Murín nám povedal, že ide o abnormálne počasie. „Na zimu bez snehu a s takýmito teplotami si v Lesnej nepamätám. Boli tu už síce zimy, keď bolo v januári menej snehu, ale okolo Troch kráľov, teda o takomto čase, bývali mrazy mínus 20 - 30 stupňov,“ pripomenul. „Takéto počasie tu býva skôr v apríli. Ale počítam, že zima a sneh ešte prídu. Možno aj v marci alebo v máji. Pochybujem, že by tu bola zima bez snehu a mrazov.“
Oravskolesňania však za snehom a mrazmi nebanujú. Väčšine z nich teplé počasie vyhovuje. „Je to pre nás dobre, lebo nemusíme stále odpratávať sneh a ušetríme na kúrení. Ja bývam našťastie pri ceste, ale tí, čo bývajú ďalej, mali vlani s odpratávaním snehu veľké problémy,“ povedala nám mladá žena, ktorú sme stretli v centre obce. „Pri takomto počasí plačú len vlekári a majitelia rekreačných zariadení,“ dodal iný obyvateľ Oravskej Lesnej.
Teplé počasie zatiaľ uľahčuje aj rozpočtu obce. Ako nám povedal starosta Albín Viater, zimnú údržbu ciest robili iba okolo 10 dní v novembri a jeden týždeň v decembri. Ale zima to ešte môže dohnať a ušetrených prostriedkov nemusí byť veľa. Na záverečný účet za zimnú údržbu musia počkať do konca zimného obdobia.
„V turistike pracujeme už 13 rokov, ale toto tu ešte nebolo,“ neradostne skonštatoval riaditeľ miestneho hotela Tyrapol Pavol Oparty. Do Oravskej Lesnej chodia ľudia na lyžovačku a na zimnú rekreáciu, ale pri momentálnom počasí začali záujemcovia rezervované pobyty odhlasovať. „Dosiaľ sme to ešte tak nepocítili, na Silvestra a Nový rok sme mali obsadené. Ale horšie je to s pobytmi hlavne teraz od 15. januára. Poliaci sa už odhlasujú. Pri takýchto teplotách nie je možné ani umelé zasnežovanie a ani náhradné programy nie je možné zabezpečiť. Ale na druhej strane teplé počasie umožňuje pokračovať vo výstavbe cesty Orava – Kysuce a tak tu máme ubytovaných robotníkov, ktorí tu robia. Stratu nám to vykrýva len sčasti, ale až tak veľmi neplačeme,“ povedal nám P. Oparty. Navyše riaditeľ hotela očakáva, že ak nasneží, sneh môžu mať v Oravskej Lesnej ešte v marci, keď už inde možno nebude. Okrem toho spoločnosť Tyrapol v apríli dokončí výstavbu rekreačno - rehabilitačného centra, ktoré bude prepojené s hotelom. „Keď bude otvorené toto centrum, nebudeme mať taký problém s hosťami,“ pripomenul riaditeľ. V novom zariadení bude bazén, sauny, fitness, solárium a rehabilitačná časť pre výkon zdravotníckych výkonov podľa indikácie lekára. Stavba bola realizovaná s podporou eurofondov, pričom rozpočtované náklady predstavujú sumu 34 miliónov korún.
Poskytovatelia ubytovacích služieb teda nie sú pri abnormálnej zime úplne bezmocní. Najhoršie sú na tom majitelia lyžiarskych stredísk. Na Kohútiku, kde sme sa boli pozrieť, nebolo v stredu minulý týždeň ani živej duše. Dokonca ani na chate sme nikoho nenašli – na dverách bol iba rukou napísaný odkaz „Nájdete nás na sedačke“. Lyžiarske terény pri troch vlekoch boli bez snehu, mokré, blatisté. Ktovie, kedy toto stredisko, do ktorého noví majitelia veľa investovali, túto zimu znova ožije. Ako sme sa dozvedeli, naposledy sa tu lyžovalo niekoľko dní pred Silvestrom.
Cestári, motoristi, ale i všetci tí, čo šetria na kúrení, na túto zimu zatiaľ nenadávajú. Ale majitelia rekreačných zariadení a lyžiarskych stredísk čakajú na sneh ako na spasenie.