Jozef Habovštiak sa dožíva sedemdesiat rokov

Napriek nepriazni bývalého režimu dosiahol vo svojej výskumnej práci pozoruhodné výsledky. Viac si ich však povšimli v zahraničí ako doma.



Narodil sa na svätého Jozefa, patróna remeselníkov - 19. marca 1937 v Krivej. Remeselníkom sa síce nestal, ale dostalo sa mu veľmi podobnej životnej úlohy. Po gymnaziálnych rokoch v Trstenej študoval na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre. Už ako študent sa venoval výskumníckej činnosti a po dvoch rokoch práce v projekčnej organizácii sa až doteraz tejto aktivity nezriekol.
Vo svojich výskumných úlohách sa venoval problematike horských hospodárstiev, osobitne trávnym porastom. Na základe výsledkov bádania v rokoch 1958 – l965, ktoré získal nielen na Orave, ale na viacerých stanovištiach bývalej republiky, mohol publikačne i na mnohých verejných vystúpeniach poukázať na obrovské bohatstvo, ktoré v daných pôdnych a klimatických podmienkach Slovenska máme na našich trávnych porastoch. „Tieto porasty sú podnes po lesoch a vodných zdrojoch treťou najhodnotnejšou devízou našej krajiny. Ich prirodzenú úrodnosť bolo možné pri správnom obhospodarovaní niekoľkonásobne zvýšiť a pri zabezpečení kvality sú potom základom dobrého hospodárenia v našich horských a podhorských oblastiach,“ hovorí Jozef Habovštiak. V ďalšom období sa venoval racionalizácii hnojenia a tým aj znižovania nákladov, ako aj najvýhodnejším spôsobom využitia tohto ozajstného bohatstva, ktoré u nás máme. „Úrody našich trávnych porastov sa môžu vyrovnať najpoprednejším a najprodukčnejším oblastiam Európy,“ tvrdí. Pracoval aj na problematike meliorácií. Od roku 1960 sa výrazne podieľal pri zavádzaní nových metód v začínajúcich poľnohospodárskych družstevných podnikoch. A to nielen pri hnojení a zúrodňovaní trávnych porastov, ale aj pri konzervácii a spracovaní dorobenej trávnej hmoty. Pravidelne prinášal nové poznatky na semináre a konferencie poľnohospodárskej praxe. Sám pritom občasne a dobrovoľne vykonával v Krivej na Orave funkciu agronóma, zootechnika i predsedu družstva. Počas celého doterajšieho obdobia pracoval ako člen viacerých vedeckých rád pri výskumných ústavoch, bol členom komisií Československej akadémie zemědelskej i Slovenskej poľnohospodárskej akadémie, kde pracuje doteraz.
Takmer tridsať rokov bol členom redakčnej rady vedeckého časopisu ČSAZ Rostlinná výroba a niektorých odborných časopisov na Slovensku. Už ako študent stál pri založení vysokoškolského časopisu Poľnohospodár v Nitre, ktorý si vlani pripomenul päťdesiate výročie trvania ako jediné periodikum tohto druhu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O ENERGETICKÉ DREVINY JE ZRAZU ZÁUJEM
V Krivej na Orave založil J. Habovštiak výskumnú stanicu. „Aj napriek mnohým nepriaznivým zásahom zo strany bývalého režimu a najmä okresných funkcionárov KSS v Dolnom Kubíne táto stanica funguje doposiaľ,“ vraví. „Dnes sa venuje hlavne netradičným formám využitia poľnohospodársky menej alebo okrajovo využívaných pôd v horských oblastiach, ako je pestovanie energetických drevín či kríčkového ovocia. Pokusné práce sme začali ešte v rokoch 1992-1994 a dnes je táto malá stanica ako prvá v strednej Európe schopná odovzdávať pre prax nielen hodnoverné a prepotrebné výsledky, ale aj sadbový materiál, získaný spoluprácou s najpoprednejším ústavom tohto druhu vo Švédskom meste Swalow. V súčasnosti sú médiá i medzinárodné fóra najpoprednejších politikov a štátnikov vášnivo zaujaté problematikou využitia biomasy. Hoci prvých desať rokov nebol z ich strany o túto činnosť žiadny záujem, ba mnoho ľudí aj z radov odborníkov sa na tento výskum pozeralo nechápavo a bez akéhokoľvek záujmu, dnes sa idú o tieto poznatky doslova potrhať. Nuž, núdza o energiu doviedla mnohých k rozumu,“ dodáva.
Ing. Jozef Habovštiak, CSc. vykonával v rokoch 1969 - 1971 funkciu námestníka riaditeľa pre vedu a výskum na VULP v Banskej Bystrici a vedúceho oddelenia. Ale pre svoje náboženské a politické presvedčenie bol zbavený všetkých funkcií. Nikdy nebol členom KSS a nesúhlasil ani s „bratskou pomocou“ z augusta 1968 – a to malo svoje následky. „Závisť a nenávisť, ktoré mali v politickej moci dobrý nástroj, viedli nakoniec k môjmu prepusteniu zo zamestnania. Desať rokov som potom pracoval vo Výskumnom ústave pre zúrodnenie pôd v Prahe – Zbraslavi. Na toto obdobie si veľmi dobre spomínam, najmä na toleranciu a pochopenie zo strany českých kolegov. Českí spolupracovníci boli takmer všetci ateisti a slovenskí – veľmi aktívni v ideologickom boji – sa všetci priznali, že predtým v kostole miništrovali a ich matky chodia podnes do kostola,“ hovorí.
Samozrejme, viac ako doma, si jeho prácu povšimli v zahraničí. V roku 1969 ho pozvali do medzinárodnej študijno-pracovnej skupiny pri Výskumnom ústave IRA v Nyone vo Švajčiarsku, kde zotrval pol roka. Neskôr v rokoch 1971 - 1978 bol koordinátorom dvoch európskych projektov FAO/OSN. Prednášal na mnohých európskych aj svetových kongresoch a seminároch. Na viaceré ho však naše orgány nepustili. Miesto neho išli „politickí náhradníci“. Dosiaľ publikoval 92 pôvodných vedeckých prác, z čoho 20 v zahraničí, takmer dvesto odborných príspevkov a je autorom a spoluautorom viacerých knižných publikácií. V roku 1979 mu bola za jeho vedeckovýskumnú činnosť udelená cena Federálneho ministra výstavby a technického rozvoja a zo strany ČSAZ i SAPV viacero ocenení a uznaní.

SkryťVypnúť reklamu

SPOLOČENSKÉ ZMENY PRIVÍTAL
Veľmi uvítal zmeny po roku 1989. „Totalitný režim spôsobil naše veľké technické a hospodárske zaostávanie za vyspelými štátmi sveta a má na svedomí obrovské utrpenie miliónov ľudí,“ vraví. Preto hneď v prvých dňoch po novembri 1989 vstúpil do politiky a stal sa poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR. V rokoch 1990 - 1992 pracoval vo funkcii námestníka ministra poľnohospodárstva a výživy SR a v roku 1994 bol aj poslancom Národnej rady SR. „Vtedy som bol aj priamym svedkom bezpríkladnej noci z 3. na 4. novembra 1994, kedy boli prijaté „prichvatizačné“ zákony zo strany vtedajších koaličných politických strán (HZDS, SNS, ZRS). Ani moje protesty, ani protesty iných nezavážili. Drzosť a bezočivosť nemali obdobu,“ spomína si J. Habovštiak.
Obdobie rokov 1990 až 1992 považuje za najťažšie, pretože vtedy došlo k mnohým zmenám. „Prechod na vyrovnaný štátny rozpočet spôsobil, že sa výrazne znížili dotácie do poľnohospodárstva. Okrem toho konvertibilita koruny a hospodárske pomery v podnikoch, kde skrachovala výroba, znížili kúpyschopnosť obyvateľstva, čím vznikli nadzásoby potravín, najmä mäsa a mliečnych výrobkov. To malo negatívny vplyv na ekonomickú situáciu v poľnohospodárskych podnikoch. Pomery sa však ešte zhoršili po roku 1992, kedy nastal výrazný pokles stavov hospodárskych zvierat. Až v posledných rokoch po vstupe do EU sa situácia aspoň čiastočne zlepšuje. Žiaľ, mnoho dobre mienených opatrení a zmien sa po roku 1992 zmenilo alebo úplne zastavilo. To má za následok súčasný nie veľmi utešený stav v tomto rezorte,“ tvrdí.
Jozef Habovštiak pôsobí od roku 1990 vo svetovej katolíckej organizácii Pax Romana, pričom od roku 2003 je prezidentom ekonomickej sekcie SIIAEC. „Táto skupina popredných odborníkov z katolíckych kruhov sa zaoberá hlavne problematikou globalizácie na život rodín i jednotlivcov, otázkami rozvoja vidieka, stavom rodinného života v jednotlivých krajinách, riešením nezamestnanosti, negatívnymi vplyvmi nadnárodných spoločností, obranou pred monopolmi a podobne. Jej sekretariát sídli v Paríži,“ dozvedáme sa od J. Habovštiaka.
Práca a styk na medzinárodnom poli si vyžaduje znalosť viacerých jazykov. Náš jubilant ovláda okrem ruštiny aktívne francúzsky, anglický a nemecký jazyk, pričom cudzie jazyky učí už viacero rokov aj na Základnej škole v Krivej.
S manželkou Annou žije v rodičovskom dome vo svojej rodnej obci. Vychovali spolu štyri deti (dve ďalšie zomreli v detskom veku). Keď vstúpite do ich obývacej izby, na prvý pohľad zistíte, že ste v dome hlboko nábožensky založenej rodiny. Hovoria o tom nielen pôsobivé maľby Ladislava Záborského na stene izby, ale aj celková atmosféra v dome. Ich dvor je stále typický gazdovský. Jozef Habovštiak sa totiž popri výskumnej a publikačnej činnosti venuje aj relaxačnému chovu oviec. Momentálne ich má spolu s jahňatami 60. Okrem toho aj včelári. Niekoľko jeho úľov stojí v poli asi 300 metrov za humnami domu. Keď sme s ním k úľom kráčali do mierneho kopca, presvedčili sme sa, že v sedemdesiatke má ešte veľmi dobrú kondíciu. Bodaj by nie, veď od detstva je aktívnym turistom a lyžiarom.
Nuž, poprajme mu, aby sa mu vo všetkých jeho aktivitách naďalej darilo.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Johana Fonferová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 242
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 334
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 103
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 3 899
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 058
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 982
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 894
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 067
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 379
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 239
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 894
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 639
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  2. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  3. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  4. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  5. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  6. Vladimír Bojničan: Neschopnosť plnohodnotne kriticky myslieť vedie k podpore konzervatívnych populistov a extrémistov
  7. Andrea Školudová: Vankúše v spálni
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete z pohľadu historického vývoja ľudstva
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 058
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 982
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 894
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 067
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 379
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 239
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 894
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 639
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu