Utorok, 19. september, 2017 | Meniny má Konštantín
BASKETBAL

Dolnokubínčania prelomili trojzápasovú sériu prehier

Extraligoví basketbalisti Dolného Kubína nastupovali do „existenčného“ súboja s Levičanmi po troch prehratých zápasoch za sebou s cieľom preraziť smolu z týchto stretnutí.

Extraliga - muži:
BK Dolný Kubín – BK Levice 84:82 (21:34, 37:54, 57:66)
Trojky: 7:7
Fauly: 24:22
Trestné hody: 15/20:19/25
Zostavy a body:
BK Dolný Kubín: Velčič 22, Zotov 15, Klein a Novák po 12, Barišič 8 (Dubovský 5, Števuľa a Strapec po 4, Koczkáš 2)
BK Levice: Jugo 20, Jankovič 19, Jurík 16, Krkoš 12, Lukjanec 5 (Brliť 7, Lutovský 2, Kollár 1, Danielič a Matúš Halmeš 0)
Úvod začali dobre, viedli 4:0, na čo úspešne trojkoval hosťujúci hráč v drese Levíc, veterán Lukjanec, čo hostí povzbudilo. Začali sa lepšie koncentrovať a postupne preberať iniciatívu do svojich rúk. Domáci Novák ešte korigoval výsledok trojkou na 9:12, ale vzápätí začala katastrofa. Domáci zbytočne znervózneli, faulovali a hostia šnúrou úspešných hodov postupne získali až 13-bodový náskok po 1. štvrtine.
Podobný priebeh mala aj druhá štvrtina. Domáci kazili jednu akciu za druhou, zbytočne strácali lopty, čo hostia využili až na neuveriteľný 25-bodový náskok (vyznamenali sa hlavne Jugo a Jankovič) v 19. minúte stretnutia. V závere štvrtiny trochu zmiernili hru, čo domáci využili a náskok znížili na polčasových 17 bodov.
Prestávka v dolnokubínskej šatni bola určite horúca, lebo po výmene strán nastúpili v dresoch domácich „vymenení“ hráči. Za 5 minút prakticky nedovolili hosťom vystreliť na svoj kôš, zásluhou vynikajúceho Zotova a kapitána Kleina uštedrili súperovi 11-bodovú šnúru a znížili stav na rozdiel 6 bodov. Levičania sa spamätali a minútu pred koncom 3. časti hry viedli znova o 13 bodov. V závere domáci úspešnými trestnými pokusmi Števuľu a košom Nováka korigovali stav na 9-bodový rozdiel.
Posledná časť hry bola skutočne drámou. Škoda, že ju nevidela časť z početnej diváckej kulisy (500 divákov), ktorá v priebehu polčasovej prestávky znechutená slabou hrou odišla z haly.
V úvode úspešne zakončil trojkou Velčič, na druhej strane mu kontroval Jurík. Následne však Novák ďalšou trojkou vyslal pokyn do útoku. K úspešným zakončeniam Velčiča sa pridali aj ďalší hráči. Výborne vypomáhal Zotov, ktorý bol vždy na správnom mieste a náskok hostí sa začal neuveriteľne znižovať. V 37. minúte viedli hostia už iba o bod. Minútu pred koncom získali znovu 3-bodové vedenie, ale 49 sekúnd pred koncom zápasu Klein zázračnou trojkou vyrovnal stav zápasu na 80:80. Levičania po vypichnutí lopty Strapcom stratili útok a Strapec s prehľadom získal domácim 2-bodové vedenie. Krkoš však znovu vyrovnal.
O šťastný záver sa postarali Klein s Velčičom. Klein, ktorý úspešne vnikol pod kôš, namiesto streľby nahral Velčičovi, ktorý chladnokrvne, a dokonca faulovaný, 2 sekundy pred koncom zápasu premenil. Aj keď následný trestný hod sa odrazil od obruče, domáci už plne kontrolovali posledné okamihy stretnutia. Dokázali, že ani jeden zápas nie je vopred prehratý.
Víťazstvom padol istotne kameň zo srdca tak trénerovi Ľ. Doušekovi, ako aj ostatným hráčom.

