„Keď prestanem chodiť, len ma dajte do domova“

Domov dôchodcov v Oravskej Lesnej stojí uprostred obce, rovnocenne s kostolom, obecným úradom, základnou školou, kultúrnym domom, poštou i krčmou. Obyvatelia domova majú všade blízko. „A veru, tí ktorí vládzu chodiť, zájdu nielen do kostola, ale i do krčm


y,“ hovorí so smiechom riaditeľ tohto sociálneho zariadenia Ján Vrábeľ. Domov dôchodcov existuje v obci od roku 1996, teda už jedenásty rok. A jeho kapacita je stále využitá naplno. Momentálne v ňom žije 51 starých ľudí a invalidných dôchodcov. Do roku 1998 bol súčasťou zariadenia aj penzión, určený hlavne pre dôchodcovské manželské páry, ale po zmene právnych noriem bol zrušený. Tí, ktorí v penzióne žili, v ňom však mohli zostať, neprijímali iba nových obyvateľov. V súčasnosti žijú v penzióne ešte traja ľudia.
Obyvatelia domova sú ubytovaní väčšinou v dvojposteľových izbách. Len dve izby sú štvorposteľové a sú v nich ležiaci klienti. Každá izba je vybavená sociálnym zariadením. V domove je okrem toho kuchyňa, jedáleň, spoločenská miestnosť a kaplnka. „Každú nedeľu popoludní sa tu slúži svätá omša, pretože nie všetci sú schopní ísť na bohoslužby do kostola. Navyše v celom domove je televízny signál a kto chce, môže sledovať prenosy zo svätých omší v televízii,“ informuje nás riaditeľ J. Vrábeľ. Niektorí chlapi si radi zájdu aj do neďalekej krčmy. Nielen na pivo či pohárik, ale i na kus reči. „No nie sú s nimi nejaké vážne problémy. V minulosti to bolo o niečo horšie,“ dozvedáme sa od riaditeľa.
O obyvateľov domova sa stará 23 zamestnancov, z toho 10 zdravotných sestier a ošetrovateliek a dve sociálne pracovníčky. Zvyšok personálu tvoria kuchárky a servisní pracovníci. Dôchodcovia majú teda zabezpečenú nielen zdravotnú, ale i sociálnu starostlivosť. „Každý rok pripravujeme pre našich klientov rozličné akcie a výlety. Vlani sme boli napríklad v skanzene vo Vychylovke a zobrali sme so sebou aj vozíčkarov,“ hovorí J. Vrábeľ. „Minulý rok sme tu mali návštevu z Domova dôchodcov v Sušanoch. Tento rok sa im chystáme návštevu vrátiť.“ Sociálne pracovníčky sa pre obyvateľov domova usilujú každý deň vymyslieť nejakú činnosť. „Vyrábame rozličné výrobky z dostupných materiálov, ktorými si potom dôchodcovia zútulňujú prostredie domova, alebo nimi obdarúvajú svojich blízkych,“ vysvetľuje sociálna pracovníčka Daniela Belicajová. „Radi sa tiež hrávajú spoločenské hry, napríklad pexeso, karty, človeče nehnevaj sa, scrabble a iné. Ale, čo majú vari najradšej, sú oslavy narodenín, menín a rôznych sviatkov. Tie bývajú vždy s pohostením a hudbou.“ V lete sa zas starajú o kvety, pomáhajú pri úprave okolia domova. Ale tí mobilnejší radi pomáhajú aj pri nákupoch alebo pri vybavovaní rozličných záležitostí. V októbri, mesiaci úcty k starším, chodia starké a starkí pravidelne do materskej školy, kde majú pre nich najmenší pripravený kultúrny program.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme už spomenuli, obyvatelia domova sa radi zabavia. „Keď ich sociálne pracovníčky zavolajú do spoločenskej miestnosti, vždy sa tešia, že budú robiť niečo zaujímavé,“ prezrádza riaditeľ domova. Dôchodcovia oslávili aj koniec fašiangov v utorok 20. februára. Ako sme sa dozvedeli, tancovali aj tí, čo chodia o paličkách a dokonca i vozíčkari. Zrejme práve dobrá atmosféra v domove a starostlivosť zdravotného personálu spôsobili, že dvaja klienti, ktorí prišli do domova na vozíčku, dnes už samostatne chodia. Pani Jitka Molnárová sa do domova dostala minulý rok v auguste, priamo z liečby v nemocnici. Po infekčnom zápale pľúc a pohrudnice veľmi schudla, ochablo jej svalstvo a nemohla chodiť. „Veľkú nádej na chodenie jej lekári nedávali. Keď sme šli do Vychylovky, nakladali sme ju do autobusu na vozíčku, ale po dvoch mesiacoch sa rozchodila a na Katarínu už tancovala,“ hovorí riaditeľ J. Vrábeľ. „Včera (na oslave konca fašiangov – pozn. red.) už zabávala spoločnosť. Je veľmi spoločenská, utužuje kolektív a udržiava ho v dobrej nálade,“ dodáva D. Belicajová. O tom sme sa presvedčili aj my, keď nám rozpovedala historku o svojom príchode pred nebeskú bránu. Svätý Peter ju však od brány vrátil: „Molnárová, vaša sviečka bude horieť ešte 30 rokov,“ povedal jej vraj. To sa má teda dožiť stovky, lebo teraz má 71. Pani Molnárová pochádza z Moravy, ale žila v Martine, kde – ako nám povedala – spievala v divadelnom orchestri. Ako mladá spievala už v Brne, kde mala študovať na konzervatóriu – na to však nemala dosť peňazí. Je optimistka a hoci jej je v domove dobre („Cítim sa tu šťastná,“ povedala), verí, že sa ešte vráti do svojho bytu v Martine.
Pán Červeň prišiel do domova pred niekoľkými týždňami z doliečovacieho zariadenia tiež na vozíčku. Vyzeralo to, že bude ležiaci klient, ale po pár dňoch sa pozviechal a na fašiangovej oslave už tiež tancoval. Ako sa to personálu domova podarilo docieliť? Čo ho prebudilo k životu? „Povedala by som, že to bol prístup nás sestier. Ujo sa dosť opúšťal. Pre nás nie je problém klienta učesať alebo podať mu piť, no naším cieľom je dosiahnuť, aby sa vedel sám hýbať a dokázal sa o seba postarať. Povedala som mu: Ujo, vyberte si – buď budete ešte dvadsať rokov ležať a všetko vám podáme do ruky, alebo budete chodiť na svojich. On mi na to, že ako viem, že bude žiť ešte dvadsať rokov. A ja mu hovorím: Aj keď budete žiť len mesiac, vždy je lepšie, keď sa budete hýbať, ako ležať na posteli. Tak sa potom snažil. Nasilu sme ho postavili a pomáhali mu urobiť zopár krokov. Po štyroch dňoch už dokázal chodiť sám,“ popisuje nám príbeh pána Červeňa sestra Daniela Straková. „Myslím si, že musel predtým padnúť a to v ňom vyvolalo strach, bál sa postaviť a sám chodiť. Keď sme mu pomohli postaviť sa a držali sme ho pri chôdzi, znova nadobudol istotu,“ dodáva sestra Viera Brišová. „Keď naša kuchárka videla tento prípad, povedala nám: ,Keď ja raz prestanem chodiť, tak ma dajte len do domova,“ smeje sa Daniela Straková.
V domove žije necelé dva mesiace aj bývalý novinár a autor niekoľkých publikácií Vladimír Hujík. Kedysi pracoval v bývalej Smene, kde sa venoval hlavne národopisnej tematike. Ako nám prezradil, napísal zbierku básní Život na zemi a momentálne pracuje na súbore javorníckych povestí s názvom Divotvorný tulák. „Ja som tu chodieval, keď sa na MNV rozhodovalo, že sa tu takéto zariadenie bude stavať,“ povedal nám. Vtedy ešte netušil, že sa do oravskolesnianskeho domova dôchodcov dostane aj on.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 817
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 012
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 511
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 097
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 660
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 636
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 345
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 269
  1. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  2. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  3. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  4. Viktor Pamula: Pomôžme spoločne Ukrajine v boji za slobodu
  5. Jozef Varga: Krkavci / 58. /
  6. Anna Miľanová: Jedným zo základov demokracie je slušnosť...
  7. Michal Dolňan: Miss alebo ministerka?
  8. Martin Škopec Antal: "Kontrolné" dni na ministerstvách? Hypnotizér Fico v akcii
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 111 952
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 58 795
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 154
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 645
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 334
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 458
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 843
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 11 816
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  2. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  3. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  4. Viktor Pamula: Pomôžme spoločne Ukrajine v boji za slobodu
  5. Jozef Varga: Krkavci / 58. /
  6. Anna Miľanová: Jedným zo základov demokracie je slušnosť...
  7. Michal Dolňan: Miss alebo ministerka?
  8. Martin Škopec Antal: "Kontrolné" dni na ministerstvách? Hypnotizér Fico v akcii
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 111 952
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 58 795
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 154
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 645
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 334
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 458
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 18 843
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 11 816
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu