Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Najlepší športovci Oravy v roku 2006

Každý záver roka je v ostatnom období spätý s množstvom ankiet. Redakcia MY Oravské noviny sa snažila vytipovať desiatku najlepších športovcov Oravy v roku 2006. Tých „naj“ sme vyberali podľa najlepšieho vedomia a svedomia, aj keď podobné hodnotenie nikdy


nemôže byť stopercentne objektívne. Vychádzali sme však z poznatkov, ktoré sme nazhromaždili za celý kalendárny - pre Oravu športovo veľmi úspešný - rok. Hneď v úvode roka nás potešil skiatlonista Martin Bajčičák zo Zákamenného. Ten síce nenaplnil predolympijský medailový sen, ale rozhodne „donútil“ všetkých fanúšikov zaťať prsty pred televíznou obrazovkou. Titulom majstra sveta v silovom trojboji prekvapil Rabčičan Dušan Brenkus. V závere roka vynikli vo svete armwrestlingu ďalší dvaja Oravci: Ľubomír Jagnešák z Rabče a Peter Kasan z Vavrečky. O výkonoch elitného motokrosára Štefana Svitka zo Žaškova stačí povedať jedno - ďakujeme. Erik Jendrišek z Dlhej nad Oravou sa stal kráľom futbalovej Corgoň ligy a dolnokubínski kulturisti Peter Kokoška a Peter Tatarka sa skvele predviedli na majstrovstvách sveta i Európy. Medzinárodné skúsenosti získavajú nádejní vzpierači ŠK Olympia Bobrov - Lukáš Kožienka a Ondrej Kružeľ. Tí sú nasledovníkmi skvelého Ondreja Kutlíka, ktorí bol súčasťou majstrovstiev Európy a sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Martin Bajčičák sa opäť zaradil k najlepším
Na tohtoročných zimných olympijských hrách v Turíne chcel Martin Bajčičák atakovať medailové pozície. Chcel tak nadviazať na predchádzajúcu sezónu, keď ako prvý slovenský bežec na lyžiach zvíťazil vo Svetovom pohári a na Majstrovstvách sveta 2005 v Oberstdorfe skončil štvrtý. Napriek viacerým nepriaznivým vplyvom podával Zákamenčan bravúrne výkony. Skiatlon je novodobá disciplína v rámci olympijských disciplín. Pri kontaktom behu je jednou z najdramatickejších. Celé Slovensko a najmä Orava takmer nedýchali, keď na obrazovkách uvideli Martina v slovenskom drese na vedúcej pozícii. V konečnom zúčtovaní obsadil 8. priečku. Spoločne s Ivanom Bátorym získal 8. priečku aj v tímovom šprinte. Martin Bajčičák je rozhodne súčasťou výkladnej skrine slovenského lyžovania. Aj keď v rámci občianskeho združenia slovenského lyžovania mali v ostatnom čase nesmierne problémy. V priebehu roka odišiel z postu hlavného trénera Ivan Hudač. Situáciu vyriešil príchod Petra Bartoňa, ktorý začínal bežeckým lyžovaním, aby neskôr presedlal na duatlon. K lyžovaniu ho dotiahlo viacero túžob. Jednou z nich je dosiahnuť prostredníctvom Martina Bajčičáka na svetové méty. Sezóna 2006/2007 je poolympijská. Celé reprezentačné družstvo bežeckého lyžovania má za sebou náročnú prípravu vo Fínsku. Do akej miery sa ju podarí zúročiť, to ešte len uvidíme. Martin Bajčičák rozhodne však vo svete lyžovania nepovedal posledné slovo.

Skryť Vypnúť reklamu

Dušan Brenkus chce siahať už len na najvyššie priečky
Pre silové športy majú oravskí rodáci opodstatnené predpoklady. Len nedávno sa v belgickom Gente konali majstrovstvá sveta v silovom trojboji organizácie GPC. Dušan Brenkus reprezentoval Slovensko i Oravu v kategórii masters s hmotnostným obmedzením do 100 kilogramov. Osobným rekordom 200 kilogramov v benchpresse deklasoval zostávajúcu konkurenciu a s prehľadom získal titul majstra sveta. Dušanovi Brenkusovi sa vďaka tomuto titulu vrátilo všetko to, čo počas dvadsiatich rokov vkladal do športu, ktorý má najradšej.
Dušan je, mimochodom, otcom dvoch synov, ktorí sa tiež snažia kráčať v otcových šľapajach. Úspešný Rabčičan dnes už nerozmýšľa o majstrovských tituloch na Slovensku. Jeho ambície sú nasmerované k métam európskym a svetovým. V roku 2008 by sa mali konať majstrovstvá sveta na Slovensku. Dušan Brenkus verí, že práve v domácom prostredí získa svoj ďalší titul majstra sveta. V priebehu nadchádzajúceho obdobia má dostatočný priestor na zrealizovanie tohto svojho sna.

Skryť Vypnúť reklamu

Štefan Svitko – pokračovateľ legendy
O talente Štefana Svitka sa nadá pochybovať ani vo sne. Potenciál, ktorým disponuje, je konkurencieschopný aj v porovnaní s najväčšou legendou slovenského motokrosu - Jaroslavom Katriňákom. Mladý Žaškovčan zaknihoval ďalší titul majstra Slovenska. Počas celej sezóny sa s J. Katriňákom „naťahoval“ o celkové prvenstvo. Ku koncu seriálu sa miska váh priklonila na stranu mladšieho, Oravčana. Štefan, čo je potešiteľné, neustále dokazuje svoje schopnosti aj v medzinárodnej konkurencii. V novozélandskom mestečku Taupo absolvoval ďalšiu Šesťdňovú a bol jednoznačne najlepším jazdcom slovenského Trophy teamu. Jedna z najťažších súťaží v motoristickom športe jasne zdokumentovala, kam až môže v budúcnosti Štefan Svitko dospieť. Počas šesťdňovej sa neustále zlepšoval. Svojím prístupom a profesionalitou je veľkou nádejou slovenského motorizmu a pokračovateľom úspešnej kariéry Jaroslava Katriňáka. Vzhľadom na mladý vek má spomedzi ostatných adeptov najväčšie predpoklady. Štefan Svitko vie, že ich môže napĺňať už v nadchádzajúcej sezóne 2007.

Ľubomír Jagnešák a Over the top
Pre pretekára AWK Rabča bola sezóna 2006 pravdepodobne najúspešnejšia. Svoj talent začína postupne vybrusovať ako diamant. Neustály výkonnostný progres potvrdil na novembrových majstrovstvách sveta v anglickom Manchestri. Víťazstvom v kategórii do 75 kilogramov uzavrel ďalšiu, veľmi úspešnú kapitolu svojej kariéry. Už dnes je meno Ľubomíra Jagnešáka skloňované na najväčších profesionálnych armwrestlingových podujatiach. Počas tohto roka si pripísal na konto víťazstva nad takými esami ako Cvetan Gashevsky či Engin Terzi z Turecka. Jedinú prehru utŕžil s ruským reprezentantom Arsenom Lilijevom na majstrovstvách Európy v Maďarsku. „Rozhodne som na Lilijeva mal. Neviem, prečo sa v priebehu roka ďalších podujatí vôbec nezúčastňoval. Chcel som mu prehru vrátiť na záverečnej súťaži vo Varšave, ale ani tam neprišiel,“ hovorí Ľubomír Jagnešák. Dodáva, že dnes, na konci roka, je doslova opotrebovaný. Na obidvoch rukách sa mu prejavilo vynaložené úsilie z ťažkých súbojov. Zranenia, ktoré ho postihli, chce dať čo najskôr do poriadku. Jeho ambície na sezónu 2007 nie sú rozhodne skromné. Počas roka sa stretával s najlepšími borcami sveta. Najväčšou Ľubomírovou ambíciou je účasť na legendárnej scéne Over the top. Tá sa v minulosti organizovala v Las Vegas. V nasledujúcom roku organizátori predpokladajú presun do New Yorku. Nuž, uvidíme, či sa to Lubomírovi, v súčasnosti zverencovi Rustama Babayeva (v minulosti Tomáša Kiša) podarí.

Peter Kokoška potrebuje oddych
Slovenská kulturistika zaznamenala v priebehu uplynulého roka viacero významných úspechov. V neposlednom rade má na nich podiel aj Peter Kokoška z Dolného Kubína. Jeho životným snom bola účasť na majstrovstvách sveta. Ten sa toho roku naplnil. Peter Kokoška prekonal jednu z najťažších príprav v kariére. V kútiku duše dúfal, že sa prebojuje medzi finálovú päticu. Nestalo sa. Prehliadka jedného z najpopulárnejších športov v ostravskej aréne bola ukážkou absolútnej kulturistickej špičky. Konkurencia, s ohľadom na ďalší rozvoj kulturistiky, išla opäť hore. Petrova deviata pozícia bola priam pretrpená. „Neuveriteľná tvrdosť svalov prezentovaná v našej kategórii, vyrysovanie jednotlivých účastníkov mi pripadalo maximálne,“ hodnotí konkurenciu Peter. Podľa vyjadrení viacerých odborníkov Peter strácal predovšetkým v hornej časti tela. Počas roka si zaknihoval úspešné vystúpenie na majstrovstvách Európy v Bratislave, kde získal štvrtú priečku. Vďaka účasti na oboch významných súťažiach má Peter Kokoška možnosť porovnávať. Zisťil, že majstrovstvá sveta sú úplne o inom, než kontinentálna súťaž. Peter Kokoška sa v nadchádzajúcom roku zatiaľ súťažiť nechystá. „Trpí tým predovšetkým moja rodina. Nebyť sponzora na logu dolnokubínskeho klubu, prípravu na súťaž by som jednoducho nezvládol. Všetko si hradím sám a to má dosah na všetkých, ktorí sú mi najbližší,“ dodáva Peter Kokoška.

