Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Masky prenášajú hostí do barokového obdobia

S príchodom pôstu skončilo obdobie karnevalov, plesov a diskoték. Hádam najväčšie, najpompéznejšie a celosvetovo najznámejšie karnevaly sa každý rok konajú v Rio de Janeiro a v Benátkach. Na cestu od nás do Ameriky by sme si museli pripraviť poriadny balí


k peňazí, ale našťastie, Benátky nie sú až tak ďaleko! Externisti na detašovanom pracovisku UKF Nitra v Trstenej takúto šancu dostali. Pred tromi týždňami vďaka škole prežili tri dni v tomto malebnom meste „na vode“. O čerstvé pocity z karnevalu sa s nami podelili dve študentky, Mária Medvecká a Gabika Kučerová a Ján Bukai, predseda združenia Arva Soluitaris Et Litterata, ktoré vysokoškolské štúdium v Trstenej zabezpečuje technicky aj organizačne.

ŠTUDENTI MUSIA POZNAŤ AJ PRAX
Študenti sa zúčastnili 3-dňového zájazdu Karneval Benátky 2007, ktorý pripravila Katedra manažmentu kultúry a turizmu UKF Nitra. Hlavným cieľom bolo názorne a na vlastné oči vidieť, prežiť priamo v teréne atmosféru podujatia a inšpirovať sa pre podobné projekty doma. Karneval v Benátkach má historickú úspešnou tradíciu. Jeho organizácii sa každoročne priamo či nepriamo venuje viac ako 5000 ľudí. Príjmy z karnevalu prinášajú do rozpočtu Benátok finančné zdroje, ktoré mesto investuje do Fondu na záchranu Benátok. Ten je určený na reštaurovanie a obnovu najvzácnejších architektonických pamiatok mesta, z ktorých viac ako 38 % je zapísaných do kategórie chránených pamiatok. „Bez pomoci materskej katedry by sa niečo podobné nedalo zorganizovať. Hybnou pákou pri organizácii obdobných podujatí je hlavne prof. Jaroslav Čukan, ktorý sa každej akcie aj sám zúčastňuje. Študenti tretieho ročníka musia absolvovať exkurziu, ktorá je kreditnou disciplínou,“ hovorí Ján Bukai. „Polovica tretiakov ju absolvovala už v minulom roku zájazdom na Baltour 2006 v Lotyšsku. Pre ostatných bol určený zájazd do Benátok.”
V Európe sú možno aj vážnejšie kultúrne podujatia, atmosféra v Benátkach však pri výbere miesta jednoznačne rozhodla. „Rozhodlo sa pre Benátky, pretože je zážitok vidieť, ako sa obyvatelia tohto mesta zapájajú do karnevalu. Je ohromné kráčať po uliciach spolu s obyvateľmi, prezlečenými v dobových kostýmoch z čias Benátskeho kráľovstva. Pre našinca je nezabudnuteľným zážitkom prísť na námestie sv. Marka, sledovať stovky masiek a množstvo sprievodných programov. Hádam ani jeden z nás nikdy predtým nezažil atmosféru, aká bola na námestí. Hmýrilo sa tu najmenej 100 000 ľudí a ďalšie desaťtisíce sa prechádzali po uličkách, plavili v gondolách, vodných taxíkoch, či prevážali v autobusoch. Zázrakom bolo, že nikto z Trstenčanov nezablúdil, lebo to je v Benátkach skutočne najmenší problém. Mesto je nádherné a počas karnevalu jeho krása ešte narastá,” dodáva J. Bukai.

