júceho roku. Keď sa minulý rok nekonali, už sa zdalo, že táto dobre začatá tradícia sa v obci rozvíjať nebude. Bola to však len vynútená prestávka, pretože zakladateľ súťaže a jeden z jej hlavných organizátorov Bruno Bartoš sa liečil z nešťastného úrazu. „Nešťastného“ aj preto, lebo ho utrpel dva týždne pred furmanskými pretekmi v roku 2005 práve po páde z konského záprahu. „Splašil sa mi vtedy kôň s bričkou. Vo veľkej rýchlosti ma v jednej zákrute z bričky vyhodilo do plota a odtiaľ som sa odrazil do potoka. Tí, čo to videli, si už mysleli, že som mŕtvy. Prebral som sa na chlad, lebo som ležal vo vode. Ako sa neskôr zistilo, mal som polámanú panvu, rebrá a lakeť. Neveril som, že to prežijem a myslel som si, že furmanským pretekom je v Lokci koniec. Ale mal som šťastie, že som z bričky nespadol na hlavu. Prežil som to ako zázrakom,“ spomína si Bruno Bartoš. „Syn Marek ma prišiel pozrieť do nemocnice. Ja som bol časovo dezorientovaný a myslel som si, že je už po pretekoch. Ale syn sa ma spýtal: A kto bude teraz organizovať súťaž? A potom si odpovedal: No ja, a možno ešte lepšie ako ty.“ Marek Bartoš naozaj s pomocou Brunovho priateľa Ľubomíra Štefánika z Lúk pod Makytou furmanské preteky zorganizovali. „Minulý rok sme si dali prestávku, ale keď vidím, že za mnou stojí celá rodina a kamaráti, znova pokračujeme,“ hovorí lokčiansky milovník koní. „Som rád, že už mám nástupcov a obec a Oravci sa nemusia báť, že to tu skončilo a nemal by kto pokračovať.“ Jeho syn Marek je teraz riaditeľom súťaže a podujatie má podporu starostu obce i obecného zastupiteľstva. „Veľkými zástancami furmanských pretekov sú lekári Michal Prádel a Ján Socha, ktorí mi pomáhali v kubínskej nemocnici vyliečiť sa zo zranení. Sú zároveň aj členmi tunajšieho obecného zastupiteľstva, kde za podporu pretekov veľmi lobovali,“ prezrádza Bruno Bartoš. Ceny pre víťazov, ktorými sú poháre a medaily, zakúpila obec. Súčasťou cien pre najlepších sú aj finančné odmeny.
Preteky furmanských koní sú v posledných rokoch na Slovensku stále obľúbenejšie a počas roka sa ich koná okolo tridsať. Tie v Lokci však budú osobité tým, že v jednej disciplíne – rýchlostné preteky cez prekážky – súťažia konské páry. A čo je úplne výnimočné – po prvýkrát na Slovensku sa uskutoční súťaž v orbe. Na túto disciplínu sa podľa Bruna Bartoša furmani najviac tešia. Furmanská súťaž je vždy aj prehliadka krásnych koní. „Dosiaľ máme prihlásených 24 párov, čím sa doteraz nemôže na Slovensku nikto pochváliť,“ hovorí Bruno Bartoš. Lokčianska súťaž bude tohto roku medzinárodná, pretože sa jej zúčastnia štyri páry koní z Českej republiky a taký istý počet z Poľska. Z Čiech príde dokonca štvornásobný furmanský šampión ČR Jan Blizňák. Nebude chýbať ani víťaz ČR v ťažkom ťahu Václav Hanuš. Zo Slovenska to budú kone z Dohnian, Považskej Bystrice, Vranova nad Topľou, Detvy a ďalších miest a obcí, vrátane oravských. Brunovi Bartošovi prisľúbili účasť aj bratia Bakošovci z Brezy, ktorí majú podľa neho vari najkrajšie kone na Slovensku. Organizátori dúfajú, že ich prídu do Lokce ukázať, určite tým potešia každého fanúšika koní.
Furmanské preteky sa budú konať v športovom areáli v Lokci. Popri miestnom Klube chovateľov koní a Obci Lokca ich bude spoluorganizovať aj Odštepný závod Štátnych Lesov v Námestove. Podujatie bude tak ako v minulých rokoch moderovať chovateľ koní Eduard Morvay. Pomáhať mu bude František Grác, riaditeľ Národného žrebčinca v Topoľčiankach a predseda Slovenského zväzu chovateľov koní. A ešte jedna, nemenej dôležitá informácia: Ako hostia prídu na súťaž aj známe osobnosti športového života na Slovensku – Dušan Tittel a Dušan Galis.