to atlétkou. Aj vďaka Marošovi Molnárovi má Nižná možnosť zhliadnuť jedných z najlepších slovenských hokejistov. Po minuloročnom – prvom zoznamovaní sa s prostredím už štvorica Ľ. Višňovský, P. Podhradský, J. Lipiansky a Maroš Molnár vedela, do čoho ide.
Pred necelým rokom ste sa s chalanmi sústredili už len na prevažne dynamickejšie záležitosti. V tejto chvíli ste na začiatku prípravy, pričom v tréningu dominuje objem. V akom stave boli vaši zverenci na konci súťaží?
Nezačínajú od nuly. Momentálne sú po dvoch týždňoch prípravy tam, kde minulý rok po mesiaci.
Upriamujete sa na tréningy, ktoré rozvíjajú aeróbny základ, alebo si dovolíte zabŕdnuť do vyšších pulzových hodnôt?
Prevažne rozvíjame hrubú vytrvalosť. Myslíme však aj na odrazové cvičenia. V podstate sme v štádiu, keď sa pripravujeme na to, aby sme zvládali tréningy pri vyššej intenzite. Zámerom je rozvinúť maximálnu silu a výbušnosť.
Cieľom hokejistu je dokázať čo najdlhšie pracovať v prostredí pri nedostatku kyslíka?
Áno, tým že pracuje v maximálnom tempe, keď sa mu kumuluje množstvo kyseliny mliečnej, mal by byť schopný tolerovať takéto zaťaženie. Podstatné je, že len čo vyženie hodnotu kyseliny mliečnej, mala by mu na základe trénovanosti po krátkom čase klesnúť. Z hľadiska rozvoja funkčného aparátu sa zameriavame na zvyšovanie hodnoty VO 2 max. (maximálna spotreba kyslíka na kilogram živej hmoty). Tým pádom organizmus lepšie regeneruje, pracuje na tuky a šetrí cukry.
Aká bola hodnota ukazovateľa VO 2 max u Ľubomíra Višňovského?
Minulý rok skončil na úrovni 72 mililitrov na kilogram živej hmoty. (Martin Bajčičák má hodnotu okolo 90. Táto hodnota je ovplyvnená genetickým základom a hmotnosťou. Nie každý, kto má vysokú hodnotu VO 2 max, zákonite podáva špičkové výkony). Sezónu končil na úrovni 62. Už mal aj trošku vyššiu hmotnosť a v NHL sa vplyvom množstva zápasov až toľko netrénuje. Samozrejme bol aj zranený.
Plánujete aj ďalšie sústredenia na Orave?
Predovšetkým po minuloročnom tréningovom kempe sme zhodnotili, že je to tu super. Osobne som naplánoval tento rok vycestovať na Oravu dvakrát. Prvý raz ide o naberanie objemu a druhé sústredenie sa bude týkať rozvoja dynamiky a rýchlosti.
Odkedy ste začali trénovať? Zdá sa, že už teraz si na hráčov dovolíte v tréningu naložiť.
Začali sme začiatkom mája. Charakterizoval by som to skôr ako rekonvalescenciu. Využívali sme gumy, lopty. Po dvoch týždňoch sme už nabehli na „objemovku“ a fázu anatomickej adaptácie. Teraz sme vo fáze, keď sa snažíme ísť do maxima. Nasledovať bude ľahší týždeň a vrátime sa opäť k intenzívnejšej – progresívnejšej forme trénovania. Plánujeme, že sa tu vrátime, pretože na Oravskej priehrade otvorili ľadovú plochu.
Neobávate sa, že pokiaľ dnes vyženiete úroveň anaeróbneho prahu k maximálnym hodnotám, že ich neskôr zahltíte?
Nie neobávam. Pravidelne meriame hodnotu kyseliny mliečnej, takže to máme overené. Veľmi dobre zvládali ťažké tréningy, hodnoty kyseliny mliečnej boli v norme.