Skryť Vypnúť reklamu

A NA RAD PRIŠLA ORIENTÁCIA...
Z Trstenej odchádzali vysokoškoláci v piatok podvečer . O desiatej ráno zastal autobus neďaleko morom zaplavených Benátok. Tu ich cesta po suchej zemi skončila. Keďže priamo v karnevalovom meste bolo neskutočne drahé parkovné, odstavili autobus na opačnom brehu. Potom mali jedinú možnosť – vybrať sa do srdca Benátok jedinou možnou dopravou – lodnou. Nie všetci boli za, na výber však veľmi nemali. Pokiaľ tam, samozrejme, nechceli doplávať... Všetci sa však napokon rozhodli nasadnúť do malých prepravných lodiek. „Onedlho sme prišli do prístavu a zrazu sme sa ocitli priamo v Benátkach. Najskôr nás prekvapilo obrovské množstvo ľudí, ktorí boli úplne všade, potom prišiel na rad cudzí jazyk. Taliančinu z nás nevedel takmer nikto. Postupne sme sa však do celého toho chaosu predsa len akosi dostali. Našťastie, bolo tam veľa turistov, takže nebol problém stretnúť Čechov, Poliakov, Slovákov. A dorozumieť sa dalo aj anglicky. Problémy s jazykom teda napokon neboli až také veľké, ako to vyzeralo na začiatku,” začali s rozprávaním Mária Medvecká a Gabika Kučerová, študentky, ktoré sa tohto zájazdu zúčastnili. Potom ako vystúpili z lodiek, dostali do ruky mapu a museli sa po skupinkách dostať až tam, kde to žilo najviac – na Námestie sv. Marka. A tak vytvorili skupinky a každý sa vydal tým smerom, kde predpokladal, že najväčšie námestie bude. „Podľa mapy sme zistili, že námestie je na opačnom konci. Dve a pol hodiny nám trvalo, kým sme tam konečne došli. Celou cestou sme stretávali neskutočne veľa masiek. Po uzučkých uličkách sa takmer nedalo chodiť, toľko bolo všade ľudí. Niektorí chceli prejsť, iní stáli a obzerali si výklady obchodov. Na mostoch museli dokonca policajti riadiť premávku, pretože sa na nich niekedy nedalo ani pohnúť.” K námestiu viedla hlavná ulička, návštevníci zo Slovenska to však nevedeli. Napokon sa teda rozhodli ísť v smere celého davu a dostali sa až tam, kde potrebovali.

Skryť Vypnúť reklamu

MASKY OD VÝMYSLU SVETA
Na námestí sa to už zamaskovanými postavami len tak hmýrilo. „Na opačnej strane bolo veľké pódium, na ktorom boli určite nejaké vystúpenia, tam sme sa však nedostali. Všade bolo toľko ľudí, že sme boli rady, že sme vôbec v centre karnevalu. Tu sa vytvoril dlhý sprievod a všetky masky prešli spoločne okolo celého námestia. Bolo to veľmi pekné a zaujímavé,” spomína Majka. „Zaujímavé bolo, že sa karnevalu zúčastnilo strašne veľa mladých ľudí. Väčšinou to boli Taliani, ktorých človek spoznal hlavne vďaka tomu, že mali oblečené dobové kostýmy. Ženy mali obrovské, mnohovrstvové šaty a pompézne klobúky. Ich partneri boli oblečení podobne, ibaže nemali šaty, ale nohavice. U nich bolo jasné, kto ku komu patrí, pretože to bolo viditeľné na prvý pohľad. A aj tak chodili väčšinou v pároch. Cudzinci v maskách sa dali rozoznať podľa toho, že mali na sebe hádam všetko, čo sa dalo na kostým použiť. A nechýbal ani americký štýl – masky Scary Movie, kostra, smrtka, bosorky, klauni a mnoho ďalších,” povedala nám Gabika. Od mladých cestovateliek sme sa dozvedeli aj jednu zaujímavosť. Zlaté a strieborné masky tu vraj môžu nosiť len šľachtici a aristokrati. Iní, tí neurodzení, na to nemajú právo. „Keď si tak na to spomeniem, skutočne sme tam videli málo takýchto masiek. Väčšinou boli biele, porcelánové alebo farebné. Zlatá sa však mihla len kde-tu. Videla som jeden starší párik, ktorý bol celý v zlatej farbe, ale na nich bolo na prvý pohľad viditieť, že sú aristokrati,” zaspomínala si Majka.
Benátsky karneval sa však veľmi líši od to, ktorý býva v Brazílii. Tam chodia ženy sporo odeté, všade vidno farebné perá, ligotavé minisukne, ľudia tu zdobia aj autá a budovy. Všade sa tancuje a ani na sekundu nesmie chýbať latino hudba. Všade je poriadne čulý ruch. V Benátkach je to však úplne odlišné. Aj tu síce hrá hudba, no inak sa nepodobajú v ničom. „Tu sú ľudia väčšinou úplne zahalení. Nikde sa netancuje, ľudia chodia akurát v dlhých zástupoch. Určite bol večer aj program, ten sme však my nevideli. Je to tu kľudné, akoby si človek pozeral zamaskované postavy spoza nejakého výkladu,” dodali spoločne. Boli tu aj také masky, ktoré pravdepodobne mali niečo symbolizovať. Ročné obdobie, slnko, mesiac, veľakrát aj niečo také, čo sa nedalo definovať. „Pred chrámom sv. Marka bola napríklad na vyvýšenom stupni zamaskovaná žena, ktorá vyzerala ako slnko. Podľa toho, ako okolo nej prechádzali ľudia, sa nakláňala do rôznych strán. Jednoducho ako slnko, keď sa pohybuje po oblohe. Inde bola zelená víla, ktorá sa pohla len vtedy, keď jej niekto hodil peniaze. Tieto zvláštne masky však boli len na výnimočných miestach, hlavne pri najväčších chrámoch,” približujú karnevalové dianie ďalej. Jednou z tých, ktoré sa nedali vysvetliť, bola aj veľmi zvláštna skupinka troch ľudí. „Keď sme sa vracali z hlavného námestia, všimla som si niečo naozaj zvláštne. Oproti nám išli dvaja ľudia, celí v zelenom, ktorí trochu pripomínali mimozemšťanov. Obidvaja boli pevne zviazaní lanom, takže sa takmer nemohli pohybovať. A za nimi išla ďalšia žena s kočíkom. V ňom bolo dieťa presne také, ako tí dvaja pred nimi. Žena, ktorá tisla kočík však bola iná – kostým mala celý oblepený liekmi. Toto som naozaj nepochopila. Možno to bola reakcia na antikoncepciu,” hovorí s úsmevom Mária.