1. dorastenecká liga
juniori – východ
BK Dolný Kubín – ŠPD Rožňava 84:77 (42:36)
Body DK: J. Záhora 24, Šaffo 23, M. Vaňko 19, P. Diežka 12, Blcháč 4, K. Vaňko 2
Aj juniorské družstvo má ešte šancu bojovať v druhej skupine celoslovenskej juniorskej ligy. Podmienkou bolo zdolať na domácej pôde súpera z Rožňavy, s ktorým na jeho palubovke dolnokubínski juniori nešťastne prehrali o l bod. Chlapci sa odvážne pustili do svojho súpera. S prehľadom kontrolovali hru a ako sa neskôr ukázalo, už v prvej štvrtine, najmä zásluhou P. Diežku, Šaffa a Záhoru, získali potrebný náskok. V ďalšej časti hry hostia priebeh zápasu, hlavne zásluhou svojho najlepšieho strelca Galoviča, vyrovnali. V polčase však viedli Oravci o 6 bodov. Vyrovnaná bola aj druhá polovica zápasu, kedy sa k úspešným domácim strelcom pridal M. Vaňko. Pomáhali aj ostatní a nedovolili súperovi zmeniť scenár zápasu.
Chlapci ukázali, že aj v malom počte vedia hrať basketbal a v budúcnosti môžu byť pod vedením kvalitného trénera, akým je ich súčasný tréner J. Lovík, zárukou ďalšieho pokračovania tohto prekrásneho športu na Orave.
1. dorastenecká liga - kadeti
BK Dolný Kubín – B.S. C. Bratislava 83:103 (40:58)
Body DK: Duraj 28, J. Mikuš 18, A. Záhora 1, Včelka 8, Mirovič 7, Kaprálik 5, M. Bruncko 4, Lipka 2
Kadeti nastúpili proti súperovi z hlavného mesta Slovenska oslabení o troch zranených hráčov. K dlhodobo nehrajúcemu Andrejovi Diežkovi sa pridali kapitán družstva, člen reprezentačného výberu Slovenska Matej Ondrejka i ďalší hráč základnej zostavy Hackenberg. Aj keď sa ostatní hráči snažili, s výnimkou 3. časti hry vždy ťahali za kratší koniec. V súboji družstiev, vedených dvomi bývalými vynikajúcimi reprezentačnými hráčmi J. Lovíkom a P. Orglerom, bol tentoraz úspešnejší bratislavský tréner.
Majstrovstvá oblasti krajov ZA, BB, TN – starší žiaci
BK Dolný Kubín – ŠKP Banská Bystrica 53:59 (17:29) a 43:58 (26:26)
Body DK: Jurík 31, Grenčík 28, Kratochvíl 17, Sklárčik 6, Marton a Gerát po 4, Timko a Krupa po 3
Podobne ako kadeti, aj zverenci R. Eliaša nastúpili proti svojmu súperovi početne výrazne oslabení. S fyzicky zdatnejšími rovesníkmi z Banskej Bystrice nedokázali ani v jednom zápase nájsť recept na ich rýchlu hru a zaslúžene obidva zápasy prehrali.
Nedeľa 21. januára
1. dorastenecká liga - kadeti BK Dolný Kubín – MBK Karlovka Bratislava 47:87 (18:42)
Body DK: Duraj 18, A. Záhora10, Mirovič 6, M. Bruncko , J. Lipka a Mikuš po 4, Kaprálik 1
Kadeti v nedeľu privítali druhého z troch bratislavských ligových celkov. Podobne ako v sobotňajšom zápase nedokázali nájsť účinnú zbraň na súperovu hru. S výnimkou 3. štvrtiny vždy ťahali za kratší koniec.
Pozvánka na basketbal:
BK Dolný Kubín pozýva svojich fanúšikov na extraligový zápas BK Dolný Kubín – BK ACLB Spišská Nová Ves, ktorý sa uskutoční v stredu 24. januára o 18:00 h v ŠH Koniareň v Ružomberku. Sponzorský autobus odchádza o 17:00 h spred budovy pošty v Dolnom Kubíne.