Piatačka tejto školy Katarína Koleňová si pred niekoľkými dňami priniesla prvé miesto z celoslovenskej súťaže v recitácii povestí Šaliansky Maťko. A deviatačky Júlia Florková a Damiana Franeková zas získali najvyššie ocenenia v súťaži Kukučínova literárna Revúca. Júlia skončila zo svojimi prácami dvakrát v zlatom pásme, raz v poézii a raz v publicistike, čím sa stala najúspešnejšou účastníčkou súťaže. Damiana sa umiestnila dvakrát v striebornom pásme – takisto v poézii a publicistike. Všetky tri úspešné žiačky majú jedného spoločného menovateľa – je ním ich učiteľka slovenčiny Zuzana Demková. Práve ona stojí za opakovanými úspechmi žiakov školy v literárnych a recitačných súťažiach. Okrem toho robí so žiakmi aj divadlo a vedie ich pri tvorbe školského časopisu.
Len prednedávnom sme písali o víťazstve ich školského časopisu v celoslovenskej súťaži. Ocenený časopis Úlet je už dnes premenovaný na Škandál, a to podľa názvu reportáže o návšteve spisovateľa Daniela Heviera na škole, ktorý pripravila Júlia Florková. Túto reportáž ste mali možnosť prečíťaž si v našich novinách. Práve tento publicistický príspevok ocenila porota v Revúcej najvyššie, zlatým pásmom. Aj Damiana Franeková pracuje v Škandále a jej reportážny príspevok Ľudevít o vlaňajšej školskej spomienke na 150. výročie smrti Ľudovíta Štúra bol ocenený strieborným pásmom. Obe sú aj zručné pisateľky kultivovaných veršov, o čom svedčí Júliino prvé a Damianino druhé miesto v súťaži, v kategórii poézia. Pritom mali konkurenciu vyše 140 zúčastnených žiakov a žiačok 8. a 9. ročníka základných škôl z celého Slovenska. Súťaž organizuje revúcke gymnázium, ktoré sa ako jediné na Slovensku zameriava na štúdium literárnej tvorby a žurnalistiky. Júlia i Damiana sa hlásia práve na toto najstaršie gymnázium na Slovensku. O niekoľko dní idú do Revúcej na talentové skúšky.
Ale na ZŠ v Zákamennom nie sú jediné, ktoré dosahujú úspechy v literárnych súťažiach. Ich spolužiačka Soňa Dibdiaková vyhrala tohtoročnú cenu Andreja Chudobu v poézii a minulý rok zvíťazila v celoslovenských súťažiach Európa v škole a Dúha.
Vráťme sa však ešte k Šalianskemu Maťkovi a jeho víťazke v 2. vekovej kategórii Katke Koleňovej. „Je to zatiaľ najväčší recitátorský úspech v histórii školy,“ povedala nám slovenčinárka Zuzana Demková, ktorá Katku na súťaž pripravovala. Úspešná piatačka postúpila do Šale cez víťazstvá v okresnom a krajskom kole. Recitovala povesť Márie Ďuríčkovej Biela húska na Dunaji, ktorú jej vybrala učiteľka. Katka nám prezradila, aké s ňou mala na začiatku problémy: „Keď som túto povesť recitovala prvýkrát, pani učiteľka povedala, že z toho asi nič nebude, pretože to vyzeralo zle.“ Zuzana Demková to potvrdila: „Katka bola zvyknutá na inú recitáciu – ako sa to naučila na prvom stupni. Vyzeralo to veľmi zle a videla som, že Katka bola z toho nešťastná, dokonca aj slzičky tam nejaké boli. Dala som jej teda celú knihu povestí, nech si sama vyberie, čo sa jej páči. Bola som veľmi prekvapená, keď prišla na druhú skúšku a povedala mi: Pani učiteľka, ja budem recitovať ten text, ktorý ste mi vybrali vy, pretože chcem byť dobrá recitátorka a chcem sa popasovať s každým textom. To sa mi na tom páčilo – že sa nevzdala a šla ďalej.“ A Katka bojovala – s povesťou Biela húska na Dunaji sa spoločne so svojou učiteľkou trápila tri mesiace. A nakoniec dokázala sama sebe i porote vo finále v Šali, že je naozaj výborná recitátorka. Učiteľka Z. Demková u nej oceňuje najmä to, že má charizmu a vie vytvoriť správnu atmosféru textu, ktorý recituje.
Doplňme ešte, že do finále súťaže Šaliansky Maťko sa dostala aj tretiačka Natália Gonšorová, ktorú pripravovala učiteľka Zdena Klačanská. Hoci neskončila na prvých miestach, aj ona veľmi úspešne reprezentovala zákamenskú školu. Recitátorský úspech žiaci školy zaznamenali i na súťaži Rozprávkové vretienko, keď v okresnom kole získali v oboch kategóriách prvé dve miesta a postúpili na krajské kolo. „Mnohí kolegovia z iných škôl si myslia, že hodnotenie je veľmi subjektívne a že do vyšších kôl sa pretláčajú iba určité deti. Práve preto sme na okresné kolo zavolali porotkyne zo Žiliny, ktoré rozhodujú na krajských kolách. Napriek tomu znova vyhrali naše dievčatá a zas sa ozvali hlasy o subjektívnosti rozhodovania. Nás to veľmi mrzí, lebo subjektivitu sme sa snažili vylúčiť. No je to recitácia,, umenie a hodnotenie bude vždy do určitej miery tak či tak trochu subjektívne,“ povedala pre našu redakciu Z. Demková.