„Ani na sviatky sa v zariadení nezmení režim, ktorý platí počas bežných dní. Ľudia k nám prichádzajú v podstate z ulice a pomoc potrebujú po celý rok,“ hovorí vedúca zariadení dočasného bývania Dana Vojtasová. Atmosféru blížiacich sa Vianoc bolo napriek tomu uplynulý týždeň cítiť i v Kotve II. „Samozrejme, prípravy prebiehajú i tu. Upratujeme, leštíme, robíme výzdobu. Podieľajú sa na tom hlavne klienti v rámci pracovnej terapie. Pomocnú ruku im pritom ale podávame i my.“
Svoje prvé Vianoce zažili zariadenia dočasného bývania vlani. V spolupráci s viacerými nadáciami bol pre ich klientov pripravený program. Deti dostali darčeky. „Tento rok nič podobné nechystáme. Každá rodina si sviatočné chvíle zorganizuje sama. Uvažujeme, že spravíme spoločné posedenie pri kapustnici. Ak nám nevyjde ani to, určite sa stretneme, aby sme si aspoň popriali príjemné prežitie sviatkov,“ informovala nás D. Vojtasová. Podľa nej však budú tohtoročné Vianoce predsa len čímsi výnimočné. „Máme tu dve deti, ktoré prišli na svet tento rok. Jedno sa dokonca narodilo len pred pár týždňami. Krajší darček si v tomto predvianočnom období snáď ani nemôžeme želať. Z prírastku sa tešíme všetci. Sme ako jedna veľká rodina.“
Mesto Dolný Kubín má v rámci svojej sociálnej siete niekoľko podobných zariadení. Kotva II. je ich vyšším stupňom, určeným hlavne rodinám bez strechy nad hlavou. Zvyčajne mu predchádza bývanie v Kotve I. Sem sú ľudia zaradení, aby pochopili fungovanie zariadenia a jeho režim. Po splnení určitých podmienok majú potom možnosť nasťahovať sa do Kotvy II. Tam môžu zotrvať maximálne 6 mesiacov. V prípade, že si ani dovtedy klient nezoženie vlastné bývanie, má možnosť predĺžiť si tu pobyt o ďalší mesiac. Pobyt v zariadení sa človeku môže predĺžiť aj tým, že strávi niekoľko mesiacov napríklad na protialkoholickom liečení. Toto časové obdobie sa k času strávenom v Kotve II. nezarátava. Najväčším úspechom je, keď si klienti nájdu v stanovenom termíne vlastné bývanie. Keďže väčšina z nich je nezamestnaná a nemôže si dovoliť kúpiť byt, nejaký si aspoň prenajmú.
Dovtedy sú im nápomocní sociálni pracovníci, s ktorými sa stretávajú každodenne. Nezištná pomoc prichádza aj zvonka. „Často sa stáva, že úplne neznámi ľudia zaklopú na dvere a donesú v taškách oblečenie alebo iné veci pre našich klientov. Najviac nám to pomôže práve pred Vianocami,“ dodáva Dana Vojtasová.