ev majú veľkomestá výhodu v tom, že im nerobí problém zozbierať kvalitnú jedenástku v ročníku. Ján Otruba využíval služby aj mladších hráčov, ktorí si rozhodne neviedli zle. Posledný duel v sezóne zohrali mladší žiaci Dolného Kubína s rovesníkmi z Lučenca. Územná prevaha a chuť presadiť sa stáli jednoznačne na strane Oravcov. Tesne pred koncom a za stavu 1:0 sa síce spustila prietrž mračien, ale po konečnom rezultáte to už bola skôr prietrž emócií v podaní domácich. Celkovo štvrté miesto v tabuľke prvej ligy je výborným vkladom do ďalších rokov. S trénerom Jánom Otrubom sme sa rozprávali aj o predchádzajúcej sezóne.
Na rozdiel od starších žiakov mal váš tím úspešnú sezónu. Vo výbere ste mali aj mladších hráčov. Viete charakterizovať uplynulú sezónu hneď po jej skončení? V čom bola sila vášho kolektívu?
Na začiatku sme sa posilnili hráčmi, ktorých som poznal z výberov. Jeseň sa nám pomerne vydarila, aj keď sme sa nevyhli zaváhaniam, predovšetkým v jej závere. Do jari sme nastupovali s predsavzatím vylepšiť šiestu priečku z jesene. Vychádzali sme z dobrého prístupu chlapcov v tréningu. Dochádzka bola prakticky stopercentná. O jednotlivé posty začala byť konkurencia. Trošku nás pribrzdilo zranenie jednej z najväčších opôr mužstva – brankára Mareka Frielicha. Takisto to bola domáca prehra s Ružomberkom. V zostávajúcich zápasoch sme však dominovali. Výborné výsledky sme uhrali v Martine, Žiline, Podbrezovej, či s Banskou Bystricou. Tieto výsledky nás naštartovali ku konečnej štvrtej priečke. Samozrejme, že sme využili zakopnutia súperov. Martin prehral v Banskej Bystrici a Podbrezová doma so Žiarom Nad Hronom.
Skladba kolektívu bola postavená na silných individualitách, alebo ste vychádzali z celkovej kompaktnosti družstva?
Družstvo malo vo svojich radoch silné individuality. O tom niet pochýb. Avšak vydali sme sa cestou výbornej futbalovej partie. Chalani tento smer pochopili a hrali pekný kombinačný futbal založený na kombinácii, spätnej prihrávke a nekompromisnom zakončení. S aktívnym skóre a predvedenou hrou sme si štvrté miesto zaslúžili.
Kto bol v kolektíve ťahúňom?
Lídrami boli chlapci s ročníkom narodenia 1994. Týkalo sa to hráčov, ktorí k nám prišli z Trstenej – Juraj Buška a Marek Frielich. V útoku sa okrem Juraja Bušku prezentovali dobrými výkonmi Tomáš Verníček z Lokce a Anton Slamka. Z tohto útočného tria sme realizovali väčšinu našich gólov. V zálohe to boli Jakub Chomistek, Ľuboslav Laura a Matúš Otruba. Po zranení Matúša Otrubu si výborne zastal post záložníka Filip Kolorédy. Obranu držali predovšetkým Juraj Nemček, kapitán Ján Krišanda, Michal Bugan a Michal Trabalík. Mužstvo je však pol na pol zložené z ročníkov 1994 a 1995. Je veľký predpoklad, že sa Dolný Kubín bude pohybovať na popredných priečkach aj nadchádzajúcu sezónu. Hendikep v porovnaní so strediskami ako Banská Bystrica a Žilina sa môže v budúcom roku javiť ako výhoda.
Aký je percentuálny pomer hráčov narodených v roku 1994 a 1995?
Povedal by som, že 50 na 50. Podstatné je, že aj hráčov v základe je taký istý pomer. Bonbónikom je pravidelné nastupovanie Petra Rypáka v základe, pričom je ročník narodenia 1996.
Zhodnoťte celkový prejav mužstva.
Hráči pochopili futbalovú modernu. Jednoznačné víťazstvá hovoria samy za seba.
Realizujete výber hráčov z okolia prostredníctvom niekoho iného?
Nie. My vieme, ako sa kde pracuje. Z okolia sú na tom dobre Istebné a Bziny. Veľmi dobre sa nám komunikuje s Trstenou.
Plánujete zotrvať na pozícii hlavného trénera mladších žiakov aj v nadchádzajúcom roku?
O tomto polemizovať je priskoro. Črtá sa, že v Dolnom Kubíne by mohlo dôjsť k rotácii trénerov. Všetko sa však rozhodne na výbore.
O koho ste sa počas sezóny opierali najviac?
O klub a rodičov, bez ktorých by sa to jednoducho nedalo, a o môjho asistenta Pavla Keveša.
Autor: tb