. V dobre pripravenom areáli pri futbalovom ihrisku súťažilo 11 konských dvojzáprahov a šesť jednotlivcov v troch disciplínach – furmanskom slalome, ťažkom ťahu a orbe. Práve posledná disciplína mala na Slovensku oficiálnu premiéru. Lokčianski organizátori sa ju rozhodli zaradiť do súťaže až v tomto 3. ročníku, aby ju urobili príťažlivejšou a odlíšili sa od ostatných furmanských pretekov. Orbu však z technických dôvodov absolvovalo iba 5 dvojzáprahov, ktoré sa na túto disciplínu kvalifikovali ako najlepšie z predošlej časti súťaže.
Furmanské preteky v Lokci, ktoré možno chápať ako športovo-spoločenské podujatie, pritiahli pozornosť mnohopočetnej kulisy divákov. Vďaka sprievodnému slovu zasväteného odborníka Eduarda Morvaya, bývalého predsedu Zväzu chovateľov koní na Slovensku, sa mali možnosť dozvedieť o koňoch zaujímavé informácie. Tak napríklad, že súťažili najmä chladnokrvné ťažné kone belgického a norického typu a aké majú tieto plemená hlavné poznávacie znaky. Alebo aj to, že na Orave sa kedysi chovalo 15 000 koní. Dnes sa tieto počty dajú rátať už len na stovky. Stavy koní sa na Slovensku začali enormne znižovať v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Kým ešte v roku 1955 sa u nás chovalo 210 000 koní, v roku 1970 to bolo už len 68 000 a v roku 2000 dokonca iba 9000 kusov. V päťdesiatych rokoch sa totiž zrútili dva základné piliere chovu koní – poľnohospodárstvo a armáda. V žiadnom inom štáte Európy však likvidácia početných stavov týchto ušľachtilých zvierat nebola taká drastická ako u nás. V chove koní nastali okrem toho aj kvalitatívne zmeny. Prišlo k typovej prestavbe, ťažisko chovu prešlo do oblasti spoločensko-jazdecko-športovej.
Takmer všetky kone, ktoré súťažili v Lokci, ich chovatelia používajú aj pri práci, vonkoncom im neslúžia len na parádu. Hoci to boli kone naozaj parádne, väčšinou i ozdobne vystrojené. Furmani sa však s nimi museli na súťaž osobitne pripraviť. Nie každý kôň , ktorý je dobrý napríklad pri práci s drevom v lese, uspeje aj na súťaži, kde je vystavený iným podmienkam a oveľa väčšiemu stresu.
Ktorí furmani a kone si v súťaži počínali najlepšie? Celkové prvenstvo a pohár starostu obce Lokca získal štvornásobný český šampión Jan Bliznák z moravského Podlesí s párom koní Nacho Salazar a Brys. Tieto kone nemali konkurenciu ani v disciplíne ťažký ťah v páre – drevo s objemom 3,2 m3 ako jediné potiahli na vzdialenosť 12,8 m. Na druhom mieste skončil vďaka vyrovnaným výkonom vo všetkých troch disciplínach furman Viliam Grega z Podolia s kobylami Betina a Berta. Tretia priečka sa ušla Oravcom a to zásluhou Štefana Turáca z Rabčíc a jeho koní Max a Magnol. Tento furman zároveň vyhral premiérovú súťaž v orbe a dobre si počínal aj v ťažkom ťahu, kde skončil na 2. mieste. Jednozáprahy si zmerali sily len vo furmanskom slalome. V ňom sa stal víťazom Martin Brontvaj z Or. Jasenice s koňom Ďuro.