Peter Kasan a jeho životná sezóna
Peter Kasan je ďalší silový športovec Oravy, ktorý dosiahol v sezóne 2006 pozoruhodné výsledky. V priebehu roka zaznamenal neuveriteľný výkonnostný nárast. Na slovenských súťažiach takmer nenachádzal rovnocenného súpera (s výnimkou Ľ. Jagnešáka). Často prezentoval svoje schopnosti v súperení s českou jednotkou Lukášom Vrtalom, ktorého neraz „zaklincoval do stola“.
Po prvýkrát v kariére sa zúčastnil oboch najvýznamnejších podujatí - majstrovstiev Európy i sveta. Z majstrovstiev Európy v Maďarsku si odviezol piatu a siedmu priečku. Ukázalo sa, že nebyť zranenia ľavej ruky, mohol skončiť o niečo lepšie, než siedmy. Potvrdil to aj na majstrovstvách sveta v Manchesteri. Odmenou mu bola skvelá 5. priečka.
Do začiatku nadchádzajúcej sezóny sa aj Peter Kasan, podobne ako Ľ. Jagnešák, musí dať „dohromady“. Zranenia, ktoré si súťažením privodil, nemôže zanedbať. Ich doliečením dá jasný odkaz konkurencii, že s ním treba rátať. Peter Kasan má všetko pred sebou. Jeho talent a chuť na sebe pracovať sú prísľubom dobrých výsledkov aj v roku 2007.
Erik Jendrišek opäť kráľoval

Výkony Erika Jendrišeka patrili v priebehu uplynulého roka k tým príjemnejším záležitostiam vo svete futbalu, prešpikovanom škandálmi. Odchovanec klubu v Dlhej na Orave bol spoločne s Róbertom Rákom z Nitry najlepšie strieľajúcim hráčom najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Erikov koncoročný nápor na vedúcu pozíciu Nitrana bol impozantný. Obrany súperov „ničil“ predovšetkým dynamikou. Ako húfnica dokázal meniť pozíciu a vysielať jeden projektil za druhým. Po úspešnej maturite a získaní majstrovského titulu s Ružomberkom sa dalo očakávať, že po ňom siahne niektorý zahraničný klub. Viaceré polemiky o tom, že E. Jendrišek chce čo najdlhšie zostať na Slovensku, vyvrátil jeho jesenný prestup do nemeckého Hannoveru. S prestupom vznikla pre mladíka z Oravy nová situácia. V prvom rade - nie je hráčom základnej jedenástky Petra Neurerera.
Erik Jendrišek pred odchodom do Bundesligy vyhlásil: „Hannover je pre mňa veľká výzva.“ S množstva príležitostí však badať, že Erik sa trápi, podobne ako celé mužstvo. Vzhľadom na jeho vek je potrebné, aby dostal čas a aby sa celé hannoverské mužstvo vymanilo z herného kŕča. Talent, ktorým Erik Jendrišek disponuje, nie je predurčený na posedávanie na striedačke.

