ch kancelárií (TIK), kde nám priblížili súčasný záujem o Oravu.
Podľa pracovníkov CK Oravatour v Námestove záujem o domácu dovolenku na Orave klesá. Ľudia sa podľa nich stále častejšie vyberajú do prímorských krajín. Zrejme preto, že ceny dovoleniek sú čoraz prijateľnejšie. Dnes už zoženiete dovolenku aj za päť či šesť tisíc korún na osobu.
Tomáš Kožák z cestovnej agentúry Articotour v Habovke má podobný názor: „Záujem domácich turistov je v letnom období menší, hlásia sa skôr v zime, ak sú vyhovujúce podmienky na lyžovanie. V lete je väčší dopyt po dovolenkách v zahraničí, pretože na naše pomery tam dostane návštevník za menej peňazí viac zábavy.” Podľa Tomáša Kožáka však u nás z roka na rok stúpa počet nových zahraničných turistov. „Už teraz viem, že letnú dovolenku na Orave si oproti minulému roku cez našu agentúru kúpilo o polovicu viac klientov. V lete máme skúsenosti s Čechmi, Nemcami, kvôli prírodným pomerom. Poliaci u nás vítajú wellness služby a cenovú prístupnosť, zimná dovolenka čoraz viac zaujíma ruskú klientelu.” Medzi najvyhľadávanejšie lokality v regióne Tomáš Kožák radí termálne kúpaliská, lyžiarske strediská, Oravskú priehradu, Oravský hrad, Západné Tatry – Roháče a Múzeum oravskej dediny. „Nespomínam si na lokalitu, o ktorú by turista záujem nemal. Menej mu však hovorí napríklad Galéria Márie Medveckej či múzeum v Podbieli. Sú to totiž menej propagované a prístupné subjekty. Orave stále chýbajú kvalitné turistické kancelárie. Tie by mali byť aspoň v obciach a mestách s vysokou návštevnosťou. Problémom je aj jazyková bariéra, propagačné materiály, stravovacie služby, kvalitné ubytovacie zariadenia, kultúrno-spoločenské akcie, športoviská a nočný život,” dodáva Tomáš Kožák.
Stúpajúci záujem o Oravu zaregistrovali aj v kancelárii CS-TOURs v Tvrdošíne. „Záujem o Oravu stúpa hlavne zo strany českého klienta. V júni sa čoraz viac ozývajú školy, ktoré chcú so svojimi žiakmi spoznávať krásy regiónu. Okrem toho tu máme samozrejme Poliakov, ktorí sú už zvyknutí navštevovať Oravice. Nechodia sem len na týždňové pobyty, zvykli si sem zavítať na víkend, jeden či dva dni. Nemci si väčšinou dopredu objednávajú ubytovanie. Vyhľadávajú skôr niečo drevené, tichšie, romantickejšie, zaujímavé. Samozrejme, všetko musí mať príslušný štandard,” hovorí majiteľka Janka Cabadová. Najväčší záujem je o Oravskú priehradu a Oravice. Niekedy boli veľmi vyhľadávané Západné Tatry – Roháče, dnes sú však podľa jej skúseností až na treťom mieste. „Česi si dovolenku objednávajú v predstihu, no trošku nás mrzí prístup Slovákov - väčšinou si ju rezervujú až na poslednú chvíľu. Aj keď, tento rok si Oravci objednali na first minute viac zahraničných zájazdov ako po iné roky. Pravdepodobne sú limitovaní dovolenkami v práci a nechcú riskovať, že už nestihnú last minute. No domáce dovolenky na júl a august máme zatiaľ rezervované len na 30 – 40 %,” bilancuje Janka Cabadová.
Záujem o Oravu tu teda stále je. No podnikatelia, mestá a obce, ktoré ponúkajú ubytovanie a rôzne atrakcie, by mali pouvažovať nad rozšírením služieb. „Ak začne pršať, turistom u nás chýba náhradný program. Orava totiž ponúka prevažne aktivity v otvorenom priestore. Ak sa zhorší počasie, nemajú turisti čo robiť. Nedávno som zaujímavé programy videla v Bulharsku. Tam majú v kultúrnych domoch a rekreačných zariadeniach pripravené popoludnia s hudbou, folklórom, tradíciami, s ochutnávkami miestnych špecialít a podobne. Voľný čas dokážu vykryť mimoriadne dobrou zábavou trvajúcou až do neskorého rána. A pritom je to dovolenka za menšie peniaze, než u nás,” dodáva majiteľka tvrdošínskej cestovky.
Autor: nk