Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
FLORBAL

Nižňania na majstrovstvá sveta A kategórie

Od utorka 24. apríla sa slovenský reprezentačný výber stretol na sústredení v Malackách. Tu začal napĺňať sen vybojovania postupu medzi svetovú elitu v kategórii juniorov. Na začiatku to bolo len „zbožné prianie“, na ktorom celý kolektív hráčov a realiza

čný tím tvrdo pracoval. Úvod kvalifikácie postavil proti sebe Slovákov a silné Maďarsko. Prvá tretina bola veľmi opatrná, bez gólového efektu. V druhej tretine otvára skóre zápasu M. Novák a štartuje výborný výkon slovenských reprezentantov. Maďari postupe odchádzajú kondične a slovenskí hráči preberajú iniciatívu, čo vyjadrili do konca tretiny ešte dvoma presnými zásahmi. V poslednej tretine po veľmi pekných kombináciách dokázali skórovať ešte trikrát a celkovo zvíťazili 6:0 (0:0, 3:0, 3:0).
Sobota 28. apríla a pripravené Slovinsko. Duel sa začal pre Slovákov veľmi nepriaznivo a po 5 minútach prehrávali 0:2. Tvrdé slová na lavičke znamenali rýchly obrat. Po tretine vyhrávali Slováci 4:2. Druhá skončila 3:0 a v tretej sa začal zo strany domácich doslova festival ukážkových gólov. Zastavil sa až na celkovom skóre 19:3.
Nedeľa 29. apríla - deň pravdy je tu! Povinnosť dvoch víťazstiev bola splnená. Slovákov čakal zápas so silným Ruskom - účastníkom A kategórie. Už v druhej minúte po veľmi pekne zahranom TS vyhráva Slovensko 1:0. V 11. min Rusi po individuálnej akcii vyrovnávajú. Slováci opäť zvyšujú na 2:1, no súper rýchlo vyrovnáva. Prvá tretina končí 2:2. V druhej padol jediný gól a Slovensko vyhráva 3:2. Tretia tretina začala gólom Slovákov. Vyhrávajú 4:2. Rusi sa však nevzdali a domácich zatlačili. Dokázali vyrovnať na 4:4. Potom tréneri po prvýkrát stiahli hru na dve formácie, čo sa ukázalo ako veľmi dobrý ťah. Chlapci zvýšili na 6:4. V závere Rusi ešte hru zdramatizovali 5. gólom, ale po záverečnej siréne sa radovali slovenskí hráči. Zvíťazili 6:5 a v novembri vymenia ruskú zbornú na majstrovstvách sveta A kategórie vo Švajčiarsku.
Do širšej reprezentácie bolo pozvaných 8 hráčov z Nižnej. V prvom kole z nej vypadli Michal Kelušák, Ján Britaňák a Matej Psota. Z užšieho 24-členného kádra, ktorý pokračoval v ďalšej príprave, sa do konečnej 20 nedostali Timotej Dedinský a Pavol Šeling. Do záverečnej prípravy sa nakoniec dostali obrancovia Václav Komačka – kapitán reprezentácie U19, Šimon Abík a útočník Mário Seman. Štvrtým Nižňanom, ktorý pocestuje na MS 2007, je asistent trénera reprezentácie Marián Klimčík.
Piatym Oravcom je hlavný tréner Dušan Ondruš, ktorý sa narodil v Tvrdošíne. Po vojenčine odišiel do Žiliny. Počas svojho športového života pôsobil pri Slovenských hokejových reprezentačných výberoch U17 a U19. Potom odišiel do Juhoslávie, kde sa s jeho menom spájajú najväčšie hokejové úspechy U19 a seniorskej reprezentácie. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ a florbalový tréner v Juvente Žilina a pri reprezentácii Slovenska U19.
Zástupcom TJ A-FbO Nižná držíme palce a sme veľmi radi, že Nižná bola opäť pri florbalovom medzníku na Slovensku. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí pomáhajú s florbalom v Nižnej. Bez ich pomoci by nižniansky florbal nebol tam, kde v súčasnosti je.