„Začali sme spoluprácou medzi školami, ale za dva roky sa už rozbehli spoločné aktivity na rozličných úrovniach,“ dozvedáme sa od starostu Zákamenného Milana Vrábľa. „K deťom sa pripojili dospelí – či už ide o folklórne a hudobné súbory, športovcov, alebo hasičov.“
„Ako dobre je mať suseda“ – práve tak sa nazýval medzinárodný festival súborov, ktorý sa konal 2. júna v Suszci. Spolu s poľskými, českým a nemeckým súborom sa na ňom predstavil aj folklórny súbor Kamenčan zo Zákamenného. „Náš súbor bol na festivale najmladší. Kým členovia ostatných boli vekovo väčšinou od 50 vyššie, naši sú takmer všetci študenti,“ vysvetlil M. Vrábeľ. Ten nás ďalej informoval, že 16. a 17. júna pôjdu do Suszca pre zmenu futbalisti a hasiči. „My sme tu mali pred rokom okresnú hasičskú súťaž a pozvali sme na ňu aj kolegov z gminy – samosprávy Suszec. Teraz ide vlastne z ich strany o recipročnú akciu.“
Dôkazom pokračujúcej spolupráce medzi školami partnerských obcí bolo aj nedávne podujatie v Poľsku, ktoré bolo podporené z fondov EÚ. „Naši žiaci a z poľskej strany deti zo škôl v Suszci a Kryroch, mali za úlohu vypracovať v anglickom jazyku a v digitálnej podobe prezentáciu jednej európskej krajiny. Riaditelia škôl si vylosovali tri krajiny, z ktorých si potom súťažné družstvo mohlo vybrať jednu. My sme si vybrali Francúzsko. Na prezentácii sme sa zúčastnili s dvomi súťažnými družstvami, z nich jedno skončilo na 2. mieste. Po súťaži bol ešte pre žiakov pripravený program – poznávanie okolia Suszca a večer bola diskotéka,“ priblížil nám priebeh podujatia riaditeľ ZŠ v Zákamennom Emil Revaj. Slovenské a poľské deti sa stretli aj uplynulý víkend a tento pondelok. Od 9. do 11. júna boli deti z Poľska na recipročnom poznávacom pobyte v Zákamennom, kde bývali v rodinách svojich kamarátov. Tí im v sprievode pedagógov a rodičov ukázali pamätihodnosti a prírodné krásy Oravy.