u však Rasťo prišiel do Trstenej predniesť svoju vlastnú báseň. Za zodpovednosť a obetavý prístup k súťaži získal Rastislav Dalecký od poroty XVI. ročníka Dilongovej Trstenej špeciálnu cenu.
Do Mestského kultúrneho strediska v Trstenej zavítalo uplynulý piatok 75 recitátorov z celého Slovenska. Niekoľkočlenné poroty počas celého dopoludnia sledovali a hodnotili výkony súťažiacich. Ocenených bolo pätnásť najlepších recitátorov v troch vekových kategóriách, rozdelených na poéziu a prózu.
Krátko pred vyhlásením oficiálnych výsledkov sme oslovili Igora Hochela z Katedry slovenskej literatúry filozofickej fakulty UKF v Nitre, ktorý bol predsedom dvoch porôt:
Ako hodnotíte pripravenosť a kvalitu recitátorov?
Tento rok nám v skupinách, ktoré som hodnotil aj ja, „vyskočili“ hneď dvaja či traja recitátori, ktorí vyčnievali nad ostatných. Ostatní predviedli skôr priemerné výkony. Porota mala pri rozhodovaní teda relatívne jednoduchú úlohu, keďže už počas súťaže bolo jasné, kto je najlepší. U dospelých sme cítili väčšie skúsenosti s prednesom. Oni už vedia, kde majú používať pauzy, či ako majú dramatizovať text, aby bol zaujímavý.
Čo by ste odporúčali ďalším recitátorom? Čoho sa majú vyvarovať, v čom by sa mali zlepšiť?
Vo všeobecnosti sa to hovorí veľmi ťažko, pretože každý sa dopúšťa individuálnych chýb. Tento rok bola prekvapujúca dobrá slovenčina recitátorov. Niekedy sa však tak veľmi snažili o dokonalosť pri výslovnosti, až to bolo neprirodzené. Mäkkosť dávali niektorí recitátori aj do cudzích slov, kde sa nehodí.
Vedeli by ste porovnať tento ročník Dilongovej Trstenej s minulými?
Na Dilongovej Trstenej som ako porotca už piaty raz. No myslím si, že za posledné roky sa úroveň recitácie nijako dramaticky nezmenila. Tento rok som však mal pocit, že v kategórii dospelých mala vyššiu úroveň.
Jedným z najvýznamnejších hostí celého podujatia bol nepochybne fráter Juraj, provinciálny minister Menších bratov františkánov z Bratislavy. Aj on si našiel čas odpovedať na naše otázky.
Čo vás viedlo k tomu, aby ste prijali pozvanie Trstenčanov?
Pozvanie som prijal veľmi rád. Dilongova Trstená nesie meno Rudolfa Dilonga, ktorý bol okrem spisovateľa aj františkánom. Okrem toho sa súťaž koná v Trstenej, a toto mesto je akýmsi strediskom františkánov na Orave. Dôvodov, prečo som sem prišiel, je teda určite viac.
Mali ste možnosť sledovať výkony recitátorov, hodnotenie poroty. Aký máte na súťaž názor?
Veľmi sa mi páči. Je krásne, že sa na ňu môže prihlásiť ktokoľvek. Pozitívom je aj jej celoslovenský záber. Jedinečnosť vidím aj v tom, že Dilongova Trstená je zrejme jediná súťaž na Slovensku, na ktorej sa prednáša výlučne duchovná lyrika. Je to naozaj pekné a duchaplné podujatie.