetko im môže Orava ponúknuť,” povedal nám P. Tmák, ktorý sa počas našej návštevy snažil vystrúhať vodníka.
V Podbieli sme našli päť takmer dokončených drevených sôch, ktoré vyrábajú šiesti rezbári. Všetkým dobre známi Štefan Ondrík a Peter Kunik z Tvrdošína vyrobili viac ako dvojmetrových svätcov a mužov symbolizujúcich celý slovanský národ – Cyrila a Metoda. Práve tieto dve sochy budú už tento týždeň zdobiť vstup do miestneho kostola. „Vo štvrtok je sviatok Cyrila a Metoda, takže by sme ich chceli osadiť niekedy začiatkom týždňa, aby tam na slávnosť už boli,” informoval nás tvrdošínsky rezbár Š. Ondrík.
Okrem svätcov však ľudoví umelci vyrábali aj typicky ľudové postavičky – hrabáčka a pastier. Veľkú slovenskú slečnu so zapletenými vrkočmi strúhali bratia Krškovci z Podbiela. „Nedávno sme robili drevených partnerov – Jánošíka a jeho milú Anču do aquaparku Tatralandia. Rezbárstvu sa obidvaja venujeme už niekoľko rokov, ale robíme skôr práce, ktoré odchádzajú do zahraničia,” porozprávali nám obidvaja bratia. O vznik hrabáčkinho partnera sa staral Robo Veselý, taktiež z Podbiela.
„S financovaním I. ročníka rezbárskeho plenéru pomáhala obec a sme veľmi radi, že sa u nás niečo takéto robí. Plenér obohatil a spestril týždeň pred nedeľnými podbielanskými slávnosťami a vyvolal záujem u miestnych, ale aj cudzích ľudí. Vnímajú to ako zaujímavosť a veľmi dobré ohlasy máme od turistov. Všetky sochy samozrejme ostanú v obci a spolu s Jánošíkom prispejú ku koloritu Podbiela,” vyjadril sa vo štvrtok starosta Podbiela Jozef Domiňák.