Skryť Vypnúť reklamu

A JE ČAS ÍSŤ DOMOV...
Pri ceste naspäť mali študenti šancu všimnúť si aj iné zaujímavosti, ktoré sú pre Benátky typické. „Odrazu sme začuli neznesiteľný hluk sirén, ktoré sa neustále približovali. Zrazu sa spoza rohu na vode objavila veľká loď, ktorá u nich slúži ako sanitka. Keď sme si spomenuli, ako u nás funguje cestná doprava, museli sme sa smiať. Tu totiž autá nemajú, všetko im zabezpečujú lode – loď je taxík, autobus, auto. Bolo to super,” hovoria Majka a Gabika.
Je pravda, že tam boli len jeden deň, ako však obidve svorne tvrdia, nemenili by. „Je to úžasný pocit vidieť to pestré more ľudí, ktorí sa všade pohybujú. Medzi nimi pobehujú všelijaké zvláštne postavičky a všade je perfektná nálada. Nikto si nikoho nevšíma a aj keď sme sa báli vreckárov, skúsenosť s nimi sme našťastie nemali žiadnu. A pohľad na Benátky zaliate morom pri západe slnka je naozaj neskutočný. Určite sa tam chceme ešte niekedy vrátiť,” dodali nakoniec Majka s Gabikou.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 17 661
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 173
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 083
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 821
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 830
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 326
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 619
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 091
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 886
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 600

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Pred zlým koncom ma zachránili tri vakcíny
 2. Lubomir Zahora: Ohňostroj v hlave - epilepsia
 3. Otilia Horrocks: Viete, čo je dobrý nápad?
 4. Ján Magušin: Decembrové zamyslenie jedného občana
 5. Ján Šeďo: Šírenie dezinformácií ako trestný čin vs. sedliacky rozum.
 6. Igor Borišek: Island - časť 4. Voda
 7. Štefan Vidlár: Aj babkám
 8. Naďa Serafínová: Nezmysel zvaný EZOchoroba. Forerov efekt.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 773
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 167
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 822
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 671
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 309
 6. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 3 611
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 588
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 304
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Zrekonštruovaná Tretia hradná brána.

Najlepšia stráž je láska. Hlása prastarý nápis v latinčine na priečelí brány, ktorá prešla rukami reštaurátorov.


13 h
Vizualizácia areálu Rodinka.

V Námestovskom okrese postavia štyri špeciálne areály, v Dolnokubínskom dva.


20 h
Kniha Felix a priceznin prsteň je určená pre nevidiacich.

Publikácia je venovaná nielen deťom žijúcim na Slovensku, ale aj deťom zahraničných Slovákov.


3. dec
Hráči ŠK Sedem (v červenom) zbierali body doma i vonku. Fotka zo zápasu v Habovke.

Boj o najvyššiu oravskú súťaž nevzdávajú ani prenasledovatelia.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

V martinskej nemocnici sa situácia nezlepšuje.


3. dec

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


2. dec

Ventilácie majú plne obsadené.


3. dec

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Pred zlým koncom ma zachránili tri vakcíny
 2. Lubomir Zahora: Ohňostroj v hlave - epilepsia
 3. Otilia Horrocks: Viete, čo je dobrý nápad?
 4. Ján Magušin: Decembrové zamyslenie jedného občana
 5. Ján Šeďo: Šírenie dezinformácií ako trestný čin vs. sedliacky rozum.
 6. Igor Borišek: Island - časť 4. Voda
 7. Štefan Vidlár: Aj babkám
 8. Naďa Serafínová: Nezmysel zvaný EZOchoroba. Forerov efekt.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 773
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 167
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 822
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 671
 5. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 309
 6. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 3 611
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 588
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 304
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu