nenia zmien v ich živote.
Väčšina alkoholikov sa po absolvovaní liečby vracia do svojich rodín. Rodina prechádza určitými fázami spolužitia - od zistenia, že partner pije, hľadania pomoci a nakoniec, v tom lepšom prípade, jeho umiestnenie v špecializovanom liečebnom zariadení. Toto všetko najlepšie vedia tí, ktorí prežili niečo podobné v kruhu svojej rodiny. Preto sa terapeuti špecializovanej liečby rozhodli venovať jeden víkend tejto problematike.
V piatok 1. júna sa prvýkrát stretli rodiny odliečených pacientov s terapeutmi a súčasne s liečiacimi sa pacientmi. Program, ktorí terapeuti pripravili, bol poučný a pestrý. Predniesli niekoľko prác na témy alkoholizmus a rodina, alkohol, drogy, deti a asertivita a konštruktívna hádka. Sobotňajšie predpoludnie všetci využili na pobyt v prírode. Aj keď počasie podchvíľou hrozilo dažďom, terénna terapia sa vydarila. Veľmi významne k tomu prispela aj účasť pátra Masea z františkánskeho rádu, ktorý sa s prítomnými podelil o rady a dodal im aj množstvo duchovnej podpory. Nedeľné predpoludnie strávili hostia a pacienti duchovne. Spolu s terapeutmi sa zúčastnili svätej omše.
„Ako terapeutka špecializovanej protialkoholickej liečby hodnotím toto stretnutie veľmi pozitívne. Veľmi si cením a najmä obdivujem otvorenosť partnerov odliečených pacientov. Je vidieť, že im záleží na partneroch. Snažia sa problémy riešiť spoločnými silami. Každý jeden z nich zdôrazňoval potrebu otvorenej komunikácie, ale tiež obrovskú dávku tolerancie, kompromisu, či dôvery. Manželia si dokázali povedať, čo si na tom druhom cenia, ale aj aké majú chyby,“ povedala vedúca sestra psychiatrického oddelenia Svetlana Adamčáková.