súčasťou dlhej série bez prehry. Ambície klubu a hráčov pred sezónnou 2006/2007 siahali k najvyšším métam. Tieto počiatočné úvahy sa nenaplnili. Dolnokubínčania okupujú spodok druholigovej tabuľky a budú radi ak nezostúpia. Pre oravský futbal by to rozhodne nebolo dobré.
Aké ambície vkladajú do jarnej časti hlavní činovníci MFK Dolný Kubín? Opýtali sme sa manažéra klubu Jozefa Dávida.
Predsezónne úvahy zo strany futbalového fanúšika, funkcionára a samotných hráčov Dolného Kubína boli vyššie a nezodpovedajú tomu, kde sa dnes mužstvo nachádza. V čom vidíte dôvody nevýrazného pôsobenia Dolnokubínskych hráčov v II. lige?
Vidím to v troch dôvodoch. Očakávali sme, že mužstvá zo stredu a východu Slovenska nebudú na takej kvalitatívnej úrovni. Predpokladalo sa, že nadviažeme na úspechy z predchádzajúcich období. V priebehu letnej prestávky sme v základnej zostave vymenili piatich hráčov. Ukázalo sa, že na zohratosť hráčov potrebujeme viac času. Počas súťaže je to už ťažké. Samozrejme v neposlednom rade treba priznať, že po víťaznom zápase v Slovenskom pohári s prvoligovou Podbrezovou, si viacerí mysleli, že víťazstvá budú prichádzať automaticky. Bohužiaľ, skutočnosť bola iná. Už v nasledujúcom zápase proti rezerve Podbrezovej sme zaváhali. Nasledoval nevydarený zápas s Liptovským Mikulášom. Po piatich kolách sme zistili, že aj prehrávame. Mužstvo na to z jarnej časti predchádzajúceho ročníka nebolo zvyknuté. Znížila sa sebadôvera hráčov. Zmenili sme trénera, pričom musím podotknúť, že Stanislav Smolka odišiel sám. Na jeho miesto prišiel František Karkó, ktorý mal iný štýl trénovania, vedenia zápasov a v neposlednom rade presadzoval iný herný štýl. Hráči mali do určitej miery problém s týmto herným štýlom. Kým si naň zvykli, ocitli sme sa tam, kde sme.
Načrtli ste rozdielnosť práce trénera Stanislava Smolku a Františka Karká. V čom sa ich trénerská činnosť odlišovala?
Za trénera S. Smolku sme trénovali systémom 4-4-2. Vychádzal z toho, že poznal typológiu hráčov zo skoršieho trénovania. František Karkó presadzoval systém 3-5-2. Naši hráči si naň dlho nevedeli zvyknúť. Po pár kolách aj on zistil, že je potrebné vrátiť sa k pôvodnému modelu. Súťaž už však bola rozbehnutá a družstvo si neverilo. Keď prehráte vo Vranove 1:5, na psychike to nepridá. Boli však aj zápasy, ktoré sme prehrali nešťastne, napríklad so Spišskou Novou Vsou.
Nemyslíte si, že aktuálna pozícia dolnokubínskeho futbalu môže vyplývať z určitej neskúsenosti hráčov. Viacerí z nich takú kvalitnú súťaž doposiaľ nehrali.
Ako som spomenul, nečakali sme, že mužstvá z východu Slovenska budú také kvalitné. V porovnaní s nižšou súťažou je to markantný rozdiel. V III. lige sa približne vedelo, ktoré celky sú kvalitnejšie, na ktoré sa máme skoncentrovať, a ktoré tímy majú slabšiu výkonnosť a tie naši hráči bez problémov zvládli. V tejto súťaži prišli zrazu súperi, ktorí sú na úrovni kvalitných celkov III. ligy. Nevidel by som to v neskúsenosti hráčov. Hráči ako Juraj Siman či Adrián Kubáni skúsení sú. Problém je skôr v neustálom potvrdzovaní výkonnosti mužstva.
František Okoličáni sa pred začiatkom súťaže vyjadril, že chce do dolnokubínskych radov predovšetkým futbalistov z Oravy. Ste v situácii, že k posilneniu kádra pravdepodobne príde. Siahnete opäť po oravských hráčoch?
Veľmi dobre poznáme situáciu hráčskeho trhu na Orave. Vieme, kde sa ako robí a kde sú kvalitní hráči, schopní hrať II. ligu. Musím skonštatovať, že zohnať hráča z Oravy na II. ligu, je problém. Mal by spĺňať nielen hráčske kvality. Problémom je zamestnanie. Plánujeme však pracovať s mladšími hráčmi Oravy, pretože si myslíme, že Dolný Kubín je pre nich, čo sa týka organizácie klubu a tréningového rastu, na Orave najlepší. Veríme, že si dokážeme v našich podmienkach vychovať hráča II. ligy. Ak sa pozrieme do iných mužstiev, vidíme, že sú tam dvaja-traja ťahúni, ktorí majú skúsenosti s vyššími súťažami. Preto by sme sa chceli posilniť o hráčov mimo oravského regiónu.
Určite existujú aj konkrétnejšie dôvody, prečo sa nenachádzate v kľudných vodách.
Najkonkrétnejšie hovoria štatistiky. Najviac gólov sme inkasovali a najmenej sme vsietili. Treba však povedať, že dolnokubínske mužstvo je absolútne amatérske. V lepších kluboch je to postavené na dvoch, prípadne troch poloprofesionáloch, nejakých amatéroch a mladých hráčoch. U nás je to postavené na amatérskych základoch. Hlavne čo sa týka podmienok. Preto by sme chceli na jar získať hráčov kvalitnejších, aby vzniklo to, čo som načrtol. Poloprofesionáli, amatéri a mladí hráči.
Máte už v hľadáčiku konkrétnych hráčov?
Máme.
Ktorí hráči sú podľa vás oporou mužstva?
Myslím si, že Martin Čučka. Svedčí o tom aj účasť v jedenástke stredoslovenského kraja. Juraj Siman, Michal Gonda a Michal Drengubiak.
Dolnokubínčania sú odhodlaní v II. lige zotrvať. Angažovaním bývalého asistenta reprezentačného trénera Petra Zelenského sa najlepšiemu celku Oravy naskytá možnosť „infiltrácie“ lepších tréningových postupov. Počíta sa, že Peter Zelenský svojou prácou zanechá v Dolnom Kubíne rozsiahlu stopu v celkovej koncepcii tréningu na všetkých stupňoch vývoja.
Po prvý krát majú dolnokubínski hráči možnosť pripravovať sa na umelej tráve. Doposiaľ za ňou museli cestovať. To je len pár faktorov, ktoré napomáhajú teórii nevypadnutia z druhej ligy. Jozef Dávid spomínal výchovu mladých hráčov. Po nastúpení terajšieho vedenia klubu sa práca s mládežou veľmi zefektívnila. Príkladom sú úspechy žiakov pod vedením Pavla Baču. Funkcionári klubu vyvíjajú úsilie, ktoré má II. ligu zachrániť. Je však pravdou, že to nerobia spôsobom ala Abramovič. Prioritu má celkový chod klubu. Nielen A mužstvo.