Piatok trinásteho je v našich mysliach zafixovaný ako deň, kedy mnohí čakajú len to najhoršie. Kedy čakajú zlú správu. Čakajú, že všetka smola sveta si sadne práve na nich. Prívlastok najhoršieho dňa je tradovaný pravdepodobne od stredoveku. Ježiš Kristus večeral práve s trinástimi ľuďmi a bol ukrižovaný na Veľký piatok. Taktiež je možné, že tento „zlý“ deň pochádza z čias, kedy kráľ Filip IV. chytil, uväznil a potom mučil tisíce templárov. Veľmajstra rádu templátov Jaquasa de Molay uväznili v piatok 13. októbra 1307, spolu so 60 vysokopostavenými rytiermi. Mnohí z nich skončili na hranici.
Ale pôvod tejto „povery“ nájdeme aj v nórskej mytológii. Dvanásť bohov malo hostinu a trinásty nepozvaný, Loki, ju prerušil. Pri tom bol zabitý boh radosti a šťastia Baldur a na základe tejto udalosti bola Zem uvrhnutá do temnoty a smútku.
Podľa mňa, jednoznačný pôvod piatku 13. je v našich mysliach. Už ako malí sme v tento deň v škole rozmýšľali, čo zlé sa nám dnes môže prihodiť. Už akosi podvedome konáme tak, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam. A možno práve na základe tejto opatrnosti sa dopúšťame chýb, ktoré by sme za „normálnych“ okolností nikdy neurobili. Vtedy si treba len povzdychnúť a bude nám lepšie... Ibaže, ruku na srdce, ak sa nám skutočne prihodí v tento (ne)všedný deň niečo zlé, najľahšie je to pripísať dátumu...
A jedna poznámočka na záver: tohto roku bude piatok 13. ešte v júli (všetky mesiace, ktoré začínajú nedeľou, majú piatok 13.).
Autor: Veronika Martvoňová, študentka žurnalistiky KU Ružomberok