Život pod morskou hladinou ukrýva stále mnoho tajomstiev

Bizarné tvary, najrozmanitejšie škály farieb, život, aký nikde inde na Zemi nenájdete - taký je svet pod morskou hladinou. Dnes už nie je problém „vyniesť“ ho „na povrch“ prostredníctvom fotografií alebo kamery. Vidieť všetku tú krásu na vlastné oči a smi


eť sa jej dotknúť sa však nepošťastí hocikomu.
Martin Hrnčiar z Dolného Kubína sa vďaka svojmu koníčku, ktorým je potápanie, dostal do podmorského sveta už niekoľkokrát. Naposledy sa zoznamoval s Červeným morom, ktoré omýva brehy Egypta. Toto more je vyhľadávanou destináciou potápačov. Nachádzajú sa v ňom totiž koraly, ktoré sú zárukou čulého života rastlinstva a živočíchov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ČÍM HLBŠIE, TÝM FÁDNEJŠIE
„Egypt sme vlani vyskúšali po prvý raz. Dovtedy sme sa chodievali potápať len do Chorvátska. Červené more sa však s Jadranským nedá porovnať. Jadran je znečistený splaškami, ktoré do vody vypúšťajú miestni obyvatelia. Na dne sú hlavne riasy a tráva a život je tam minimálny,“ porovnáva obe moria Dolnokubínčan. „V Chorvátsku navyše potrebujete aj chorvátsky potápačský preukaz. Jeho vybavovanie je komplikované a zdĺhavé.“
Najživšie je vraj v hĺbke okolo 30 metrov. Čím hlbšie sa človek ponára, tým je život v mori jednotvárnejší a chudobnejší. Martin sa zatiaľ potápal do hĺbky 55 metrov. Nižšie to ide len so špeciálnym výstrojom, alebo „navoľno“ s takzvaným šnorchlom. Trénovaní potápači sa na jedno nadýchnutie dokážu ponoriť do vyše stometrovej hĺbky. V potápaní „na hubu“, ako sa u nás ľudovo hovorí potápaniu bez stlačeného vzduchu, držia svetový rekord Česi, napriek tomu, že nemajú more. Ďalší rekord dosiahli naši západní susedia v potápačskej disciplíne zvanej statická apnea, kedy potápač leží v neoprénovom oblečení nehybne na hladine a hlavu má ponorenú do vody. Martin Štěpán takto vydržal bez nádychu 8 minút a 4 sekundy. Potápanie so stlačeným vzduchom, ktorému sa venuje aj M. Hrnčiar, je podľa neho oveľa nebezpečnejšie. „Potápanie s dýchacím prístrojom má tú vlastnosť, že prístroj vám dáva do pľúc tlak vzduchu podľa toho, v akej ste hĺbke. Preto sa prístroju hovorí automatika. Na hladine máte napríklad 1 atmosféru stlačeného vzduchu, kdežto v 30 metroch potápač dostáva do pľúc štyri atmosféry. Keď sa vynára, musí to robiť pomaly. Keby totiž prudko vyplával na hladinu, roztrhlo by mu pľúca. Hovorí sa tomu Kesonova choroba.“

SkryťVypnúť reklamu

DO NEBEZPEČENSTVA NEJDE
Martina lákalo potápanie už v mladosti. Na odvode pri vypisovaní dotazníka uviedol, že na vojne by chcel byť potápačom. K svojej záľube sa napokon dostal až po revolúcii v roku 1989. „Pracoval som u vodárov ako námestník. Kolegovia mali v tom čase v Žiline potápačský oddiel, ktorý bol jedným z prvých na Slovensku. Prostredníctvom nich som sa dostal k potápaniu a po absolvovaní skúšky získal potápačský preukaz.“ Pod vodou sa 50-ročný potápač zatiaľ neocitol v situácii, pri ktorej by mu šlo o život. „Som opatrný. Dodržiavam základnú zásadu - nikdy sa nepotápam sám. Potápači by sa mali potápať v pároch. Pod hladinou by sa nemali od seba vzdialiť ďalej ako na dosah ruky. Pri skúške na potápačský preukaz sa simuluje situácia, že jednému z dvojice zlyhá dýchací prístroj. V takom prípade musia obaja vyplávať na hladinu deliac sa o funkčný prístroj. Môjmu kolegovi sa stalo, že mu hadička na prístroji praskla v asi 35 m hĺbke. Obaja sme sa bez problémov dostali z vody.“ Stretu s obávanými morskými predátormi - žralokmi sa tiež doposiaľ vyhol. Kontaktu s nimi sa však Martin Hrnčiar neobáva. „Keď je človek poučený a vie, ako sa má pri nich správať, nemalo by sa mu nič stať. V prvom rade sa nesmie pustiť do bezhlavého úniku. Musí sa dať do kolmej polohy. Keby zostal vodorovne, žralok si ho môže zmýliť s delfínom a zaútočiť.“

