už niekoľko rokov sústreďuje na zachovanie a rozvoj bohatého kultúrneho dedičstva goralského etnika v našom regióne. Marián Grígeľ prevzal cenu nadácie Pontis z rúk herečky Zuzany Krónerovej. Takto symbolicky nadácia ocenila jeho aktivity na zachovanie kultúrneho dedičstva goralských obcí na Orave a vyslovila mu verejné uznanie za rozvíjanie firemnej filantropie a za príkladnú spoločenskú zodpovednosť prosperujúcej firmy, ktorá môže byť návodom aj pre ďalších zamestnávateľov na Orave.
Siedmy ročník ocenenia za aktivity realizované v roku 2006 zaznamenal rekordný počet 106 nominácií, prostredníctvom ktorých firmy a podnikatelia súťažili v piatich kategóriách o jednu z cien Via Bona Slovakia 2006. Spolunominantmi Stavebnín Marián Grígeľ v kategórii podpory verejnoprospešnej činnosti v regióne boli firmy, patriace medzi najsilnejšie na slovenskom trhu – nadnárodné spoločnosti Orange, Skanska, Slovnaft a Whirpool. O to je ocenenie oravského podnikateľa cennejšie. Stavebniny Marián Grígeľ navrhla na ocenenie UP agentúra z Tvrdošína. Návrhy hodnotila komisia zložená zo zástupcov podnikateľského a mimovládneho sektora, médií a kultúry. Na základe výsledkov individuálneho hodnotenia a spoločnej diskusie určila nominácie, ktoré sa dostali do druhého kola. V tomto druhom kole – spoločnom hodnotení – boli vybraní víťazi jednotlivých kategórií.
Po prevzatí prestížneho ocenenia sme sa Mariána Grígeľa spýtali na prvé dojmy z chvíle, keď počul svoje meno vyhlásiť ako víťaza medzi nadnárodnými podnikateľskými „tigrami“:
„Keby som nesedel, tak ma to posadí na zadok. Napokon, aj chvíľu trvalo, kým som bol schopný vstať a ísť si po cenu. V spolunominovaných firmách v Bratislave určite neboli nadšení, že cenu im vyfúkol nejaký „bača“ z Oravy. No ja ocenenie Via Bona neberiem ako ocenenie mojej osoby. Je to ocenenie pre všetkých, ktorí sa podieľali na tvorbe Goralského slovníka, knihy Goralské piesne, založení Galérie Deda Siváňa v Babíne, zozbieraní dobových fotografií pre knihu Dve tváre Oravy ktorá je v súčasnosti v tlači... Pre mnohých prostých ľudí z Oravy, ktorí chcú zachovať kultúrne dedičstvo našich otcov a dedov bez toho, že by sa v knihách čo len spomenulo ich meno. A, verte mi, sú to stovky ľudí. Ocenenie ma, samozrejme, potešilo. No nie je to len odmena, mala by to byť hlavne motivácia aj pre ďalších podnikateľov podporovať podobné projekty, dokumentujúce našu históriu - národnú, etnickú a regionálnu - ktorá veľmi rýchlo mizne do nenávratna. Aj to je súčasť firemnej kultúry, ktorá sa vôbec nemusí odrážať vo vysokých číslach ročnej uzávierky. Firemná kultúra by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každodenného života firmy a jej okolia. Ani takéto prestížne ocenenie ma neoprávňuje k ničomu „extra“. Skôr zaväzuje. Včera som cenu dostal, pol noci som precestoval, no dnes ráno o šiestej som vstal a išiel znova do roboty...“
Marián Grígeľ okrem podpory vydávania kníh mapujúcich goralskú kultúru či diel Antona Habovštiaka dotoval aj zriadenie Galérie Deda Siváňa v Babíne. Dielo Deda Siváňa i jeho syna Štefana veľmi obdivuje: „Nesmierne ma mrzí, že kým svetoví znalci umenia meno Deda Siváňa vyslovujú s úctou, doma Siváňa - živáňa pokladajú ešte aj po smrti iba za akúsi dedinskú „figúrku“. Pritom už viac ako 10 rokov je Dedo Siváň z Babína súčasťou Enyklopédie svetového insitného umenia. K tomu niet čo dodať.“ Marián Grígeľ je majiteľom pravdepodobne najväčšej zbierky drevorezieb tohto vychýreného oravského insitného umelca. Ako nám povedal, zbierku je ochotný darovať babínskej galérii, no budova najprv musí mať dostatočné zabezpečenie, pretože diela Deda Siváňa majú nevyčísliteľnú hodnotu.
Ocenenia Via Bona 2007 si prevzali:
Hlavnú cenu pre veľké podniky získala Všeobecná úverová banka; minuloročné víťazstvo v kategórii Hlavná cena pre malé a stredné podniky obhájila spoločnosť ANASOFT APR, spol. s r.o; z tridsiatich ôsmich kandidátov na Cenu za dlhodobé partnerstvo si víťazstvo odniesla spoločnosť TPD, spol. s r.o., ktorá takmer pätnásť rokov rôznymi formami podporuje organizáciu Úsmev ako dar a pomáha tak deťom v domovoch a rodinám, ktoré sa ocitli v kríze. Cenu za podporu verejnoprospešnej činnosti v regióne získali Stavebniny Marián Grígeľ; v kategórii Cena za odvahu podporiť inovatívny projekt zvíťazila zo šiestich nominovaných Slovenská sporiteľňa, a.s. za aktívnu podporu iniciatívy Únie materských centier v oblasti vzdelávania a profesionalizácie aktivistiek materských centier. Čestné uznanie za mediálny prínos si odniesla SITA, Slovenská tlačová agentúra a.s. nominovaná Úniou materských centier, za dlhotrvajúcu, stabilnú ústretovosť a ochotu informovať o spoločensky prospešných aktivitách a dobročinnosti, zodpovednom podnikaní a o situácii v mimovládnom sektore na Slovensku.