Žiakov na ne pripravovala učiteľka Gabriela Labajová. Žiaci reprezentovali školu na okresných, krajských i celoslovenských olympiádach. Pritom sa často umiestnili na prvých miestach a mnohé z prác boli ocenené aj dekanom Univerzity Komenského v Bratislave.
Pri výbere tém sa žiaci z Oravskej Polhory zameriavajú predovšetkým na poznávanie a ochranu tunajšej prírody a biodiverzity krajiny. Snažia sa robiť osvetu medzi laickou verejnosťou za záchranu jedinečnej prírody hornej Oravy. V tomto školskom roku sa zamerali na invázne rastliny v Oravskej Polhore. Ich úlohou bolo zmapovať všetky invázne rastliny. To sú také, ktoré boli na naše územie prinesené z cudzokrajných oblasti akými sú Ázia, Čína, Japonsko či Amerika. V preklade totiž „invádo” znamená násilne vpadnúť, vtrhnúť na cudzie územie. Práca siedmačky Michaely Cvoligovej bola vysoko ocenená. Zaradila sa medzi 20 najúspešnejších riešiteľov biologickej olympiády na Slovensku. Minulý pondelok a utorok sa zúčastnila výberového konania na IJSO (International Junior Science Olympiad) na UK v Bratislave. Tu sa malo rozhodnúť, kto na Taiwan napokon pôjde, a kto nie.
„Na výberovom konaní žiaci robili testy, ktoré zahŕňali aj otázky z chémie. Keďže Michaela je len siedmačka a chémia sa na našej škole vyučuje až od ôsmeho ročníka, nemala šancu urobiť ich. Skončila však ako úspešná riešiteľka,” povedala nám Michaelina učiteľka Gabriela Labajová.