jdišová. Jej trinásť rokov dáva veľký predpoklad do ďalšieho obdobia. Talent na vytrvalostné disciplíny potvrdila už v roku 2004, keď sa stala majsterkou Slovenska v letnom biatlone. Od tohto momentu nepozná v rámci Slovenského pohára horšie umiestnenie než 3. miesto. V tejto sezóne sa jej vydarili preteky v klasickom lyžovaní. V Slovenskom pohári si vybojovala 2. a 3. pozíciu. Spomedzi všetkých členov ŠK Meteor má Alžbeta doposiaľ najlepšie výsledky. Lyžiarskej technike sa venuje pod vedením Jindricha Lonského a Kataríny Majdišovej. Znalecké oči oboch trénerov neostali nepovšimnuté pri pohľade na Alžbetin talent. Výborný cit na lyže ju spomedzi rovesníčok pravidelne radí do užšieho okruhu favoritiek. „Jazdím aj klasický štýl, ale predsa len mi lepšie ide voľná technika (skate),“ tvrdí Alžbeta. „Do budúcnosti je to výhoda. Biatlon sa preteká voľnou technikou. Kto nemá tento štýl dobre zvládnutý, len ťažko sa presadí.“
Pred touto sezónu skúsila Oravčanka prvýkrát zaradiť do prípravy kolieskové lyže. „Začiatky sú ťažké všade. Stalo sa, že som sa niekoľkokrát objavila v poli. Problémom je predovšetkým brzdenie.“ Okrem „brúsenia“ techniky obsahovala letná príprava tréningy, prevažne zamerané na beh a bicykel. Doplňovaná bola turistickými pochodmi v západných Tatrách. Ďalším dôležitým prínosom je, že tréneri výborne komunikujú s vedením a triednymi učiteľmi na základnej škole. Pretekári ŠK Meteor nemusia v plnej miere absolvovať všetky výchovy. Počas nich sa venujú nácviku streľby, prípadne kondícii. Trénerka Katarína Majdišová, ktorá je zároveň Alžbetinou mamou, si dobre rozumie s triednou učiteľkou - Janou Žatkuliakovou. Tá má pre Alžbetinu záľubu pochopenie.
Zdá sa, že o kvalitný bežecký (lyžiarsky) základ je u mladej biatlonistky postarané. Uvidíme, ako sa jej podarí „presedlať“ zo vzduchovky na malorážku. Streľba je vo vrcholovom biatlone pre veľké množstvo pretekárov utrpenie. Počas nácviku streľby vystrieľa Alžbeta od 30 do 100 nábojov. „Všetko závisí od časového priestoru. Špecialista na streľbu, Ladislav Mäsiar, ešte len bude mať čo robiť. Na výborné výsledky z úvodu sezóny by Alžbeta rada nadviazala na marcových majstrovstvách Slovenska a zimnej Kalokagatii, kde sa objaví nielen v klasickom lyžovaní, ale aj v biatlone.
DOPOSIAĽ NEZOSTÚPIL ZO STUPŇA VÍŤAZOV
Juraj Podstrelený je aktuálne najlepším pretekárom ŠK Meteor Dolný Kubín. Biatlonu sa venuje už desať rokov. Aj vzhľadom na to tvrdí, že by ho už nemalo nič prekvapiť. V šiestich rokoch skúša mladý Juraj prvýkrát obuť si bežky. „Dva roky sme sa prakticky len hrali. Technika sa síce zlepšovala, ale dôslednejší tréning sme začali realizovať neskôr.“ Dnes už ako šestnásťročný sa radí k absolútnej slovenskej špičke na Slovensku. Vo svojej kategórii sa naháňa o víťazstvá s Tomášom Hasilom z Ostrblia. „Spomedzi ostatných pretekárov osrblianskeho klubu je práve Tomáš mojim jediným konkurentom. Nechcel by som však pôsobiť v tomto klube. Nepáčia sa mi niektoré praktiky,“ vysvetľuje Juraj.
Podobne ako Alžbeta Majdišová trénuje Juraj pod trénerskou taktovkou Jindricha Lonského a L. Mäsiara. Vzhľadom na vek už stihol absolvovať prvky prípravy, ktoré sú bezprostredne späté s vrcholovým športom. „Mám za sebou predsezónne spiroergometrické vyšetrenie, ktoré mi naznačilo, že máme za sebou kus dobrej práce.“
Odmalička skôr inklinoval k voľnej technike než ku klasike. Juraj potvrdzuje, že bez dobrej voľnej techniky sa biatlonové preteky vyhrávať nedajú. Svoje bežecké prednosti využíva aj v pretekoch klasického lyžovania, kde je, na rozdiel od biatlonu, vyššia konkurencia. „Bežecká príprava sa v podstate neodlišuje od tréningu bežcov-lyžiarov. Presne ako oni absolvujeme podobne ťažké tréningy previazané s vytrvalosťou, len s tým rozdielom, že veľa času nám zaberá nácvik streľby.“ Dnes mu bežecký tréning trvá okolo hodiny a stihne odbehnúť vyše 20 kilometrov.
Prvé úspechy Juraj Podstrelený zaznamenal už v roku 2003, keď sa stal biatlonovým kráľom v kategórii mladších žiakov. Doposiaľ zo stupňov víťazov v rámci majstrovstiev Slovenska „nezliezol“.
Ciele do nadchádzajúcich pretekov má Juraj jasné. Uspieť na majstrovstvách Slovenska a umiestniť sa do 3. miesta v rámci Slovenského pohára.
Po olympijských úspechoch Mareka Matiaška a Martiny Halinárovej nevedno, či sa niekedy niekomu v budúcnosti ešte niečo také podarí. Snáď bude pri tom opäť niekto z Oravy.