v Bratislave sa v roku 1934 vrátila do rodného Medvedzia a až do roku 1942 pôsobila na Orave ako učiteľka. Až tu sa prejavili jej výtvarné sklony. Na radu profesora Alojza Struhára odišla študovať na Oddelenie kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej do Bratislavy. V rokoch 1945 - 46 s kolegom zo školy Ctiborom Belanom študovali na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. Štúdiá ukončila v roku 1948 v Bratislave. Napriek možnostiam ostať a usadiť sa natrvalo v hlavnom meste, prevládla u nej veľmi silná, ba až emotívna spätosť s oravskou prírodou a jej ľudom. V roku 1949 sa teda natrvalo usadila v Medvedzí. No a práve nádhera drsného oravského kraja a neľahký život ľudí v ňom ju sprevádzali počas jej dlhoročného tvorivého života. Zvýrazňovanie oravskej prírody vo všetkých ročných obdobiach, rôznorodý život človeka v životných sférach, ako aj výsledky jeho pracovného snaženia sa stali natrvalo ústredným motívom jej maliarskej tvorby. Nuž a preto aj ten spomínaný titul Maliarka Oravy, ktorý bol v roku 1974 potvrdený udelením najvyššieho titulu - národná umelkyňa. Z tvorivého života ju vytrhla zákerná choroba, ktorej pred 20. rokmi - 23. apríla 1987 podľahla. So svojím manželom Ctiborom Belanom, ktorý zomrel v roku 1991, je pochovaná na cintoríne v Medvedzí. Premeny Oravy v období 40. až 80. rokov a oravskú realitu štyroch desaťročí obsahujú obrazy v jej galérii v Medvedzí, ktorá bola verejnosti sprístupnená pri príležitosti autorkynho 65-ročného životného jubilea v októbri 1979. Galéria M. Medveckej sa stala trvalou expozíciou Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Otvoreniu tohtoročnej už 28. sezóny v apríli predchádzalo vynovenie a oprava nielen interiéru, ale aj exteriéru galérie pod vedením vedúceho pracovníka OG Stanislava Bodoríka. Počas tohtoročnej sezóny je v časti ateliér inštalovaná výstava Historické mestá a hrady, ktorá prezentuje súbor historických tlačí, ktorý sa Oravskej galérii podarilo zakúpiť v minulom roku vďaka poskytnutému grantu z Ministerstva kultúry SR a dotácii zriaďovateľa Žilinského samosprávneho kraja.
Naozaj úchvatný je cyklus národnej umelkyne pod názvom Ľudia a zem a Jeseň na poli, ako aj tri obrazy zo stavby Oravskej priehrady spred viac ako 50 rokov. Súbor diela národnej umelkyne Márie Medveckej v jej rovnomennej galérii obsahuje 179 obrazov, olejov a 69 kresieb, čo dokazuje, že bola nielen vynikajúcou maliarkou, ale aj kresliarkou. Najstarším obrazom v galérii je olejomaľba Tanečnice z roku 1947 a naopak, najmladším Čakanie na jar z roku 1983.
Tvorba národnej umelkyne je známa nielen v Československu. Vystavovala v okolitých európskych štátoch, ba i v Číne, Mongolsku, Indii a Egypte.
Tohtoročnú sezónu v Galérii Márie Medveckej, ktorá je otvorená každý deň okrem pondelka, otvorila po Veľkej noci riaditeľka Oravskej galérie Eva Ľuptáková.