šičákovej v Ars galérii v Námestove kurátor výstavy Jozef Miloslav Bašista. Tým prvým oravským grafikom, na ktorého kurátor myslel, je Miroslav Knap z Tvrdošína, dnes učiteľ výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Trstenej a slovenský grafik mladšej generácie. Ako J. M. Bašista podotkol, jeho tvorba už figuruje v európskych zberateľských katalógoch. Ľudmila Miklušičáková (1980) je v súčasnosti študentka 6. ročníka VŠVU v Bratislave a v Námestove vystavuje zhodou okolností súbežne práve s Miroslavom Knapom. Jeho práce – lepty, kombinované techniky a perokresby – sú však vystavené (ešte do 26. apríla) v priestoroch Domu kultúry.
Ľ. Miklušičáková, ako uviedol J. M. Bašista, „pripravila pre svojich námestovských spolurodákov svoju vôbec prvú samostatnú výstavu grafických listov a malieb s vyzretým výtvarným názorom vo viacerých tematických celkoch“. „Už pri vstupe do výstavnej miestnosti si pozorné oko vnímateľa umenia nemôže nevšimnúť čaro kresliarskej bravúry a citového pôsobenia zredukovanej farebnosti grafík Ľudmily Miklušičákovej, či osobitosti maliarskych kompozícií, zväčša vysnených interiérov videných z vtáčej perspektívy,“ povedal o tvorbe mladej grafičky kurátor. „Sú originálne a jedinečné aj svojou atmosférou – niekde pokojnou, inde skľúčenou pocitom osamelosti a vyľudnenosti (Cela), alebo naopak, takmer veselou stopou ľudskej (zväčša ženskej) činnosti (Nádvorie). Tvorbu Ľ. Miklušičákovej je možné rozdeliť do tematických celkov, ktorých pracovné názvy by mohli byť: Interiéry, Stoličky a rebríky, Zátišia (najmä Sandále), Portréty, Ruky, Akty, Piktogramy (Lukostrelci a ich variácie), Materstvo, Veľká hra a Trpaslíci.“
Tí, ktorí vystavené práce Ľ. Miklušičákovej videli, iste potvrdia, že J. M. Bašista vo svojom pozitívnom až očarenom hodnotení autorky vôbec nepreháňa. Jej tvorba na vernisáži mnohých príjemne prekvapila. V jej prípade divák nie je v pomykove a pokojne môže povedať, že ide o skutočný výtvarný talent. Je však stále iba na začiatku, až po absolvovaní školy ju čaká najťažšia cesta.