„Celý problém spočíva v tom, že všetci chlapi z obce odchádzajú za prácou. Niektorí na týždňovky, iní aj na dlhšie. Len zriedka sa stáva, že sa doma stretnú naraz viacerí. Rozmýšľali sme už aj o tom, že by sme našli aspoň jedného „stáleho“ a platili by sme mu, ale ani to sa nám zatiaľ nepodarilo. Hovorila som na túto tému s jedným Hladovčanom, ale ten zas nemal vodičský preukaz. Takže už skutočne neviem, ako ďalej. Jediný možný spôsob je spojenie s niekým iným, napríklad zo Suchou Horou, kde majú pomerne početný a veľmi aktívny dobrovoľný hasičský zbor, vrátane dorastu. Najhoršie je, že my tu nemáme ani mladých, ani starých. Tí, čo robili kedysi na družstve, pracujú už tiež mimo, takže nemôžeme počítať ani s nimi,” vysvetľuje nešťastná starostka Hladovky Mária Kendralová.
Situácia je až taká zlá, že v dedine sa im nepodarí zohnať chlapcov - hasičov, ani keď ide o atraktívnu hasičskú súťaž. Z niektorých dedín štartujú aj tri, či štyri družstvá, tu je nemožné vytvoriť jedno.
„Pomohol by nám aspoň nejaký strojvodca, pretože samy ženy nedokážeme zabezpečiť poriadny chod týchto zložitých strojov. Viete, v súrnych prípadoch sa vždy nájde niekto, kto dokáže pomôcť. Keď je treba strážiť hrob, alebo náhodou začne horieť, dvaja - traja chlapi určite vždy prídu, ale s viacerými nemôžeme v súčasnosti počítať. Nie je tu však ani nikto, kto by mal záujem venovať sa dobrovoľným hasičom,” dodáva starostka.
Keďže povinnosť mať DHZ vyplýva zo zákona, opýtali sme sa Petra Sršňa z Dobrovoľného požiarneho zboru v Dolnom Kubíne, či vôbec môže nastať takýto prípad a aké sú za to sankcie. „O prípade v Hladovke vieme. Nedošlo tu však k porušeniu zákona, pretože oni dobrovoľný požiarny zbor majú, len je neaktívny. Snažíme sa na tom postupne pracovať, aby sme situáciu vyriešili, záleží to však predovšetkým na starostke. Hasiči musia byť aktívni, pretože ak náhodou dôjde k požiaru na dvoch miestach a hasiči z Tvrdošína pôjdu práve na to druhé miesto, musí byť v obci niekto, kto sa „o oheň“ profesionálne postará. Zatiaľ však nevieme o žiadnej obci, v ktorej by túto povinnosť nespĺňali, pretože štát by ich mohol automaticky potrestať za porušenie zákona,” vysvetlil nám Peter Sršeň. Starostka Mária Kendralová verí, že táto nepriaznivá situácia sa časom vyrieši, pretože mladí ľudia sa skôr či neskôr určite povracajú naspäť do rodnej dediny.