Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
CYKLISTIKA

Michal Škvarka láme méty

Presne pred rokom sa o pozíciách Michala Škvarku hovorilo len v súvislosti s domestikovaním. Na začiatku tejto sezóny predvádza úchvatné cyklistické predstavenie, ktoré si viacerí pamätajú len v súvislosti s Matejom Jurčom a bratmi Velitsovcami. Predminul

ý týždeň absolvoval významné viacetapové preteky v Taliansku – Giro Regioni, ktoré sa z hľadiska prestíže v kategórii U 23 radia medzi elitné. Pozoruhodné je, že Oravčan vo farbách ŽP. a. s. Podbrezová – Michal Škvarka ide ako hodinky. Ako jediný Slovák spomedzi pätice reprezentantov sa dokázal v šiestich etapách dvakrát prebojovať do prvej desiatky.
Na viacetapových pretekoch býva nepísané pravidlo, že sa na úvod jazdí skôr po rovinách. Pravidlo sa potvrdilo aj na Giro Regioni, s tým rozdielom, že dojazd prvého dejstva bol už do kopca. Michalovi podobný profil sedí. Cieľový kopec absolvovali pretekári dvakrát. V prvom prejazde sa utrhla 12-členná skupinka jazdcov, ktorým to vyšlo až do cieľa. Michal obsadil 26. pozíciu.
V druhej etape čakalo na jazdcov 5 okruhov s piatimi kopcami v dĺžke 10 kilometrov. Nebol priestor na oddych, čo znásobovala technická náročnosť trate. Michal sa držal neustále vpredu. Dalo sa očakávať, že v súčasnej forme môže urobiť výborný výsledok. Tesne pred cieľom sa snažil uniknúť spoločne s Talianom, boli, žiaľ, dostihnutí. Nakoniec z toho bola fantastická 9. priečka, na veľkú radosť celého družstva.
Po druhej etape viacerí priaznivci ešte netušili, čo si pre nich Oravčan ešte prichystá. Najťažšia etapa celého Giro Regioni bola z pohľadu Michala Škvarku zvládnutá znamenite. Cyklistov čakal pred cieľom náročný kopec. V ňom Dolnokubínčan preukázal, že v tejto chvíli vie pretekať s najlepšími. Do cieľa ho čakala technicky veľmi náročná trať cez úzke uličky. Vidiac tabuľu označujúcu 200 metrov do cieľa vsadil všetko na záverečný špurt. Konečná 6. pozícia bola veľkou odmenou, pričom na bronzovú priečku nechýbalo veľa. Michal poznamenal: „Mať k dispozícii ešte tri metre, tak je to moje“.
Štvrtú etapu mal Michal absolvovať na základe vlastných pocitov. Výsledky už zaznamenal. Pocity však neboli najlepšie. Tridsať kilometrov pred cieľom ho „utrhli“. Nasledujúci deň už M. Škvarka nastúpil v pôvodnej pohode. Cyklistika je nebezpečný šport. V 50-kilometrovej rýchlosti si „lízol“ o Holanďana a ocitol sa na zemi. Našťastie si to vyžiadalo len spálenie pokožky.
Do poslednej etapy nastupoval Michal Škvarka so sebazaprením. Nepríjemné zranenie z predchádzajúceho dňa bolo natoľko limitujúce, že 60 kilometrov pred cieľom odstúpil.
Nič to však nemení na fakte, že Michal Škvarka už má na čom stavať. Počiatočné výsledky predznamenávajú úspešnú sezónu. Hádam bude realizačný tím okolo neho natoľko rozumný, že z neho neurobia počas roka „štvanú zver“.