Prvé zo vzdelávacích podujatí určených najmä pre začínajúcich vedúcich detských tanečných súborov v materských a základných školách sa uskutočnilo 27. februára v Základnej umeleckej škole P. M. Bohúňa v Dolnom Kubíne a zúčastnilo sa ho 22 učiteliek a vedúcich krúžkov, najmä z dolnej Oravy.
Tvorivá dielňa, usporiadaná o deň neskôr v koncertnej sále Základnej umeleckej školy v Nižnej, oslovila až 48 záujemcov z okresu Tvrdošín a Námestovo, ktorí tak produktívne využili obdobie školských prázdnin na sebavzdelávanie v oblasti folklórneho i moderného tanca.
Obidve podujatia boli zamerané na tvorbu v najmladšej vekovej kategórii s cieľom viesť deti v súboroch a krúžkoch k prirodzenej hravosti a zdokonaliť ich pohybovú kultúru. Zámerom usporiadateľov bolo pokračovať vo vytváraní odborne fundovaného tanečného zázemia na Orave, vyškoliť a odborne usmerniť vedúcich v začiatkoch práce s detským kolektívom i naučiť ich čo najviac nových prvkov, ktoré môžu využiť vo svojej každodennej práci.
Do ponúknutého programu sa so záujmom a chuťou zapojili účastníčky dielne. Premenili sa na imaginárnu triedu detí, na ktorých lektorka Mgr. art. Elena Chovanová aplikovala vlastný autorský zámer formou hier, riekaniek a tancov s jednoduchými choreografiami. Ľubomír Jarolín, vedúci FS Oravan a druhý z lektorov dielne ponúkol prehľad o histórii folklórneho prostredia Nižnej, o pôvodných tancoch s nácvikom ich jednotlivých prvkov, priblížil spôsob čerpania folklórneho tanečného materiálu z autentického prostredia obce. Odlišnosti prvkov tancov jednotlivých regiónov si účastníci prakticky vyskúšali.
O potrebe realizovať podobné vzdelávacie voľnočasové aktivity svedčí nielen vysoký záujem účastníkov, ale aj ich kladná spätná väzba a prínos pre rozvoj tvorivosti.