d zavíta na poľnohospodárske družstvo v Čimhovej. Pri svojej poslednej návšteve neodolal a urobil pre našu redakciu s predsedom tunajšieho družstva LČV so sídlom v Čimhovej Vítom Čelkom krátky rozhovor.
Družstvá sú v dedinách dôležitými zamestnávateľmi. Koľko ľudí zamestnávate, aké veľké je vaše stádo hovädzieho dobytka a akú má úžitkovosť?
Družstvo chová zhruba 1 000 kusov hovädzieho dobytka a taký istý počet oviec. Máme 400 dojníc pinzgauského dobytka a časť stáda je krížená s červeným holštýnom. PD má štatút šľachtiteľského chovu a pinzgauské stádo tvorí génovú rezervu plemena. V kontrole úžitkovosti dosahujeme úžitkovosť v priemere 5 000 kg mlieka na dojnicu za rok. Družstvo hospodári na výmere 200 hektárov poľnohospodárskej pôdy a zamestnáva 40 ľudí.
Čo zbieranie medzinárodných skúseností? Dostáva sa vám za vašu prácu aj uznania?
Na Slovensku pôsobí Zväz chovateľov pinzgauského dobytka so sídlom v Liptovskom Mikuláši, ktoré prezidentom je Ján Paciga z a.s. Agria Liptovský Ondrej. Ja zastávam funkciu viceprezidenta. V ostatných rokoch sa rozbehla aj spolupráca na medzinárodnej úrovni, ktorú zastrešuje Svetový zväz chovateľov pinzgauského dobytka so sídlom v Maishoffene v Rakúsku. Mali sme možnosť poznať chov tohto dobytka aj vo vzdialených krajinách, ako je Austrália, Brazília a Kanada. Vo všetkých týchto krajinách vrátane Južnej Afriky je tento chov na vysokej úrovni. Zaujímavosťou je zameranie chovu dobytka, pretože v týchto krajinách sa sústreďujú hlavne na chov kvalitného hovädzieho mäsa. Ako kombinované plemeno „mlieko – mäso“ sa pinzgauský dobytok chová len v Európe. V prvom rade v krajine pôvodu v Rakúsku, v horskej oblasti Pinzgau. Ale aj na Slovensku, Rumunsku a sporadicky i v okolitých štátoch strednej Európy.
So zvieratami LČV Čimhová sa pravidelne zúčastňujeme národnej výstavy Agrokomplex v Nitre a Chovateľského dňa pinzgauského plemena v Podturni na Liptove. Za posledné roky bolo PD Čimhová ocenené 4-krát Zlatým kosákom, čo je najvyššie ocenenie ministerstva pôdohospodárstva.
Na chov akého plemena sa zameriavate u oviec a ako ich speňažujete?
Chováme zhruba 1 000 kusov zušľachtenej valašky, ktorá má trojstrannú úžitkovosť: mlieko – mäso – vlna. Žiaľ, tretia komodita - vlna nám vyvoláva trpký úsmev na tvári, pretože nákupná cena za 1 kg vlny je 16,50 Sk, čo nepokryje ani náklady na strihanie jednej ovce. Pritom naše ovce musíme strihať dvakrát do roka. Bahnice dojíme v modernej dojárni a mlieko predávame do Liptovskej mliekárne.
Aké máte plány na tento rok?
V minulom roku sme začali s ekologickým poľnohospodárstvom na celej výmere obhospodarovanej pôdy. V roku 2007 chceme v tom pokračovať, pretože okolo nás sú národné parky a chránené krajinné oblasti. Tie pomerne dosť obmedzujú intenzívne hospodárenie, rovnako ako aj to, že v katastri našich obcí sa nachádzajú chránené náleziská rastlín a živočíchov. Preto sme boli nútení obmedziť rozsah používaných chemických prípravkov a umelých hnojív. Ako doplnkovú činnosť sme si zvolili agroturistiku, ktorá by mala nahradiť výpadok v intenzite prvovýroby. Zrekonštruovali sme jednu budovu na penzión Pínia. Pri ňom je malá obôrka divej zveri. Sú tu daniele, muflóny a jeden srnček. Turisti majú jedinečnú možnosť vidieť zver zblízka. A je o to veľký záujem. Príďte sa pozrieť, aj ochutnať oravské špeciality z kuchyne penziónu.
Autor: lv