ým povolaniam patrí aj práca Milana Kurceľa z Habovky. Jeho každodenným chlebíčkom je totiž práca strelmajstra v kameňolome. Ak by chcel náhodou niekto robiť to isté, musel by absolvovať náročné kurzy a školenia banského úradu a ukončiť ich úspešnými záverečnými skúškami.
Milan Kurceľ robí strelmajstra už viac ako desať rokov. Ale ako sám tvrdí, keby nemusel, tak by sa do toho asi nikdy nepustil. „K svojmu terajšiemu chlebíčku som sa dostal náhodou, v podstate si to vynútili okolnosti. Pracoval som a stále pracujem vo firme, ktorá v tom čase strelmajstra nevyhnutne potrebovala. A tak som sa na to dal,” začal s rozprávaním. Hlavnou náplňou jeho práce je plnenie vrtov trhavinou a ich následné odpaľovanie. Pri tejto predstave mnohým po chrbte prebehne mráz - koľko nebezpečenstva sa musí ukrývať v tejto robote? Ako však Milan Kurceľ tvrdí, nie je to zase až také hrozné, ako sa medzi ľuďmi hovorí. Pokiaľ by sme však porovnávali prácu v kancelárii s tou jeho v kameňolome, určite by sme sa zhodli, že nebezpečenstvo je pri tej druhej predsa len vyššie.
„Na mojej práci je nebezpečná práca s trhavinou, ktorá môže pri nesprávnom zaobchádzaní kedykoľvek vybuchnúť. Ak sa mám zamyslieť nad pozitívami, nenašiel by som asi žiadne. Trhavina totiž obsahuje rôzne škodlivé chemické prísady, ktoré sa môžu dostať do tela cez pokožku. Pekné na tejto práci teda nie je naozaj nič, no niekto to robiť musí,” vysvetlil nám.
Samotným strelmajsterským prácam predchádza vytvorenie vrtov, ktoré sa potom plnia trhavinou a odpaľujú. Tŕňom v oku pre firmu či okolitú verejnosť je aj to, že na takéto práce musí mať firma muničný sklad. A ten musí byť samozrejme perfektne zabezpečený, aby sa nestalo to, čo nedávno v Novákoch... Napokon musí byť objekt pod neustálym dozorom polície alebo banského úradu. K tomu sa ešte pridáva riziko vykradnutia a keď sa všetky tieto veci spoja, je každému jasné, že pracovať v takomto ohrozenom prostredí nie je naozaj jednoduché.
Autor: nk