V roku 2006 išli plnou parou vpred
Po útlme v radoch bobrovských vzpieračov je možné sezónu 2006 považovať za „zobudenie sa z hibernácie“. ŠK Olympia Bobrov len nedávno oslávil okrúhle 30. výročie vzniku. Je to jeden z mála oravských klubov, ktoré vychovali legendy československého športu. Na úspechy staršej generácie dnes nadväzuje dvojica Lukáš Kožienka a Ondrej Kružeľ.
Lukáš Kožienka sa tento rok zúčastnil majstrovstiev Európy do sedemnásť rokov. Zo švédskej Landskrony si odniesol šiestu priečku. Ku koncu roka dokonca vyrovnal slovenský rekord v trhu a vo svojej vekovej kategórii nemá na Slovensku konkurenciu.
Podobný prípad je Ondrej Kružeľ. Ku koncu roka prekonáva slovenské rekordy v trhu i v nadhode. Siedmou priečkou na majstrovstvách Európy v talianskom Palerme sa jednoznačne zaradil k najlepším vzpieračom svojej kategórie. O Ondreja sa zaujímajú najznámejšie osobnosti vzpieračského športu na Slovensku.
Rok 2007 bude pre silných mladíkov z Bobrova zlomový. Ich ďalšie napredovanie závisí od toho, aké podmienky im vytvorí klub a reprezentácia.
Peter Tatarka vyrazil všetkým dych
Popri Petrovi Kokoškovi vyrástla na Orave ďalšia kulturistická osobnosť. Peter Tatarka svojou striebornou priečkou na majstrovstvách Európy v Bratislave vyrazil všetkým dych. Samozrejme, nie tým, ktorí ho dobre poznajú. Vysokoškolsky vzdelaný muž s vletel do kulturistického sveta ako kométa, no s jasným cieľom. Disponuje genetickými danosťami, ktoré mu umožňujú napredovať. Pôsobí v Prahe - Čelakoviciach, kde aj trénuje.
„Oproti minulým obdobiam mám dnes popri práci oveľa viac času venovať sa svojej záľube, kulturistike,“ vysvetľuje Peter. Za jeho výkonnostný rast „môžu“ Peter Hečko a Peter Kokoška. S reprezentačným trénerom P. Hečkom začal spoluprácu v roku 2005. Rok nato sa Oravčan stáva vicemajstrom Európy. Obdivuhodné!
Na otázku, v čom vidí svoje rezervy, odpovedá: „U mňa sú to nohy a hrudník. Uvedomujem si, že musím pracovať na týchto nedostatkoch, ak chcem ísť vyššie. Faktom je, že každý jedinec má určité genetické predispozície a nedostatky. Nedostatky sa snažím, samozrejme, odstraňovať.“
Ďalšiu súťaž chce Peter Tatarka absolvovať na jar budúceho roka. Jeho najväčšou konkurenciou na domácich súťažiach bude Štefan Havlík, majster sveta a Európy do 90 kg. Nikto však nie je neporaziteľný. Ani Štefan Havlík.

Ondrej Kutlík: „Mal som lepší úvod než záver“
S úvodom tohtoročnej sezóny môže byť spokojný, pretože majstrovstvá Európy v poľskom Wladyslawowe sa mu vydarili. Pred niekoľkými týždňami sa zúčastnil majstrovstiev sveta v Santo Domingo (Dominikánska republika). Cítil, že má rezervy. Trhol 150 a nadhodil 195 kilogramov. Osobný rekord Ondreja Kutlíka v nadhode je 202 kilogramov, pričom ho dosiahol ešte v nižšej váhovej kategórii.
„Mojím zámerom bolo tento rok minimálne vyrovnať osobné rekordy. Nepodarilo sa mi to. Pripisujem to nedostatočnému tréningu,“ tvrdí. Dvadsiata druhá pozícia na svete je z pohľadu Oravčana zrelá na vylepšenie a on je toho aj schopný. Momentálne príslušník MKVaSŠ Košice je rozhodnutý tvrdo zabojovať o miestenku na blížiace sa olympijské hry v Pekingu. Budúce majstrovstvá sveta sa konajú vo francúzskom Štrasburgu. Ondrej Kutlík prešiel v priebehu roka do ťažšej váhovej kategórie. Vie, že musí pridať. Mal by minimálne vyrovnať osobné maximá a to v správnom čase a na správnom mieste. Vrcholový šport je neúprosný. Nik sa nepozerá na to, kto si zaslúži či nezaslúži ísť na najvýznamnejšie športové podujatie. Musí sa naň prebojovať. Rok 2007 bude z pohľadu Ondreja Kutlíka jedným z najdôležitejších.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 11 246
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 7 310
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 205
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 877
 5. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 4 754
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 959
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 529
 8. Od Česka až po Jadran 3 287
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 526
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 520
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Potápači našli muža len pár metrov od brehu.

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


8 h
Oravské Veselé chce hrať v novej sezóne o popredné priečky.

V novej sezóne bude viesť mužstvo trénerský tandem.


8 h
Dolný Kubín nemôže hrať zatiaľ domáce zápasy na svojom štadióne.

Oravský klub nezačne tretiu ligu na domácom štadióne.


13 h
Ešte koncom júna sa námestovskí futbalisti tešili z postupu do druhej ligy. V sobotu otvoria historickú sezónu.

Hráčsky káder sa obmenil. Prezident klubu volal aj Erikovi Jendriškovi.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


8 h

Muža obvinili z nedovoleného ozbrojovania.


11 h

Prasklo vodovodné potrubie.


10 h

Na miesto udalosti smeruje zisťovateľ príčin požiarov.


23. júl

Už ste čítali?