štínska kosa 2007.
Štyridsať chlapov, 10 žien, 13 chlapcov a 6 družstiev súťažilo v kosení trávy nie iba pre zábavu – ale aj o pohár ministra pôdohospodárstva SR a tiež o postup na celoslovenské majstrovstvá v Pohorelej.
Prvá kosecká súťaž sa na Slovensku konala v roku 1930, za socializmu však táto tradícia zakapala. Po revolúcii ju v roku 1996 obnovil Lukáš Janoška z Pohorelej, ktorý nechýba hádam na žiadnej súťaži koscov. Bol, pravdaže, aj v Hruštíne. Tento vyštudovaný 51-ročný doktor pedagogiky a bývalý učiteľ telesnej výchovy je v ručnom kosení majstrom Slovenska a zvíťazil aj na festivale kosenia v Rakúsku. Na kosecké súťaže prichádza detailne pripravený, nezabúdajúc na pôvodný odev a všetky pomôcky kosca, vrátane oselníka z kravského rohu, starej smaltovanej nádoby na vodu či „cedila“ – plátennej vrecovej tašky na náradie a „merindu“. Obraz Slováka z 19. storočia dotvárajú aj dva originálne vrkoče a bosé nohy. Celé svoje súťažné vystúpenie poníma takmer ako historické divadelné predstavenie, ktoré miestami presahuje až do zábavnej šou.
Prvé slávnostné zakosenie však patrilo ministrovi pôdohospodárstva Miroslavovi Jureňovi, ktorý pri otvorení podujatia zažartoval: „Len čo som vystúpil z auta, ako prvé mi strčili do rúk kosu, ako druhé mi naliali do pohárika a potom ma vytiahli na pódium. Už mi tu chýba iba nejaká mladá hrabačka.“ Z davu niekoľko stovák divákov, sa pohotovo niekto ozval, že hrabačka sa hneď nájde... Nielen minister ukázal, že vie kosiť, ale aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Radošovský a predseda parlamentného výrobu pre poľnohospodárstvo Ján Slabý. Najlepšie sa však predviedol predseda Oravskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Michal Šulič, ktorý si svojou svižnou kosbou vyslúžil uznanlivé slová divákov.
Ručné kosenie však ovládajú hádam všetci, ktorí sa „krútia“ okolo poľnohospodárstva. Výnimkou nie je ani predseda usporiadateľského poľnohospodárskeho družstva Ladislav Hojo. Ako nám povedal, strojovú kosačku používa iba výnimočne, pri kosení okolo domu sa bez klasickej kosy nezaobíde. A takisto je na tom riaditeľ súťaže a ekonóm hruštínskeho družstva František Krivačka, ktorý s myšlienkou na súťaž prišiel.
Tak ako na vlaňajšom prvom ročníku, aj v druhom súťažili všetky vekové kategórie: od 11-ročných chlapcov až po najstaršiu účastníčku, 81-ročnú Pavlínu Škombárovú z Vasiľova. Tá stihla štvrtku áru pokosiť za 4 minúty a deväť sekúnd. Skutočne, klobúk dole! O niekoľko sekúnd rýchlejšia bola druhá najstaršia, 79-ročná Helena Škapcová z Hruštína. Tá nám vyrozprávala, ako sa kedysi kosilo na Poľanoch, ako jedno dievča uštipol pri kosení do nohy had a čo všetko okolo toho bolo. Pochádza z ôsmich detí, ale všetky, predstavte si, boli dievčatá! Jej staršie sestry kosili už od 10-tich rokov, ako to robievali chlapci. Ona sa to naučila ako mladá žena pri manželovi. Ale neskôr už kosiť veľmi nemusela, pretože má päť synov. „Ej, tí mi dajú, keď ma tu uvidia! Pred štyrmi rokmi som mala zlomený stehenný krčok a povedali mi, že sa mám šetriť. Ale čo sa našetrím? Jesť mi chutí, tak čo?“ zasmiala sa zhovorčivá pani Škapcová. Najstaršími mužmi na súťaži boli 73-ročný Vendelín Hojo a 72-ročný Štefan Matašák.
A ako súťaž skončila? V kategórii chlapcov do 15 rokov, ktorí kosili 25 m2, zvíťazil Michal Snovák (1:50,94) pred Šimonom Sochom a Petrom Putošom. Ženy mali skosiť takú istú plochu. Najrýchlejšia bola Mária Radzová (2:00,82), druhá skončila Mária Drígľová a tretia Mária Martvoňová. Chlapi kosili 50 m2 - v kategórii nad 60 rokov si prvenstvo vykosil Ján Štajer (2:44,04), druhý bol František Jancek a tretí Ondrej Chmara. Medzi chlapmi do 60 rokov zvíťazil a celkovým víťazom Hruštínskej kosy 2007 sa stal Ľubomír Košút (2:06,43). Za ním skončili Jozef Konštiak, Štefan Haluška a Lukáš Janoška. V kategórii otec a syn skončili prví Jozefovia Konštiakovci, druhú priečku obsadili Michal a Milan Kľuskovci a tretí boli Ondrej a Juraj Chmarovci. Súťažilo sa aj v päťčlenných družstvách. Najúspešnejšie bolo družstvo z Pohorelej pred Hruštínčanmi a Mutňanmi.