SkryťVypnúť reklamu

POTOPENÉ „HARLEYKY“
Martin trénuje počas roka v sladkovodných jazerách. Dá sa v nich potápať do leta a po lete. V lete so zvyšujúcou sa teplotou vody v nich totiž pribúda rias. Viditeľnosť je veľmi slabá. „Je to veľmi nepríjemný pocit. V 10 m hĺbke v jazere pociťujem väčší stres ako v 30 m pod morom,“ rozpráva vyznávač adrenalínového športu. Zato potápanie v mori si vychutnáva naplno. V Egypte sa zúčastnil týždňovej plavby, ktrej súčasťou bolo i potápanie k vrakom lodí. „Jeden bol naozaj zaujímavý. Išlo o niekdajšiu americkú loď, ktorá počas druhej svetovej vojny zásobovala svoje jednotky v severnej Afrike. Zostrelili ju Nemci a tak skončila pod hladinou. Potopila sa s celým nákladom, ktorý viezla - s traktormi, autami, motorkami Harley Davidson.“ Aj keď sa možno zdá, že v okolí vrakov je „mŕtvo“, nie je to tak. Mnoho živočíchov žije priamo v nich. Takmer z každého číhajú na svoju korisť dravé murény, ktoré dosahujú veľkosť dospelého človeka.

SkryťVypnúť reklamu

MÁ RÁD ADRENALÍN...
Potápanie si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu. Dôležité je vedieť plávať, nevyhnutnosťou je kvalitná potápačská výstroj. Tá stojí zhruba 50 tisíc korún. Pri pravidelnom ošetrovaní však vydrží niekoľko rokov. Martina láka na potápaní hlavne adrenalín. V letných mesiacoch sa potápa, v zime robí skialpinizmus. „Život pod vodou je pre mňa nepreskúmanou oblasťou. A ja som tvor zvedavý, preto som sa dal na potápanie.“ Jeho partnerom pod vodnou hladinou je profesionálny potápač. Potápačstvo ho dokonca živí. V budúcnosti by obidvaja radi vycestovali za svojou záľubou na Bali, Maurícius, Nový Zéland či do Austrálie. Moria, ktoré tieto krajiny obklopujú, sú totiž známe koralovými ostrovmi. A tam, kde sú koraly, je aj život.

...ALE LEN DO URČITEJ MIERY
Česi sú známi hazardovaním so životom. Každoročne to svojím správaním a nedisciplinovanosťou dokazujú v horách. Vodné plochy nie sú výnimkou. Za uplynulé roky bolo v Chorvátsku zaznamenaných päť smrteľných prípadov pri potápaní sa Čechoslovákov. Pri všetkých zahynuli českí potápači. Hlavnou príčinou bolo nedodržanie základných zásad. Mediálne známym sa stal prípad, kedy sa jeden Čech potápal v noci sám v mori. Vošiel do jaskynného labyrintu bez toho, aby si vyznačil cestu, a zablúdil. Keď už vedel, že mu dochádza vzduch a nad hladinu sa nedostane, pichol si radšej do hrude dýku. Na poslednej plavbe boli s M. Hrnčiarom a jeho partnerom dvaja profesionálni kameramani z Čiech, ktorí sa venujú natáčaniu života pod morskou hladinou. Jeden z nich bol s istým dobrodruhom na výprave v Juhoafrickej republike. Potápali sa medzi tigrými žralokmi, ktoré sú po žralokoch bielych považované za druhé najagresívnejšie. Nechránení ich kŕmili priamo z ruky. Martin priznáva, že podobného riziku by sa nikdy nevystavil. „Mám rád adrenalín, ale iba po určitú hranicu. Musím mať jednoducho situáciu pod kontrolou.“

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 314
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 343
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 103
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 788
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Mnohí zvládli dôjsť až do cieľa krížovej cesty len vďaka pomoci a podpore svojich spolupútnikov.

Chvíľami som si myslel, že to nedám, hovorí šesťdesiatnik Jozef Murín.


Slovenská moderna zaplnila do 23. júna Veľkú výstavnú sieň Oravskej galérie.

Pozrieť si ich môžete do júna.


Pavol Bakoš (vpravo) skončil na jubilejnom 40. ročníku Švošovskej pätnástky tretí.

Na Liptove sa bežal okrúhly 40. ročník.


Ak hľadáte ideálne miesto na výlet do prírody počas veľkonočných sviatkov, práve ste ho našli.


  1. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  2. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  3. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  4. Věra Tepličková: Prečo voliť Pellegriniho?
  5. Ľuboš Vodička: Čerín, kostol za hradbami
  6. Martin Pánik: Sú premnožené
  7. Jan Pražák: Hříšná Maruška
  8. Otilia Horrocks: Netradičný model traktora predstavil verejnosti včera Peter Pellegrini.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 314
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 343
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 103
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 788
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu