Smrtiaca lavína na Kubínskej holi opäť “ožije”

Písal sa rok 1968. Študenti elektrotechnickej fakulty Vysokej školy technickej z Brna majú v polovici januára absolvovať povinný lyžiarsky kurz. Pre mnohých je práve zápočet z lyžiarskeho výcviku poslednou povinnosťou do uzavretia zimného semestra. Po nár


očnom skúškovom období sa týždeň na horách javí ako príjemná ponuka. Výcvik má prebiehať od 14. do 21. januára na Kubínskej holi. Okrem 50-tich študentov sa ho zúčastnia aj vedúci výcviku Eduard Hrazdíra a odborný inštruktor Rastislav Šmuk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvyšší bod Oravskej Magury patrí v 60-tych rokoch minulého storočia k najobľúbenejším lyžiarskym strediskám Západných Tatier. Chata na Kubínskej holi, na ktorej sú brnenskí vysokoškoláci ubytovaní, spĺňa všetky predstavy zimného dovolenkára: vlek v jej blízkosti, krásna príroda, pokoj a pohodlie. Chatu prevádzkuje Miloš Nemec s manželkou. Žijú tu spolu s 3-ročnou dcérkou. Ani oni ešte netušia, že sa stanú aktérmi nešťastia známeho ako Kubínska alebo Biela tragédia. Vzhľadom na počet zasypaných osôb je to v tom čase najväčšia lavínová katastrofa v Československu.
Prvý deň na lyžiach vôbec nenasvedčuje tomu, že by sa na takom idylickom mieste mala odohrať čierna tragédia. Študenti sú rozdelení do družstiev a začínajú s výcvikom.
Svah Kubínskej hole patrí k stredne lavinóznym. Najkritickejším bodom je jeho južná časť. Tá, na ktorej sa vysokoškoláci lyžujú... Lavinózny charakter svahu však sám osebe ešte nemusí znamenať istú katastrofu. V tomto prípade situáciu značne skomplikuje počasie. Po koncoročnom oteplení prudké mrazy vytvorili na Kubínskej holi z roztopeného snehu hrubú ľadovú kôru. Neskôr sa na nej usadí silná vrstva čerstvého snehu. Spojenie vrstvy s ľadom je veľmi labilné. O lavínovom nebezpečenstve na horách pravidelne informuje vo svojom vysielaní Československý rozhlas. Aj 11. januára 1968 hlási lavínové nebezpečenstvo v oblasti Kubínskej hole. Vedeniu zájazdu však táto informácia ujde a študenti, tešiaci sa na zimné dobrodružstvo, správu tiež nepočuli.
Je 16. január ráno. Na Kubínskej holi vládne hmla, fúka severozápadný vietor a teplota dosahuje mínus 1o Celzia. Po raňajkách o deviatej sa všetci účastníci zájazdu vyberú na lyže. Už o štvrť na jedenásť sa bez akéhokoľvek predošlého varovania prirúti rýchlosťou blesku snehová smršť. Z výšky vyše tisíc metrov sa spustí obrovská lavína a zasype všetkých na svahu. Lavínová halda je dlhá asi 1200 m, 450 m široká a zosunie sa pri nej 360 tisíc m3 snehu. Najväčšia dosiahnutá rýchlosť, ktorou sa rúti, je 100 km/h. Šťastím v nešťastí je hĺbka lavínovej haldy. Vďaka tomu, že nie je príliš veľká, niektorí zasypaní sa dokážu vyhrabať sami. Ako prvý sa spod snehu dostáva E. Hrazdíra. Nasledujú ho ďalší. Vedúci výcviku začne okamžite konať. Keďže v chate nefunguje telefón, pošle inštruktora Šmuka do najbližšej dediny Záskalie po pomoc. Spolu so zúfalými chatármi hľadá ich malú dcérku. Dievčatko je v šoku, ale žije. Pod vedením Hrazdíru sa chatári a nezranení študenti snažia čo najrýchlejšie vyslobodiť zasypaných spolužiakov. Ich prácu sťažujú polámané stromy, ktoré so sebou strhla lavína. Na svahu sa za polhodinu podarí spod lavíny vyslobodiť takmer všetkých zasypaných. Okolo jednej prichádza R. Šmuk do Záskalia. Odtiaľ zavolá pomoc. Okamžite sú v pohotovosti zdravotníci, horská služba, armáda, polícia...

SkryťVypnúť reklamu

Medzi študentmi vytiahnutými spod spadnutého snehu dvaja nejavia známky života. Štyria naďalej zostávajú pod lavínou. Kvôli mimoriadne zlému prístupu do terénu príde prvá skupina záchranárov na miesto nešťastia až o pol štvrtej. Sú to vojaci s dvoma vojenskými lekármi. Pridajú sa k nim štáby Horskej služby Dolný Kubín a Roháče. Na vyslobodzovaní posledných štyroch nezvestných pracujú okrem odborníkov aj zamestnanci závodu Kovohuty Istebné. Večer príde posila z Horskej služby Vysoké Tatry s lavínovým psom. Záchrannej akcie sa účastní celkovo 120 ľudí. O pol siedmej večer nájdu záchranári ďalšie tri mŕtve telá. Ležia v tesnej blízkosti. Pod snehom sa stále nachádza ešte jeden študent. O druhej hodine v noci však musí byť pátranie po ňom, kvôli totálnemu vyčerpaniu záchranárov, prerušené. Pokračujú o šiestej ráno. O trištvrte na deväť lavínový pes označí miesto v snehu. Záchranári vytiahnu poslednú obeť. Príčinou smrti šiestich mladých ľudí je udusenie. Všetci mali 19 rokov.
V súvislosti s prípadom tragédie na Kubínskej holi vznesie vyšetrovateľ Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici obvinenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Počas vyšetrovania sa objavili protichodné verzie pripisujúce vznik katastrofy rozdielnym príčinám. Najbúrlivejšie debaty a najväčšie emócie však spôsobila otázka, kto za nešťastie niesol zodpovednosť. Zistilo sa totiž, že Kubínska chata nebola na prípad lavínového nešťastia pripravená. V jej základnej výbave chýbala napríklad aj vysielačka. Rodičia zosnulých a zranených študentov preto napísali sťažnosť vtedajšiemu prezidentovi republiky. Vyšetrovateľ krajskej prokuratúry rodičom odpovedal, že hoci sa v tomto prípade pochybilo, nespravilo sa tak úmyselne a zodpovednosť zaň nenesie nikto konkrétny. Oficiálny záver prípadu znie: K pádu lavíny v blízkosti chaty na Kubínskej holi a jej následkom nedošlo takým konaním žiadnej osoby, ktoré by bolo možné označiť za trestný čin, priestupok alebo previnenie.

SkryťVypnúť reklamu

PO ZLOČINOCH TRAGÉDIE
V predchádzajúcich riadkoch sme vyrozprávali udalosti tragédie, ktorá sa stala takmer pred 40-timi rokmi na svahoch Kubínskej hole. Napriek tomu, že šlo v tých časoch o najväčšie nešťastie svojho druhu v Československu, a dodnes rezonuje v mnohých z nás, veľa informácií o tom, čo sa skutočne stalo, na verejnosť nepreniklo. Príbeh, ktorý dnes priamo na mieste pripomínajú už len pamätníky obetí, sa dostal medzi 25 najväčších tragédií Slovenska. Opisuje ich nový dokumentárny cyklus s názvom Najväčšie tragédie Slovenska. Viac svetla by mal vniesť aj do prípadu Kubínskej tragédie. V týchto dňoch ho pripravuje so svojím štábom režisér Róbert Šveda. Toho už preslávil seriál Najväčšie kriminálne prípady Slovenska, ktorý odvysielala Slovenská televízia. Najväčšie tragédie by mali byť jeho voľným pokračovaním. „Je to obdobný 25-dielny seriál, ktorý bude tentokrát vysielať televízia Markíza. Po úspechu kriminálnych prípadov odkúpila práva na výrobu formátu od producentskej spoločnosti,“ vraví Róbert. „Keď sme tvorili prvý dokumentárny cyklus, snažili sme sa, aby vyzeral úplne inak ako klasické dokumenty, ktoré boli dovtedy natočené. Robili sme to s predsavzatím obohatiť danú televíziu a priniesť divákom na obrazovky niečo nové,“ odôvodňuje úspech Najväčších kriminálnych prípadov Slovenska ich režisér.

SkryťVypnúť reklamu

CHÝBAJÚ INFORMÁCIE
O tom, ktoré z tragických udalostí sa sfilmujú, rozhodla produkcia a dramaturgia. Ide o nešťastia, ktoré majú divákov osloviť svojím príbehom, prípadne sa o nich medzi ľuďmi veľa nevie.
To je aj prípad spadnutia lavíny na Kubínskej holi. „V odborných vysokohorských časopisoch to bolo zdokumentované, celkovo navonok však informačné podlžnosti voči verejnosti stále jestvujú. My sme pri nakrúcaní vychádzali z vyšetrovacích spisov a z rozprávania aktérov nešťastia, najmä vedúceho výcviku E. Hrazdíru,“ vysvetľuje R. Šveda. Lavínový príbeh má názov Biela smrť na Kubínskej holi. Jeho nakrúcanie sa muselo viackrát preložiť kvôli nepriaznivému počasiu. Napokon sa natáčalo počas prvého februárového víkendu na svahoch Kubínskej hole a v Záskalí. Vo filme účinkujú študenti dolnokubínskeho gymnázia, oravskí záchranári a ďalší miestni dobrovoľníci. Filmový štáb si pochvaľoval spoluprácu s nimi i počasie. Problém pri práci vraj filmárom robili len náhodní lyžiari, ktorí kameramanovi vstupovali do záberov. „Keď sme pred pár dňami nakrúcali v Mengusovskej doline, zavialo nás. Zostali sme úplne odrezaní od sveta a komparzisti sa k nám nemali ako dostať. Keďže počasie sa nemalo umúdriť ani v najbližších dňoch, rekonštrukciu prípadu sme museli urobiť na inom svahu, než na akom sa katastrofa v skutočnosti odohrala.“

PILOTNÝM DIELOM BUDE PÁD LIETADLA
Kriminálne prípady Slovenska sa nakrúcali narýchlo. Preto sa jednotlivé epizódy nenatáčali ani v správnom ročnom období. Pri súčasnom filmovaní najväčších tragédií majú filmári dostatočný časový priestor. Prostredie deja by malo byť teda autentické. V týchto dňoch vznikajú tie príbehy, ktoré sa odohrali v zime. „Až na jeden letný, ktorý bude pilotným dielom. Je to pád lietadla Iljušin 18 na Zlatých pieskoch v 70. rokoch,“ upresňuje R. Šveda. V cykle predstaví dva lavínové príbehy - jeden z Mengusovskej doliny, kde trávili prázdniny gymnazisti z Komárna a vysokoškolský z Kubínskej hole. Prvý vypovedá o tragédii cez študentov, druhý je prerozprávaný vychovávateľmi, konkrétne E. Hrazdírom. „Pri natáčaní kriminálnych prípadov bolo veľmi problematické získať svedectvo od ľudí. Niektorí s tým mali morálny problém, iní sa báli. Cieľom bolo ukázať zločin najhrozivejšie, ale zároveň tak, aby nebol návodom na jeho zopakovanie. U najväčších tragédií je to postavené na ľuďoch. Tí prinášajú autentickú, emotívnejšiu stránku príbehu, nie faktografickú. Ideme po úplne inej informácii.“
Tridsaťjedenročného režiséra Roba Švedu čaká tento rok okrem premiéry dokumentu, filmový debut. Na jeseň by mal prísť do slovenských kín jeho celovečerný hraný film Démoni. Práca na dokumentárnych filmoch mu však priniesla poznatky a skúsenosti, ktoré by ako „hraný“ režisér pravdepodobne nikdy nezískal. „Spoznal som veľmi veľa dobrých ľudí. Dokonca som našiel takých, s ktorými si viem predstaviť spoluprácu aj pri svojich ďalších hraných filmoch.“

Poďakovanie za ochotu a trpezlivosť pri nakrúcaní dokumentárneho filmu Biela smrť na Kubínskej holi patrí vedeniu Gymnázia P. O. H. v Dolnom Kubíne, jeho študentom, dobrovoľníkom záchrannej služby, koordinátorovi Jánovi Kurucovi, pamätníkom tragickej udalosti, ktorých zastupoval Vladimír Tőlky, a celému realizačnému tímu.
Angelika Fogášová, koordinátorka spolupráce

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu