najvýznamnejšie mariánske pútnické miesta v Európe. Nachádza sa tam totiž nádherná bazilika so známou malou mariánskou soškou Magna Mater Austriae (a tiež Magna Domina Hungarorum, Alma Mater Gentium Slavorum). Do tejto baziliky prichádza ročne milión pútnikov, hlavne zo strednej Európy. Naposledy sa tam konala veľká púť v roku 2004, počas Stredoerópskych katolíckych dní, kedy tam prišlo vyše 100 tisíc veriacich, medzi nimi aj Oravci. Ešte viac pútnikov sa tam očakáva v tomto roku, pretože pre Mariazell je to rok jubilejný. Bazilika slávi 850. výročie založenia. Oslavy jubilea sa budú konať 8. septembra, kedy tam očakávajú aj pápeža Benedikta XVI. Na túto veľkú udalosť sa Rakúšania dôkladne pripravujú. Bazilika je už kompletne zrenovovaná a zreštaurovaná, jej nový šat – najmä v interiéroch – priam oslní každého návštevníka. Reštaurátorské práce v týchto mesiacoch finišujú už iba v časti nádvoria.
Mariazell sa nachádza v spolkovej krajine Štajersko neďaleko hraníc s Dolným Rakúskom, v malebnom hornatom kraji severných Štajerských Álp. Je preto cieľom nielen veriacich pútnikov, ale v lete aj nadšencov turistických prechádzok v prírode a v zime milovníkov lyžovačky. Vandrovky prírodou a zimné športy majú v Rakúsku bohatú tradíciu a ľudia sa im vo voľnom čase s obľubou venujú. Na najvyšší vrch (1267 m) nad Mariazellom vedie kabínková lanovka, z ktorej sa môžu návštevníci pokochať panoramatickým pohľadom do širokého okolia. Aj samotné mestečko so svojimi starými, historickými budovami, najmä na malom námestí pri bazilike a na pešej zóne, má svoju neopakovateľnú atmosféru. Môžete tam počuť rozličné jazyky, pričom zo slovanských je to najčastejšie poľština. Ak je práve pekný deň, určite tam uvidíte mnoho perfektne vystrojených motorkárov. Tejto záľube sa v Rakúsku venuje čoraz viac ľudí mladej a strednej generácie – a nielen mužského pohlavia.
Rakúsko je krajina, ktorá kladie veľký dôraz na udržanie a rozvíjanie svojho prírodného bohatstva a kultúrneho dedičstva. Rozvoju turistického ruchu prikladajú Rakúšania kľúčový význam. Historické objekty, či už zámky, hrady, kláštory, kostoly, kaplnky, ktorými je krajina doslova posiata, tvoria neodmysliteľnú súčasť jej kultúrnej tradície a súčasnej turistickej ponuky. Na rozdiel od Slovenska, ktoré má v mnohom podobné podmienky, sú však kultúrne pamiatky udržiavané so závideniahodnou starostlivosťou štátu, samospráv a cirkvi. Návštevník si pri pohľade na množstvo starých sakrálnych, duchovných stavieb nevdojak položí otázku: Prečo je ich toľko a prečo práve tu? Odpoveď nachádza v krajine, v ktorej vládne poriadok, úcta k prírode – a až božský pokoj.