vala v minulom roku, sa aj v tom roku dočkal pokračovania. A tak okrem množstva kultúrnych a vzdelávacích podujatí, pripravených OOS, ožije Orava i pestrými aktivitami Beskydského kultúrneho kruhu. O zámeroch i cieľoch projektu hovoríme s jeho autorom Miroslavom Žabenským.
* Projekt realizujete druhý rok, takže už viete zhodnotiť jeho prínos i napĺňanie cieľov.
Prvý rok realizácie Beskydského kultúrneho kruhu bol zameraný na zmapovanie a ucelenú prezentáciu nositeľov tradičnej ľudovej kultúry Oravy a regiónu Bielsko-Biala. Vychádzali sme z pestrosti i bohatstva, ktoré v oblasti folklóru a tradičných remesiel obidva regióny ponúkajú. Podarilo sa nám vydať dvojjazyčný ponukový katalóg, v ktorom sa prezentuje viac ako sto súborov, skupín, hudieb i ľudových umelcov, podobný katalóg vydal i náš poľský partner. Čo je však podstatnejšie – katalóg je pravidelne aktualizovaný i na našej web stránke (http://bkk.osvetadk.sk) a môžu sa doň zaregistrovať ďalší záujemcovia. V priestoroch strediska prevádzkujeme Centrum slovensko-poľskej kultúrnej spolupráce, ktoré je určené všetkým, ktorí hľadajú nové partnerstvá v oblasti kultúry, chcú obohatiť svoj festival alebo program o účinkujúcich z Poľska, alebo sa chcú sami v Poľsku prezentovať a propagovať. V centre na predaj ponúkame i výrobky a suveníry zručných remeselníkov Slovenska a Poľska.
* V čom bude tohtoročný projekt iný?
V tomto roku projekt podporila Stredoeurópska nadácia a spoločnosť Slovnaft. Aj preto sme ho mohli rozšíriť o českých partnerov a máme ambíciu osloviť a združiť samotných realizátorov miestnych a regionálnych kultúrnych aktivít. Našim cieľom je vytvoriť nové a podporiť existujúce partnerstvá kultúrnych organizácií, obecných i regionálnych samospráv a občianskych združení v regiónoch Orava, Bielsko-Biala a severná Morava. Chceme tak zlepšiť podmienky pre ich vzájomný kontakt, koordinovanejšiu spoluprácu, prípravu a tvorbu nových projektov, poradenstvo a prezentáciu v oblasti kultúrnych služieb troch susedných regiónov. Našim zámerom je podporiť partnerstvá a komunikáciu medzi realizátormi kultúrnych a vzdelávacích podujatí, zároveň však i prezentovať identitu a tradície miestnych komunít a špecifiká regionálnych kultúr. S týmto cieľom sme pripravili viacero aktivít.
* Čím teda chcete osloviť obyvateľov prihraničných regiónov?
Pre zástupcov kultúrnych, vzdelávacích a samosprávnych inštitúcii z Oravy, južného Poľska a severnej Moravy sú určené vzdelávacie tri semináre a poznávacie stretnutia - v každom štáte jedno. Ich účastníci si vymenia názory a skúsenosti s prípravou a realizáciou kultúrnych a vzdelávacích aktivít, spoznajú podmienky práce priamo na mieste, získajú prehľad, nové kontakty. To prispeje k bližšiemu spoznaniu kultúr regiónov a bohatšej kultúrnej výmene. Prvé stretnutie sa uskutoční v apríli v Zuberci, ďalšie v máji v Kozloviciach a posledné v júni v Bielsko-Bialej. Verejnosť však najviac osloví festival Dni Beskydskej kultúry, na ktorom sa budú počas dvoch dní prezentovať súbory, skupiny, výtvarníci a remeselníci zo Slovenska, Poľska a Českej republiky. Naši zahraniční partneri budú svoje regióny prezentovať aj propagačnými materiálmi. Festival sa uskutoční v dňoch 14.-15. júla v Malatinej na Orave.
Celý projekt v tomto roku zavŕši vydanie katalógu s prezentáciou najvýznamnejších podujatí, kultúrnych a historických pozoruhodností troch navzájom si blízkych regiónov.