Základom všetkého je chcenie, a toho má organizačný výbor naozaj dostatok. Po angažovaní českej jednotky – Petra Korbela v Lokci viacerí nad jeho umením iba žasli. Divné, ba priam magické veci sa udiali predminulý týždeň na majstrovstvách sveta v chorvátskom Záhrebe. Osem stolnotenisových fanatikov z Oravy: Štefan Gemeľa, Igor Janckulík, Vladimír Žuffa, Pavol Bartoš, Anton Burdeľ, Dušan Klobučník, Dušan Kováč a Jozef Mišánik boli svedkom predstavenia, ktoré sa vidí len raz za život. Záhrebský stolnotenisový šampionát ukázal nielen Oravcom, ale celému svetu, kde sú momentálne rozdiely medzi európskym a ázijským stolným tenisom. Éra Jana Owe Waldnera, Jürgena Perssona, či Wernera Schlagera je definitívne preč. Nastupujúca generácia Európanov Tima Bolla a Vladimíra Samsonova len ťažko drží krok s esami, ako je Ma Lin. „Bolo až neuveriteľné, z akej pozície dokážu ázijskí hráči útočiť. Samotná svetová jednotka Ma Lin hral doslova ako stroj. Pokiaľ ste mu zahrali o čosi dlhší servis, verte, viackrát sa vám to už nestalo,“ dodáva Igor Janckulík.
Nasadenie do každej loptičky a tvrdosť jednotlivých úderov priam vyrážali dych. Netreba sa čudovať, že väčšina špičkových Európanov vypadla už v prvom kole. Príkladom bol Petr Korbel, ktorý zaznamenal pravdepodobne najhorší šampionát. Zo Slovákov prešiel cez prvé kolo len Ľubomír Pištej, ktorý hráva v Nemecku. V druhom už nestačil na Francúza Chilu. Veľkou zaujímavosťou je naturalizovanie predovšetkým čínskych hráčov. Američania, Nemci, Rakúšania majú vo svojich radoch hráča s čínskymi koreňmi. Vyzerá to tak, že sa s tým budeme musieť zmieriť. Výsostné európske vody zaplavujú Ázijci. Prečo k tomu dochádza? Niet pochýb, že stolný tenis je z dôvodu početnej populácie Číny najrozšírenejším športom na svete. Konkurencia je tam preto ohromne tvrdá. Nielen Číňania, ale aj ostatné ázijské štáty majú stolný tenis za národný šport. Podľa vyjadrenia Igora Janckulíka je aktuálny svetový rebríček neobjektívny. „Bodaj by aj bol, keď neznámy Japonec, ktorý je vo svetovom poradí na 140. mieste bez problémov zdolá Európana z prvej dvadsiatky.“ Rozhodujú finančné možnosti, ktorých majú hráči z Európy o čosi viac. V ženskom stolnom tenise je rozdiel medzi Európou a Áziou ešte markantnejší. Pohyb a dynamika hrajú jasne do kariet Azijčankám. Niekdajšia štvrtá žena na olympijských hrách v Soule 1988 – Marie Hrachová potvrdila, že Číňania dokážu trénovať až 12 hodín. Sú motivovaní cieľmi, pre ktoré by sa Európan nenadchol.
Nadchla sa však celá naša fanúšikovská výprava z Oravy. Využili možnosť vycestovania do neďalekého Chorvátska a rozhodne to neoľutovali. Ďalšia šanca priblíženia udalostí priamo z majstrovstiev sveta sa už nemusí naskytnúť. Rok pred najväčším športovým sviatkom – olympijskými hrami sa zdá byť v stolnom tenise všetko jasné. Čo si však pripraví organizačný výbor jednej z najlepších stolnotenisových exhibícií na Slovensku pre tento rok? V prvom rade potrebujú čas na rozmyslenie. Predsa len, z takýchto zážitkov by sa hocikomu rozkrútila hlava. Kooperácia Tvrdošína, Lokce a Krušetnice dáva predpoklad veľkých športových zážitkov. Už dnes sa v Krušetnici stavia jedna z najlepších stolnotenisových hál na Orave. Na rozmeroch 22 x 6 metrov bude položený jedinečný podklad Teraflex. Nebudú chýbať šatne a sociálne zariadenia. Myslí sa aj na fanúšikov, pre ktorých je postavený balkón. Svietivosť je na úrovni 1100 luxov. Na financovaní sa podieľa aj obec Krušetnica, bez ktorej by to nešlo. Uvažuje sa, že nielen zápasy druholigovej Krušetnice, ale aj prvoligového Tvrdošína sa odohrajú v tomto stánku. Dúfajme, že v dohľadnej dobe budú predstavy stolnotenisovej verejnosti naplnené.